BiznesINFO.pl

MATEUSZ SLODKOWSKI/AFP/East News

Tusk nie będzie miał czego szukać w krajowej polityce. Sondaż nie pozostawia wątpliwości

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Radosław Święcki

W nadchodzącym tygodniu Donald Tusk ma ogłosić powrót do polskiej polityki i jak wskazują spekulacje medialne po 7 latach przerwy wróci na fotel szefa Platformy Obywatelskiej. Nie wszyscy członkowie tego ugrupowania się cieszą, entuzjazmu nie ma również wśród Polaków, co pokazuje najnowszy sondaż SW Research dla serwisu rp.pl.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Donald Tusk ma w nadchodzącym tygodniu ogłosić powrót do polskiej polityki

  • Jaką rolę ma pełnić były premier

  • Ilu Polaków jest przeciwnych powrotowi Tuska do polskiej polityki

Polacy nie chcą Donalda Tuska w polskiej polityce

23 czerwca to w tym roku nie tylko Dzień Ojca, ale też mecz Polska-Szwecja na Euro 2020, a także dzień prawdopodobnego powrotu Donalda Tuska do polskiej polityki.

W tym dniu - jak podawały "Gazeta Wyborcza" i "Polityka" - Tusk podczas spotkania z politykami Platformy Obywatelskiej ma ogłosić chęć ponownego przejęcia partii. Jak miałoby się to technicznie rozwiązać, skoro kadencja obecnego szefa ugrupowania Borysa Budki upływa dopiero w przyszłym roku? Budka miałby zrezygnować z przywództwa i na osłodę wrócić na fotel przewodniczącego klubu Koalicji Obywatelskiej (klub składający się z posłów PO i ich koalicjantów), zaś Tusk zostać pełniącym obowiązki szefa partii.

Scenariusz ten cieszy wielu polityków PO, w tym przede wszystkim Grzegorza Schetynę i skupionych wokół niego działaczy, którzy do dziś nie mogą darować platformianej młodzieży (za jej lidera uchodził właśnie Budka) odsunięcia od sterów formacji. Mniej cieszy się wspomniana młodzież, nie tylko co oczywiste Borys Budka, ale też Rafał Trzaskowski, który myśli o budowie swojego projektu przy wykorzystaniu zasobów Platformy. Powrót Tuska może te plany zniweczyć.

Entuzjazmu wokół powrotu Tuska nie ma zatem wewnątrz całej PO i jak się okazuje również wśród Polaków. Dowodzi tego sondaż przeprowadzony przez pracownię SW Research dla serwisu rp.pl.

Na pytanie czy Donald Tusk powinien ponownie zaangażować się w polską politykę, aż 44,8 proc. ankietowanych udzieliło odpowiedzi "nie". 28,3 proc. respondentów było przeciwnego zadania, zaś niemal 27 proc. badanych nie miało w tej sprawie opinii.

Powrotu byłego premiera, a obecnie szefa Europejskiej Partii Ludowej do krajowej polityki najczęściej nie chcą badani z wykształceniem zasadniczym zawodowym (prawie 60 proc.), a także osoby w wieku 25-34 lata (54 proc.).

Przypomnijmy, że Donald Tusk założył wraz z Maciejem Płażyńskim i Andrzejem Olechowskim Platformę Obywatelską w styczniu 2001 roku. Na początku czerwca 2003 roku został szefem partii i kierował ją do jesieni 2014 roku, kiedy to został przewodniczącym Rady Europejskiej i musiał wycofać się z polskiej polityki.

W czasie 11-letnich partyjnych rządów Tuska PO osiągała największe sukcesy, dwukrotnie zwyciężając wybory parlamentarne (w 2007 i 2011 roku), dzięki czemu Tusk sprawował funkcję premiera, póki co najdłużej w III RP.

Badanie SW Research dla rp.pl zostało przeprowadzone w dniach 8.06-9.06.2021 r. Wzięło w nim udział 800 internautów powyżej 18. roku życia.Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi:

Donald Tusk

Podobne artykuły

Polska i Świat

Zrobisz jeden błąd i oszuści uzyskają dostęp do Twojego Facebooka
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zawód bezrobotny. W Niemczech zmarł człowiek, który 46 lat żył na koszt państwa i był z tego dumny
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Brawurowa jazda 27-latka z Elbląga. Motocyklista dostał 20 mandatów
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Plastikowy dokument tożsamości odejdzie do lamusa. Czas na mDowód
Czytaj więcej >

Finanse

Aleksander Kwaśniewski o swojej emeryturze. „Zarabiam i jakoś muszę sobie dawać radę”
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Tysiące laptopów za darmo. Ministerstwo edukacji rozszerza listę osób uprawnionych
Czytaj więcej >
Radosław Święcki

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]