Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Szefowa Komisji Europejskiej krytykuje kontrowersyjny pomysł. "W UE nie ma miejsca na strefy wolne od LGBT"
Maria Glinka
Maria Glinka 16.09.2020 02:00

Szefowa Komisji Europejskiej krytykuje kontrowersyjny pomysł. "W UE nie ma miejsca na strefy wolne od LGBT"

Strefy wolne od LGBT w opinii UE
Facebook/European Commission

Unia Europejska będzie zwalczać strefy wolne od LGBT

Strefy wolne od LGBT to temat, który w tym roku nie traci na aktualności. Tym razem głos w tej sprawie zabrała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. - Strefy wolne od LGBT to strefy wolne od wartości humanistycznych. Nie ma dla nich miejsca w naszej UE - przyznała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na forum Parlamentu Europejskiego.

Szefowa KE wyznała, że w dalszym ciągu będzie podejmowała wysiłki na rzecz "unii równości, gdzie wszyscy mogą być tym, kim naprawdę są". Wyrazem wsparcia dla mniejszości seksualnych ma być opracowanie strategii, na mocy której prawa osób LGBT zostaną wzmocnione. RMF FM podaje, że na razie nie są znane szczegóły najnowszej, równościowej inicjatywy unijnej.

Strefy wolne od LGBT w Polsce

Strefy wolne od LGBT to obszary, w których samorządy terytorialne podjęły uchwałę deklarującą, że dany teren jest "wolny od LGBT". W praktyce takie dokumenty wykluczają osoby o innej orientacji seksulanej. Do 30 września 2019 r. stosowne dokumenty w sprawie stref wolnych do LGBT przyjęły 24 gminy, 18 powiatów i 4 województwa (lubelskie, małopolskie, podkarpackie i świętokrzyskie).

Uchwały w sprawie stref wolnych od LGBT zostały otwarcie skrytykowane przez unijne władze w lipcu tego roku. KE zadecydowała, że nie przyzna wsparcia z unijnego programu "Partnerstwo miast" sześciu polskim gmin, które deklarują się jako obszary "wolne od LGBT".

Biedroń o strefach wolnych od LGBT i prawach mniejszości seksualnych

W ostatnich dniach rozgorzała intensywna dyskusja wokół słów lidera Lewicy Roberta Biedronia. - Prezydent RP dehumanizował osoby LGBT i mówił, że „nie są ludźmi”. [...] Pamiętam z podręczników szkolnych, jak Żydzi przed drugą wojną światową byli dehumanizowani, byli nazywani „nieludźmi” i w mojej ocenie to przypomina tamte czasy - wyznał Biedroń. Zawiadomienie do prokuratury w sprawie kontrowersyjnej z punktu widzenia prawicy wypowiedzi złożył już poseł PiS Przemysław Czarnek.

To kolejna odsłona sporu ideologicznego wśród polskich parlamentarzystów. Poseł Lewicy Krzysztof Gawkowski przyznał, że zgadza się z retoryką Biedronia. Polityk oznajmił, że wojna ideologiczna toczy się w Polsce, ponieważ władza "wprowadza na agendę tematy braku równości, opowiada okropne rzeczy o ludziach, którzy są nieheteronormatywni".