BiznesINFO.pl
dzieci w parku

Biznes Info

Kodeks pracy przejdzie rewolucję. Minister zapowiedziała już zmiany, rodzice się ucieszą

21 Października 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Marlena Maląg szefująca Ministerstwu Rodziny i Polityki Społecznej zapowiedziała w piątek zmiany, jakie czekają Kodeks pracy. Najważniejsza z nich ma dotyczyć możliwości pracy zdalnej dla rodziców małych dzieci, której nie będzie mógł odmówić pracodawca.

Minister występująca w piątkowy poranek w TVP Info opowiadała o programach socjalnych dla rodziny, które wdrożył rząd PiS. W programie przypominała m.in. o "500 plus", "Dobry start" czy "Maluch plus". Maląg została zaproszona do studia ze względu na Dzień Praw Rodziny, który od 2016 r. obchodzimy 21 października.

Nie zabrakło także informacji o planowanych przez rząd zmianach w Kodeksie pracy.

Zmiany w Kodeksie pracy, rodzice będą mogli pracować zdalnie

Jedną z ważniejszych zmian, nad którymi pracuje rząd, to zapewnienie rodzicom małych dzieci możliwości pracy zdalnej, której pracodawca nie będzie mógł im odmówić.

Minister przypomniała także o rodzinnym kapitale opiekuńczym i dofinansowaniu pobytu dziecka w żłobku.

Jednak pomimo pomocy przy kosztach opłat za żłobek, tych placówek jest nadal zbyt mało, przez co istnieją problemy ze znalezieniem miejsca w tych placówkach dla swoich pociech. Rozwiązanie polegające na prawnym zapewnieniu rodzicom możliwości pracy zdalnej może więc być próbą odpowiedzi rządy na braki miejsca w żłobkach i przedszkolach.

Rząd walczy z niską dzietnością

Marlena Maląg mówiła, że rząd stara się znaleźć rozwiązania, które pozwolą młodym Polakom podejmować decyzję o założeniu rodziny.

Minister przypomniała, że w celu zachęty młodych ludzi do zakładania rodzin potrzebna jest również lepsza polityka mieszkaniowa.

Zmiany dla rodziców związane z unijną dyrektywą

Część zmian dla rodziców musiała zostać wprowadzona do polskiego Kodeksu kiedy Polska była zobowiązana do zaimplementowania w prawie krajowym założeń unijnej dyrektywy "work-life balance".

Głównymi zmianami względem obecnego prawa była zmiana w przypadku pracy delegowanej dla rodziców dzieci do 8. roku życia. Po wdrożeniu ustawy, pracownik będą rodzicem dziecka do 8. roku życia nie może być delegowany do pracy poza miejscem zamieszkania bez uprzedniej zgody.

Rodzice zyskują także dzięki dyrektywie większe możliwości elastycznej pracy, która umożliwia połączenie opieki nad dzieckiem z wykonywaną przez nich pracą.

Tagi:

Kodeks Pracy

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Czas pracy w Polsce bije na głowę liczbę godzin przepracowanych np. przez Niemców

Praca

Minister zdradza kto dostanie pracę przy budowie polskiej elektrowni atomowej

Czytaj więcej >
FLickr/Olgierd Rudak

Praca

ZUS kontroluje L4. Wiele osób straci zasiłki

Czytaj więcej >

Praca

Kreatywna inwestycja w kreatywny sektor

Czytaj więcej >
Bezrobocie w Polsce

Praca

Bezrobocie w Polsce. Najnowsze dane. Komentarz premiera Morawieckiego

Czytaj więcej >
Wypowiedzenie umowy zlecenia – terminy, przepisy

Praca

Spółka Agora planuje zwolnienia grupowe. Pracę ma stracić prawie 6 procent pracowników

Czytaj więcej >
Praca zdalna wkrótce stałym elementem Kodeksu pracy?

Praca

Praca zdalna dla rodziców dzieci do 4 roku życia. W niektórych przypadkach pracodawca będzie mógł odmówić

Czytaj więcej >