BiznesINFO.pl
Jakub Kaminski/EAST NEWS

Jakub Kaminski/EAST NEWS

Truskawki drogie jak egzotyczne owoce. Ceny wymknęły się logice

3 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Truskawki przebijają cenowo nawet mango. Choć kilogram owoców w hurcie nie jest aż tak drogi to ceny na bazarach są wyjątkowo wysokie. Wszystko wskazuje na to, że kupcy zatracili się w pogoni za zyskiem.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile kosztują truskawki w hurcie

  • Ile trzeba zapłacić za kilogram tych owoców na bazarze

  • Z czego wynikają te różnice

Truskawki horrendalnie drogie mimo dobrych cen w hurcie

Truskawki produktem luksusowym 2021 r.? Niewykluczone. Dysproporcje w cenach hurtowych a detalicznych są bowiem bardzo wysokie.

Portal money.pl donosi, że na giełdzie w Broniszach można kupić truskawki za 11 zł za 1 kg. Z kolei na bazarach i w namiotach-warzywniakach ceny sięgają 16-17 zł za 1 kg. Zdarza się, że handlarze żądają aż 20 zł.

Wniosek? Polskie truskawki są aktualnie droższe niż mango. Za 1 kg tego egzotycznego owocu w dyskoncie trzeba bowiem zapłacić maksymalnie 7 zł.

Dlaczego za truskawki trzeba płacić krocie?

Amatorzy truskawek muszą przygotować się na spory wydatek przede wszystkim z powodu dość chłodnej wiosny. W ubiegłym roku, gdy temperatura była bardziej sprzyjająca, truskawki kosztowały w Broniszach 7,50 zł. Maciej Kmera, ekspert rynkowy z warszawskich Broniszy, przypomniał, że w 2019 r. ceny oscylowały wokół 6,5 zł, a pięć lat temu - 3,5 zł.

Na ceny wpływa także dość skromna podaż - w środę 2 czerwca truskawki były już w pełni wyprzedane o 7 rano. - Układ pogodowy nie pomaga roślinom nadgonić wiosennego opóźnienia w wegetacji, szczególnie zimnych nocy - tłumaczył Kmera.

Jednak pogoda to nie jedyny powód. Jacek Witkowski, właściciel plantacji Grodziec w gminie Czerwińsk nad Wisłą, zwrócił uwagę, że tak naprawdę to handlarze dyktują tak wysokie ceny skoro truskawki w hurcie są o kilka złotych tańsze. - Chcą zarobić, ale to już przesada - ocenił plantator w rozmowie z portalem money.pl.

Cena pierwszej polskiej truskawki zawsze jest wysoka, ale w tym roku padają rekordy. Witkowski przyznał, że zawyżone koszty utrzymywały się zazwyczaj przez 2 tygodnie. W tym roku drogie truskawki plądrują portfele Polaków już 2-2,5 miesiąca.

Czy truskawki będą tańsze?

W obliczu spadających cen hurtowych można spodziewać się obniżki, ale niezbyt szybkiej i niezbyt radykalnej. W ocenie Witkowskiego w trakcie długiego czerwcowego weekendu truskawki będą utrzymywały dotychczasową cenę. Od poniedziałku można liczyć na spadek do 13 zł za 1 kg.

- Tanio w tym roku nie będzie - podsumował plantator. Jego zdaniem truskawki będą kosztowały mniej więcej tyle samo, ile w 2019 r., choć ceny wyklarują się w przeciągu najbliższych tygodni.

Duże znaczenie będzie miała pogoda. Zdaniem eksperta rynkowego z warszawskich Broniszy kupcy obniżą ceny dopiero wtedy, gdy na rynek trafi więcej owoców, a do tego potrzebne są cieplejsze dni i noce. - Jeśli taka pogoda, jaką mamy teraz, się utrzyma, to typowa gruntowa truskawka dojrzeje za 10-12 dni - wskazywał Kmera. W rezultacie truskawki będą taniały bardzo powoli.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Zinu

Handel

Ofensywa Zinu. Otwarto drugi bezobsługowy sklep firmy, ma mieć koncesję na alkohol

Czytaj więcej >
Biedronka zaszczepi pracowników

Handel

Biedronka zabiera się za szczepienie swoich pracowników. Inne wielkie sieci też mają dołączyć

Czytaj więcej >
fot. pixabay/pascalkoenig

Handel

HalfPrice ma być wielkim sukcesem. CCC rzuca wyzwanie TK Maxx

Czytaj więcej >
Marek Bazak/EAST NEWS

Handel

Regionalne pieczywo w Lidlu. Sieć nawiązała współpracę z miejscowymi dostawcami

Czytaj więcej >
Audi przejęcie akcji

Handel

Audi może wkrótce zmienić właściciela. Jeden z koncernów chce wykupić wszystkie akcje niemieckiego giganta

Czytaj więcej >
Lidl obniży ceny części produktów

Handel

Lidl wprowadza zmiany cen w związku z innymi stawkami VAT. Sieć już poinformowała klientów

Czytaj więcej >