BiznesINFO.pl
wiek emerytalny

pixabay

Ukończenie przez przedsiębiorcę wieku emerytalnego

19 Maja 2021

Autor tekstu:

Maria Czekańska

Udostępnij:

Za niedługo zbliżasz się do upragnionej emerytury. Czy wiesz, na co możesz liczyć, kiedy prowadzisz swoją działalność gospodarczą? Ukończenie przed przedsiębiorcę wieku emerytalnego wiąże się ze zwolnieniem ze składek i różnymi świadczeniami.

Ukończenie przed przedsiębiorcę wieku emerytalnego a zaprzestanie działalności

Konieczność zrezygnowania z pracy zarobkowej dotyczy jedynie tych osób, które przechodzą na emeryturę, będąc zatrudnione na umowę o pracę. Jeśli jesteś przedsiębiorcą, który prowadzi własną działalność gospodarczą – nie masz obowiązku jej zamknięcia.

Wysokość emerytury a ukończenie przed przedsiębiorcę wieku emerytalnego.

Warunkiem do uzyskania emerytury jest osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego. Dla kobiet wynosi on 60 lat, a dla mężczyzn – 65. Fakt, nie ma znaczenia ile przepracowałeś, aby uzyskać emeryturę. Staż pracy ma jednak wpływ na jej wysokość. Aby uzyskać najniższą emeryturę musisz przepracować 20 lat, jeśli jesteś kobietą, oraz 25 lat, kiedy jesteś mężczyzną. Kiedy jesteś przedsiębiorcą, wysokość osiąganych przychodów z tytuły własnej działalności gospodarczej nie ma wpływu na świadczenia emerytalne. Oznacza to, że ZUS nie może ani obniżyć ani zawiesić emerytury.

Wysokość emerytury a wcześniejsza emerytura przedsiębiorcy

Jeśli jeszcze nie osiągnąłeś powszechnego wieku emerytalnego, ale zdecydowałeś się na wcześniejszą emeryturę, sprawa będzie wyglądać inaczej. Wysokość emerytury nie jest obniżana, jeśli kwota przychodu z prowadzonej działalności nie przekroczy 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Wynagrodzenie powyżej 70% sprawi, że kwota emerytury zacznie się obniżać. W przypadku, kiedy przekroczysz 130%, Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi wypłatę świadczenia.

Kiedy najlepiej składać wniosek o emeryturę?

Nie ma żadnych wskazań co do tego, kiedy powinieneś przejść na emeryturę. Istotnie jest mimo to mieć na uwagę waloryzację. Z tego względu najmniej korzystnym miesiącem na składanie wniosku jest czerwiec. W tym miesiącu podstawa obliczania emerytury podlega waloryzacji rocznej.

Ukończenie przez przedsiębiorcę wieku emerytalnego a zaświadczenie w ZUS-ie

Aby uzyskać prawo do emerytury, musisz złożyć odpowiedni wniosek w ZUS. Jeśli masz już obliczony kapitał początkowy – nie musisz załączać żadnych dokumentów. W innym przypadku musisz oprócz wniosku dostarczyć do ZUS zaświadczenie o zarobkach oraz dokumenty potwierdzające okresy składkowe i nieskładkowe. W przypadku, kiedy prowadzisz swoją własną działalność, należy dopełnić dodatkowych formalności. Po otrzymaniu decyzji o przyznaniu emerytury, jesteś zobligowany do:

  • złożenia formularzu ZUS ZWUA z datą uzyskania prawa do emerytury – nastąpi wtedy wyrejestrowanie z wszystkich ubezpieczeń;

  • dostarczenia formularzu ZUS ZZA również z datą uzyskania prawa do emerytury – zgłosisz się wtedy do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego.

DRA, RCA, RZA

Uzyskanie emerytury w trakcie miesiąca wiąże się ze składaniem deklaracji lub korektą deklaracji rozliczeniowej. W przypadku, kiedy składa ją jedynie za siebie, powinieneś złożyć DRA z wykazaniem:

  • składek społecznych i zdrowotnych przed przyznaniem emerytury w danym miesiącu;

  • składki zdrowotnej po przyznaniu emerytury w danym miesiącu.

Jeśli w swojej działalności gospodarczej zatrudniasz innych pracowników, nie możesz złożyć DRA. W tej sytuacji musisz sięgnąć po:

  • RCA, wykazującej składki społeczne i zdrowotne za dni w miesiącu przed przyznaniem emerytury;

  • RZA, która wykaże składki zdrowotne za dni po przyznaniu emerytury.

Ukończenie przez przedsiębiorcę wieku emerytalnego a składki

Przedsiębiorca w wieku emerytalnym jest zobligowany jedynie do płacenia składek zdrowotnych. Ubezpieczeniowi emerytalno-rentownemu może podlegać nieobowiązkowo. Jeśli jednak zdecyduje się na płacenie składek społecznych, obligatoryjne staje się również ubezpieczenie wypadkowe. Warto jednak mieć na uwadze, że decydując się jedynie na opłacanie składek zdrowotnych, tracisz prawo do zasiłku:
• opiekuńczego;
• chorobowego;
• wyrównawczego;
• macierzyńskiego.

Ponadto nie będziesz mógł korzystać ze świadczenia rehabilitacyjnego.Podobne artykuły

Praca

Na czym polega marketing relacji i czym się wyróżnia?

Czytaj więcej >
W te wakacje wielu pracowników będzie miało krótszy urlop

Praca

Obniżony etat, to nie jedyny problem kryzysu. Zaważy to także na twoim urlopie

Czytaj więcej >
pixabay, Fz

Praca

Płaca minimalna na poziomie 3 tys. zł. Rząd podjął decyzję

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Praca

Emerytury stażowe. Solidarność złoży projekt ustawy w Sejmie

Czytaj więcej >
pixabay, jannonivergall

Praca

Ukraińcy mogą zarobić więcej od Polaków. Pracodawcy skłonni im lepiej zapłacić

Czytaj więcej >
Biedronka proponuje 2 w 1. Będzie szukać pracowników do pracy w kurortach.

Praca

Biedronka rekrutuje do pracy w nadmorskich kurortach. Sieciówka kusi wakacjami połączonymi z pracą

Czytaj więcej >