Służba zdrowia to zbiorcze określenie szeregu instytucji, organizacji, oraz budujących je osób, które działając wespół tworzą jeden, spójny organizm, którego celem jest ochrona życia i zdrowia ludzkiego w Polsce. O szeroko pojętej konieczności jej ustanowienia świadczy art. 68 Konstytucji RP mówiący o tym, że każdy obywatel w Polsce ma prawo do ochrony zdrowia i życia, niezależnie od jakichkolwiek okoliczności.
Służba zdrowia to de facto pojęcie o dość abstrakcyjnej definicji, wobec czego nie istnieje jedna, konkretna ustawa określająca czym służba zdrowia jest i z czego się składa. Istnieje za to szereg ustaw powołujących określone jednostki i organizmy, a także regulujące zakres ich działania, co tworzy już pewną strukturę. Kluczowych w tym zakresie ustaw (pomijając zapisy Konstytucji) jest minimum 11.
Zgodnie z obowiązującym prawem, trzon służby zdrowia w Polsce stanowi Ministerstwo Zdrowia, kierowane przez właściwego ministra. Jego zadaniem jest zarówno wytyczanie kierunków polityki zdrowotnej kraju, jak i czuwanie nad realizacją ustawowych zadań pozostałych podmiotów.
Drugą w hierarchii jednostkę stanowi państwowy ubezpieczyciel zdrowotny czyli NFZ. Jego główną rolą jest refundacja określonych świadczeń i usług medycznych, zapewnienie jak najszerszego dostępu do nich obywatelom oraz refundacja określonych leków i wyrobów medycznych.
Kolejną grupę stanowią świadczeniodawcy, a więc wszelkie podmioty lecznicze zobligowane prawem do prowadzenia działalności w opisywanym zakresie. Mogą to być przychodnie, szpitale, jednostki pogotowia ratunkowego, instytucje badawczo-rozwojowe, etc. Do tej grupy zaliczają się również apteki. W ramach tej grupy wyróżniamy więc wszystkich lekarzy, farmaceutów, ratowników medycznych, pielęgniarki, etc.
Ostatnią grupę stanowią wszelkiego rodzaju organy kontrolne i nadzorujące, gdzie wymienić możemy przede wszystkim takie jednostki jak Państwowa Inspekcja Sanitarna (sanepid), Państwowa Inspekcja Farmaceutyczna czy Rzecznik Praw Pacjenta.
Służbę zdrowia w Polsce, podobnie jak i w innych krajach, możemy podzielić zarówno na prywatną, jak i państwową. Utarło się przekonanie, że prywatna służba zdrowia góruje jakością nad państwową.
Trudno wyrokować ile w tym prawdy, choć na przykładzie niektórych sfer medycyny – na przykład stomatologii – widać wyraźnie, że państwowa służba zdrowia zupełnie nie radzi sobie z realizacją swoich ustawowych zadań. Polacy wolą zapłacić z własnej kieszeni za kompleksowe usługi dentysty prywatnego nie tylko z uwagi na wyższą jakość jego usług, ale także ich dostępność – NFZ nie refunduje bowiem większości kluczowych zabiegów.
Z drugiej strony, brak dostępu do państwowej służby zdrowia może w wielu przypadkach być dla pacjentów zgubny, bowiem jest to jedyny sposób na to, by cieszyć się refundacją leków. W niektórych przypadkach ceny leków bez refundacji mogą być zaporowe – szczególnie w przypadku chorób przewlekłych, takich jak na przykład cukrzyca, obywatel niepodlegający pod państwowe ubezpieczenie zdrowotne musiałby nierzadko dopłacać z własnej kieszeni nawet kilkaset czy kilka tysięcy złotych miesięcznie.
Pokaż więcej
23 maja 2025 roku zapisał się w historii polskiego rynku farmaceutycznego jako moment przełomowy - spółka Cannabis Poland S.A., za pośrednictwem THC Pharma S.A., dostarczyła pierwsze partie medycznej marihuany do aptek. To efekt wieloletnich przygotowań i inwestycji, który otwiera przed pacjentami nowe możliwości terapeutyczne.
W poniedziałek, 9 czerwca doszło do poważnych zakłóceń w działaniu systemu, z którego codziennie korzystają miliony pacjentów, lekarzy, farmaceutów i placówek medycznych w Polsce. Centrum e-Zdrowia poinformowało, że w związku z awarią użytkownicy w całym kraju mogą napotkać trudności m.in. z wystawianiem e-recept, e-skierowań oraz z dostępem do Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Pojawia się pytanie, jak w zaistniałej sytuacji wykupić leki czy zrealizować skierowanie. Wyjaśniamy, jakie trudności czekają użytkowników systemu.
Koniec z gigantycznymi rachunkami za wizytę u kolejnego specjalisty? Wielu Polaków będzie mogło odetchnąć z ulgą. Od 1 maja można uzyskać ponad 4000 zł w ramach refundacji, ale trzeba spełnić warunek i pamiętać o dodatkowych zasadach. Przepisy przewidują jeszcze jeden haczyk. Nie wszyscy dostaną pieniądze.
Cała Polska z niepokojem śledzi wydarzenia ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, gdzie we wtorek 29 kwietnia doszło do dramatycznego incydentu. Uzbrojony mężczyzna wtargnął do gabinetu dr Tomasza Soleckiego i brutalnie go zamordował. Sprawca został zatrzymany przez służby. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar ujawnił jego tożsamość i domaga się zdecydowanych działań wobec jego zwierzchników.
We wtorek 22 kwietnia komisje zarekomendowały Senatowi przyjęcie bez poprawek ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw – czyli kontrowersyjnego dokumentu dot. obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. W środę 23 kwietnia rozpocznie się posiedzenie Sejmu i Senatu.
Lekarze, realizując swoje obowiązki zawodowe, są w szczególny sposób wystawieni na ryzyko związane z odpowiedzialnością zawodową, cywilną, karną, a jeżeli są zatrudnieni w ramach stosunku pracy – również dyscyplinarną. W razie popełnienia błędu medycznego istnieje pozasądowa ścieżka dochodzenia roszczeń finansowych w ramach Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Rzecznik Praw Pacjenta właśnie poinformował o przyznaniu najwyższego w historii odszkodowania w Polsce. Jaką kwotę otrzymał poszkodowany pacjent?
Rok temu wszystkim wydawało się, że ceny w gabinetach stomatologicznych osiągnęły apogeum, tymczasem ceny nadal pną się w górę. W lutym 2025 roku wzrosły o kolejne 9 proc., a eksperci ostrzegają, że to jeszcze nie koniec. Co powoduje tak dynamiczne podwyżki?
Polska niedługo może niedługo sięgnąć po rozwiązanie z USA, które spędza sen z powiek tamtejszym obywatelom? Kandydat na prezydent z ramienia partii Razem Adrian Zandberg uważa, że najgorszy scenariusz właśnie zaczął się dziać i rząd zmierza do prywatyzacji służby zdrowia. Kandydat na prezydenta przedstawił kilka dowodów na swoją teorię.
Wiele kobiet unikało tych badań ze względu na wysokie koszty, choć rezygnacja z nich może wiązać się z poważnymi konsekwencjami dla zdrowia. Teraz wszystko się zmienia. Ministerstwo Zdrowia wprowadza kluczowe zmiany, dzięki którym Polki będą mogły skorzystać z nowoczesnej diagnostyki za darmo.
Nie tylko kobietom w ciąży przysługuje prawo do bycia obsłużonymi poza kolejnością. Grupa uprawnionych jest znacznie szersza, a przywilej przysługuje nie tylko w sklepach. Kto nie musi stać w kolejce? Lidl zdecydował się odpowiedzieć na potrzeby klientów w tym zakresie. Część osób robiących zakupy nie musi czekać, ale trzeba pamiętać o ważnej zasadzie.
Polska służba zdrowia nie cieszy się najlepszą sławą. Rzadko jednak można uzyskać na to tak piorunujący dowód jak ostatnie dane NFZ dotyczące liczby zażaleń. Na co skarżą się Polacy? Narodowy Fundusz Zdrowia wyjaśnia, kiedy i jak złożyć pismo w swojej sprawie. Nie wszystkie zostaną uznane za zasadne.
Ceny opieki medycznej potrafią zwalić z nóg. Dlatego też dużą popularnością cieszą się oferowane przez wiele firm pakiety. Benefit w postaci możliwości umawiania wizyt u lekarzy specjalistów ma wiele zalet — jedną z nich jest stosunkowo niewielki koszt ponoszony przez samego beneficjenta. Polacy muszą jednak liczyć się z nadchodzącymi podwyżkami cen.
Tragiczne wydarzenia w Siedlcach wstrząsnęły środowiskiem ratowników medycznych. List otwarty do minister Leszczyny to wołanie o bezpieczeństwo i godne warunki pracy. Czego branża żąda od resortu?
Uzdrowiska cieszą się sporą popularnością wśród polskich seniorów. Z wyjazdów do sanatoriów, wspieranych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, korzystają między innymi rekonwalescenci oraz osoby przewlekle chore. Pobyt w uzdrowiskach wiąże się jednak z pewnymi ograniczeniami.
Minister zdrowia i prezes funduszu zapewniają, że system NFZ może działać bez ustalonego planu. Eksperci jednak są odmiennego zdania i apelują o jak najszybsze uchwalenie planu finansowego NFZ na 2025 rok, aby zapewnić normalne funkcjonowanie publicznej opieki zdrowotnej. Sytuacja wygląda na skomplikowaną, a opóźnienia mogą doprowadzić do paraliżu szpitali i przychodni.
Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych walczy o poprawę sytuacji zawodowej pielęgniarek i położnych w Polsce. Organizacja zamierza złożyć petycję do premiera Donalda Tuska, mając nadzieję na przyspieszenie prac nad obywatelskim projektem ustawy dotyczącej minimalnych wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Planowany jest też protest przed kancelarią premiera w Warszawie. Pielęgniarki wskazały, o jakie walczą podwyżki.
Do konsultacji społecznych został skierowany projekt nowej ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, który rewolucjonizuje polski system orzecznictwa i kontroli zaświadczeń lekarskich. Procedury mają zostać ujednolicone, zmienią się metody organizacji pracy orzeczników. Zniknąć mają też trzyosobowe komisje lekarskie.
W Polsce pojawił się pierwszy potwierdzony przypadek gorączki Zachodniego Nilu, choroby, która do tej pory kojarzona była z regionami tropikalnymi. Przenoszona przez komary infekcja może przebiegać bezobjawowo, jednak w ciężkich przypadkach przypomina objawy udaru.
W odpowiedzi na rosnącą liczbę rodziców odmawiających szczepień swoich dzieci, Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) proponuje zdecydowane kroki. Nowe rozwiązania mają nie tylko poprawić egzekwowanie obowiązku szczepień, ale również pozwolić na lepszy monitoring nieszczepionych dzieci. Co szykuje GIS?
Zwolnienie lekarskie to ważny dokument dla każdej osoby niezdolnej do pracy z powodu choroby. Od czasu wprowadzenia elektronicznych zwolnień, dostęp do informacji o L4 stał się bardzo prosty. Istnieją trzy podstawowe sposoby, aby sprawdzić, do kiedy obowiązuje nasze zwolnienie: przez PUE ZUS, Internetowe Konto Pacjenta (IKP) oraz aplikację mObywatel. Zobacz, jak łatwo to zrobić.
Niepokojąca wiadomość dla mieszkańców Lubartowa (woj. lubelskie). Prawie 200 pracowników tamtejszego szpitala może stracić pracę w ramach zwolnień grupowych - podaje portal Lubartow24. Pismo w tej sprawie dostali właśnie związkowcy. Jak tłumaczą się władze szpitala?
Osoby, które zdobyły obydwie rzeczy są bardziej wszechstronne i mają lepsze umiejętności interpersonalne. A relacja pracownik-pacjent jest w tej branży kluczowa — mówił Simon Dennis, Head of Commercial z Salisbury NHS Foundation Trust w rozmowie z „BiznesINFO”.
Niewidzialne zagrożenie ponownie wisi w powietrzu. Statystyki biją na alarm, a wzrosty zachorowań na COVID-19 i inne choroby zakaźne pozostawiają więcej pytań niż odpowiedzi. Czy nadchodzi nowa fala, która zaskoczy nas wszystkich? Co tak naprawdę kryje się za tymi tajemniczymi liczbami? Czas, byśmy zajrzeli za kurtynę i odkryli, co nas czeka w najbliższych miesiącach.
Wezwanie karetki już niedługo będzie płatne? Wprowadzania zmian i wdrożenie w życie kosztów przyjazdu ambulansu chce część ratowników. Profesor Dariusz Timler, szef Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej zwraca uwagę, że Polacy muszą zrozumieć, iż każdy wyjazd karetki - nawet w nieuzasadnionym przypadku - koszt minimum 500 zł. Opłaty zmniejszą ilość bezpodstawnych zgłoszeń? Przykładem mogą być Niemcy.
Polska dokonuje przełomowego kroku w obszarze opieki zdrowotnej, wprowadzając centralną platformę e-rejestracji dla pacjentów. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło uruchomienie systemu, który ma skrócić czas oczekiwania na wizyty i zwiększyć dostępność do specjalistów. Pierwsza fala zmian obejmie kilka specjalizacji, a szczegóły mają być ujawnione w najbliższych tygodniach.
Głównym celem Pilotażowego Planu Eliminacji HCV jest zwiększenie poziomu wykrywalności zakażeń wirusem oraz sprawdzenie nowych metod diagnostycznych. Do badania pacjentów zostaną wykorzystane szybkie testy kasetowe anty-HCV.
Zmiany wprowadzane przez Narodowy Fundusz Zdrowia na pewno ucieszą wielu pacjentów. Już od poniedziałku, 26 lutego, wiele nowych świadczeń będzie dostępnych za darmo. Zmiany obejmą zarówno izbę przyjęć, jak i szpitalny oddział ratunkowy.
Polski system zdrowia jest owiany złą sławą, jeżeli chodzi o czas oczekiwania na wizytę do lekarza. Problem jest jednak na tyle poważny, że do Sejmu wpłynęła petycja dotycząca walki z tym problemem. Jedno z proponowanych rozwiązań przewiduje… wpis na listę dłużników.