BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Szef NBP: Polski nie będzie w strefie euro

22 Maja 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Adam Glapiński zakomunikował podczas debaty "Złoty, euro i sprawa polska", że do 2022 r. Polska nie znajdzie się ani w ERM2, ani w strefie euro. Szef Narodowego Banku Polskiego uznał, że to miałoby niezdrowe konsekwencje gospodarcze dla Polski i nie jest

Nawet wchodzenie do przedsionka eurolandu, jakim jest system ERM2, byłoby bardzo złą i niezwykle szkodliwą decyzją. Wejście do ERM2 nie dałoby praktycznie żadnych korzyści - cytuje Glapińskiego PAP. 

Co to jest ERM2? 

Exchange Rate Mechanism, czyli mechanizm kursu walutwego jest czymś w rodzaju poczekalni przed wejściem do strefy euro. Kraj który aspiruje, by wejść do eurolandu, musi wykazać, że jego waluta jest stabilna, co w teorii oznacza zintegrowanie gospodarki jego i krajów strefy euro. Waluta państwa czekającego na możliwość przystąpienia do strefy euro nie może się wzmocnić lub osłabić o więcej niż 15 punktów procentowych w przeciągu dwóch lat. Glapiński uznał, że taki wymóg obniży możlwiość rozwoju polskiej gospdarki i nałoży na nią kajdany, co odbije się na wzroście gospodarczym i atrakcyjności Polski dla zagranicznych inwestorów. Podkreślił także, że: płynny kurs walutowy jest najbardziej efektywnym stabilizatorem koniunktury, a wiara w to, że Polska skorzysta na wprowadzeniu euro, jest niestety bezmiernie naiwna.

Glapiński: Euro może być niestabilne 

Polska opinia publiczna nadal nie zdaje sobie sprawy, że jest to możliwe na tej drodze bez zmiany konstytucji, a jedynie po zmianie rządu i wspólnych decyzji z Radą Polityki Pieniężnej. Nie ulegnijmy tej presji i nie zmarnujmy tej szansy, jaką sobie wywalczyliśmy (...). Nie ulegniemy zewnętrznym naciskom, które próbują ułożyć nasze polskie sprawy zgodnie z zewnętrznymi interesami, a wbrew interesom Polaków - tak Glapiński tłumaczył na spotkaniu z dziennikarzami, z czym związane jest wejście do stefy euro i jak ta procedura miałaby wyglądać, poinformował o tym PAP. 

Następnie bardzo stanowczno dodał: niezależnie od tego, kto będzie rządził w Polsce, dopóki będę prezesem NBP, dopóty Polska nie wejdzie do strefy ERM2 i euro. Tego wymaga dobro polskiej gospodarki i Polaków. Zdaniem prezesa Glapińskiego własna waluta oznacza suwerenność, a etap na którym jest Polska i polska gospodarka nie jest jeszcze odpowiedni, by tracić własny środek płatniczny.

Tagi:

NBP

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

Dodatkowy podatek obciąży wynajmujących mieszkania. To efekt Polskiego Ładu

Czytaj więcej >
Pieniądze: od czerwca nowe limity dotyczące dorabiania do emerytury, ZUS niedługo je opublikuje

Finanse

Przedsiębiorco uważaj. Jeżeli nie złożysz ważnej deklaracji w ZUS, zapłacisz 5 000 zł kary

Czytaj więcej >

Finanse

Rata kredytu niższa o 5 tys. złotych. Sąd pozbawił bank prawa doliczania WIBOR-u do raty

Czytaj więcej >
pieniądze

Finanse

UOKIK stawia zarzuty Profi Credit Polska. Dotyczą sposobu windykacji

Czytaj więcej >
Seniorzy otrzymają mniejsze kwoty z tytułu tzw. "trzynastek" i "czternastek"?

Finanse

Nowe limity dorabiania do rent i emerytur. Zmiany od grudnia 2022

Czytaj więcej >
Iberion

Finanse

Dodatek elektryczny. Wnioski można składać od 1 grudnia

Czytaj więcej >