BiznesINFO.pl > Praca > Kodeks pracy przejdzie rewolucję. Minister zapowiedziała już zmiany, rodzice się ucieszą
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 21.10.2022 17:57

Kodeks pracy przejdzie rewolucję. Minister zapowiedziała już zmiany, rodzice się ucieszą

dzieci-park-spacer-jesień-biznesinfo
Biznes Info

Marlena Maląg szefująca Ministerstwu Rodziny i Polityki Społecznej zapowiedziała w piątek zmiany, jakie czekają Kodeks pracy. Najważniejsza z nich ma dotyczyć możliwości pracy zdalnej dla rodziców małych dzieci, której nie będzie mógł odmówić pracodawca.

Minister występująca w piątkowy poranek w TVP Info opowiadała o programach socjalnych dla rodziny, które wdrożył rząd PiS. W programie przypominała m.in. o "500 plus", "Dobry start" czy "Maluch plus". Maląg została zaproszona do studia ze względu na Dzień Praw Rodziny, który od 2016 r. obchodzimy 21 października.

Nie zabrakło także informacji o planowanych przez rząd zmianach w Kodeksie pracy.

Zmiany w Kodeksie pracy, rodzice będą mogli pracować zdalnie

Jedną z ważniejszych zmian, nad którymi pracuje rząd, to zapewnienie rodzicom małych dzieci możliwości pracy zdalnej, której pracodawca nie będzie mógł im odmówić.

Minister przypomniała także o rodzinnym kapitale opiekuńczym i dofinansowaniu pobytu dziecka w żłobku.

Jednak pomimo pomocy przy kosztach opłat za żłobek, tych placówek jest nadal zbyt mało, przez co istnieją problemy ze znalezieniem miejsca w tych placówkach dla swoich pociech. Rozwiązanie polegające na prawnym zapewnieniu rodzicom możliwości pracy zdalnej może więc być próbą odpowiedzi rządy na braki miejsca w żłobkach i przedszkolach.

Rząd walczy z niską dzietnością

Marlena Maląg mówiła, że rząd stara się znaleźć rozwiązania, które pozwolą młodym Polakom podejmować decyzję o założeniu rodziny.

Minister przypomniała, że w celu zachęty młodych ludzi do zakładania rodzin potrzebna jest również lepsza polityka mieszkaniowa.

Zmiany dla rodziców związane z unijną dyrektywą

Część zmian dla rodziców musiała zostać wprowadzona do polskiego Kodeksu kiedy Polska była zobowiązana do zaimplementowania w prawie krajowym założeń unijnej dyrektywy "work-life balance".

Głównymi zmianami względem obecnego prawa była zmiana w przypadku pracy delegowanej dla rodziców dzieci do 8. roku życia. Po wdrożeniu ustawy, pracownik będą rodzicem dziecka do 8. roku życia nie może być delegowany do pracy poza miejscem zamieszkania bez uprzedniej zgody.

Rodzice zyskują także dzięki dyrektywie większe możliwości elastycznej pracy, która umożliwia połączenie opieki nad dzieckiem z wykonywaną przez nich pracą.

Tagi: Kodeks Pracy
Polecane