Ulga na Internet – komu przysługuje, jak z niej skorzystać?
Pixabay.com
Autor Dominik Moliński - 31 Stycznia 2021

Ulga na Internet – komu przysługuje, jak z niej skorzystać?

Z internetu korzystamy praktycznie każdego dnia. Dostęp do niego stał się wręcz standardem. Mamy go na wyciągnięcie ręki, a kafejki internetowe, choć wciąż istnieją, wyraźnie straciły na popularności. Wiele przedsiębiorstw nawet nie wyobraża sobie funkcjonowania bez dostępu do sieci. Dlatego warto wiedzieć, że przysługuje nam ulga na Internet. Czym jest i jak z niej skorzystać?

Czym właściwie jest ulga na Internet?

Każdego roku mamy możliwość skorzystania z ulg podatkowych, które obniżają podstawę opodatkowania lub wysokość podatku. Poszczególne ulgi są dostępne dla osób, które spełniają określone wymagania. Warto być świadomym w tym temacie, ponieważ w każdym roku mamy szansę otrzymać większy zwrot podatku. Należy również pamiętać, że zasady korzystania z ulg podatkowych mogą ulec zmianie.

Wśród licznych ulg podatkowych jest między innymi ulga na Internet. Na czym ona polega? Pozwala odliczyć od dochodu lub przychodu poniesione w danym roku podatkowym wydatki na Internet. Mówiąc w prostych słowach, jeśli w danym roku korzystałeś z łącza internetowego i płaciłeś za niego rachunki, to możesz skorzystać z tej ulgi.

Jednak to nie wszystko. Z ulgi na Internet nie można korzystać bez końca. Ulga ta przysługuje bowiem wyłącznie w dwóch kolejno po sobie następujących latach podatkowych, jeżeli w okresie poprzedzającym te lata podatnik nie korzystał z tego odliczenia. Przykładowo: jeśli korzystaliśmy już z ulgi na Internet w latach 2019-2020, to w 2021 roku i w przyszłości nie będziemy mogli już odliczyć wydatków na Internet.

Jeśli zamierzamy skorzystać z ulgi na Internet po raz pierwszy, to warto wiedzieć, że przysługuje nam możliwość odliczenia wydatków w wysokości do 760 zł. To oznacza, że na przestrzeni dwóch lat możemy odliczyć aż 1 520 zł. Skoro przysługuje nam takie prawo, to dlaczego mielibyśmy nie korzystać?

Pamiętaj o udokumentowaniu wydatków

Jeśli podekscytowałeś się wizją otrzymania wyższego zwrotu podatku, pamiętaj, że zanim skorzystasz z ulgi na Internet powinieneś udokumentować te wydatki z całego roku podatkowego. Wystarczy, że zachowasz dowody wpłat. Dokumenty koniecznie muszą przedstawiać kto, komu, ile i za co zapłacił. Pamiętaj, że w danym roku podatkowym możesz odliczyć do 760 zł. Jeśli w ciągu roku Twoje rachunki za Internet przekroczyły tę kwotę, to nie możesz odliczyć całości, a w zeznaniu podatkowym nie możesz wpisać więcej niż 760 zł.

Komu przysługuje ulga na Internet?

Dziś trudno sobie wyobrazić życia bez Internetu. Jednak wiele osób nie ma nawet pojęcia o tym, że może odliczyć wydatki na Internet. Natomiast urząd skarbowy nie będzie przypominał każdemu o możliwości skorzystania z jakiejkolwiek ulgi podatkowej.

Ulga na Internet przysługuje każdej osobie, która opłaca rachunki z tytułu korzystania z sieci Internet. Zatem nie dotyczy to opłat, które zostały poniesione na zakup i montaż sprzętu bądź opłaty aktywacyjnej.

Jeśli korzystasz z internetu stacjonarnego, mobilnego lub w telefonie to przysługuje Ci ulga na Internet. Skorzystać z niej mogą nawet osoby, które korzystają z internetu w kafejkach internetowych. Jak wspominaliśmy wcześniej, wymagana jest odpowiednia dokumentacja – należy zachować rachunek, na którym będzie wyraźnie określone, jakie koszty zostały poniesione za użytkowanie internetu.

Przykładowo: jeżeli korzystamy z pakietu telewizyjno-internetowego, a z dokumentu nie można wywnioskować, jaką kwotę przeznaczamy na sam dostęp do Internetu, to ulga na Internet nie przysługuje.

Jak skorzystać z ulgi na Internet?

Chcesz skorzystać z ulgi na Internet? To nic trudnego. Po zakończeniu roku podatkowego wystarczy wpisać ulgę na Internet w zeznaniu podatkowym PIT-28, PIT-36 lub PIT-37. Pamiętaj o dwóch najważniejszych rzeczach:

  • przechowuj dokumentację wydatków na Internet,
  • z ulgi na Internet możesz skorzystać tylko w dwóch kolejno po sobie następujących latach podatkowych!

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News