BiznesINFO.pl
Szkoła w trakcie drugiej fali koronawirusa

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Od poniedziałku Polska zamyka szkoły. Część wciąż pozostanie otwarta

17 Października 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Szkoła to nowe, groźne ognisko koronawirusa. Z uwagi na pogarszającą się sytuację epidemiczną rząd zdecydował się na zmianę form nauczania w poszczególnych powiatach. Co czeka na uczniów i nauczycieli stref czerwonych i żółtych już od najbliższego poniedz

Szkoła w strefie żółtej

Każda szkoła w Polsce pozostawała zamknięta w trakcie wiosennego lockdownu. Zarówno młodsi, jak i starsi uczniowie uczyli się w trybie zdalnym od 12 marca aż do końca roku szkolnego 2019/2020. Wraz z jesienną falą zachorowań rząd postawił na inną strategię względem szkół i tym razem wprowadził rozróżnienie ze względu na strefy bezpieczeństwa i rodzaj placówki.

Od najbliższego poniedziałku uczniowie i nauczyciele szkół ponadpodstawowych znajdujących się w strefie żółtej rozpoczynają zajęcia w formule hybrydowej. Oznacza to, że co najmniej połowa wszystkich dzieci uczestniczy w zajęciach stacjonarnych w szkole, a reszta uczy się zdalnie z domu. Identyczne zasady dotyczą szkół wyższych, które wcześniej nie podjęły samodzielnej decyzji o zmianie formy nauczania.  

Szkoła w strefie czerwonej

Prawdziwa rewolucja czeka na szkoły ze stref czerwonych, w których od dzisiaj znajduje się 152 powiatów i 11 miast wojewódzkich, w tym Warszawa, Gdańsk, Łódź czy Poznań. W tej strefie szkoły ponadpodstawowe i wyższe przechodzą całkowicie na naukę zdalną. Jednak portal money.pl podaje, ze projekt rozporządzenia w tej sprawie przewiduje kilka wyjątków.

Szkoła pozostanie otwarta m.in. dla uczniów zawodówek, którzy muszą uczestniczyć w zajęciach praktycznych. Co więcej, w trybie stacjonarnym będą kontynuowali naukę uczniowie niepełnosprawni, którzy nie mają możliwości przejścia na tryb zdalny. Dyrektor może wspomóc ucznia i zapewnić mu warunki do nauki zdalnej, aby uniknąć konieczności przebywania w szkole. Poza tym w trybie hybrydowym będą uczyć się dzieci ze szkół artystycznych – zajęcia indywidualne (gra na instrumentach, taniec, śpiew) mogą odbywać się stacjonarnie, a pozostałe przedmioty muszą być realizowane w formule zdalnej.

Wszystkie te zasady ze strefy czerwonej znajdują zastosowanie wyłącznie w odniesieniu do szkół ponadpodstawowych. Uczniowie młodsi kontynuują naukę w trybie stacjonarnym. W dotychczasowym, regularnym trybie pracują także przedszkola i żłobki.

Szkoła nie jest wrogiem numer jeden w walce z pandemią? Pandemiczne nauczanie w Europie

Inne państwa europejskie przyjęły bardziej łagodne podejście względem szkół. Onet przekazuje, że w Niemczech, Francji i w Wielkiej Brytanii dzieci w dalszym ciągu uczą się w trybie stacjonarnym.

Na wprowadzenie nauczania zdalnego zdecydowały się władze Irlandii Północnej i Czech. Nasz południowy sąsiad to państwo, w którym pandemia rozwija się najszybciej. Tylko dzisiaj tamtejsze służby odnotowały ponad 10 tys. nowych przypadków koronawirusa. Dla porównania w Polsce zarejestrowano dzisiaj 9622 nowych przypadków, z czego 1485 infekcji w województwie mazowieckim.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >