BiznesINFO.pl
węgiel PGG

public domain

Steinhoff o zakazie importu rosyjskiego węgla

27 Września 2022

Autor tekstu:

Patryk Solarczyk

Podczas debaty o bezpieczeństwie energetycznym Polski Janusz Steinhoff (były minister gospodarki) podzielił się swoimi przemyśleniami na temat problemów Polski z węglem.

Odcięcie się od rosyjskiego węgla

Nie rozumiem, dlaczego wprowadziliśmy zakaz wwozu rosyjskiego węgla z dnia na dzień. Chyba tylko dlatego, że nikt wcześniej tego nie policzył. Obecny problem z węglem opałowym mamy na własne życzenie – mówił były minister gospodarki.

Dodał, że wprowadziliśmy zakaz wwozu rosyjskiego węgla z dnia na dzień, czego nie zrobił żaden inny kraj europejski.

"Nie rozumiem dlaczego. Chyba tylko dlatego, że nikt wcześniej tego nie policzył. Jest powinnością rządu i administracji, aby ocenić skutki wprowadzanych regulacji, a tego nikt nie zrobił."

„Powinnością państwa jest stworzenie racjonalnych mechanizmów i konkurencyjnego rynku zarówno nośników energii, jak i samej energii elektrycznej. Nasze rynki paliw płynnych, gazu ziemnego, energii elektrycznej nie są wystarczająco konkurencyjne. Epatowanie wielkimi zyskami Orlenu, Lotosu czy spółek energetycznych bez świadomości, że te firmy działają w warunkach braku konkurencji, jest nieporozumieniem” – mówił podczas debaty, która odbyła się w siedzibie NIK.

Steinhoffowi nie podobają się wysokie zyski jakie czerpią obecnie spółki z sektora energetycznego.

Warto dodać, że w ostatnich dniach rząd przedstawił nowy projekt, który wprowadzi podatki od nadzwyczajnych zysków spółek z tego sektora.

Steinhoff o odnawialnych źródłach energii

Odnawialne źródła energii powinny powstawać jak najszybciej, to również kwestia bezpieczeństwa energetycznego. Przykładem racjonalnego działania państwa jest energetyka wiatrowa na morzu – mówił.

„Opowiadam się za przyspieszeniem transformacji. Natomiast jestem przeciwko opieraniu polskiej energetyki na węglu kamiennym czy brunatnym. Zasoby węgla brunatnego się kończą, a mamienie górników obietnicami, że możemy zadbać o dalsze funkcjonowanie kopalń, jest polityczną nieuczciwością. Kopalnie węgla kamiennego są jeszcze w Rumunii i w Czechach, a poza tym tego surowca w UE już się nie wydobywa, bo to się nie opłaca w tych warunkach górniczo-geologicznych.” – dodał Steinhoff.

Tagi:

węgielRosja

Patryk SolarczykAutor

Redaktor Biznesinfo. Pracował dla wielu polskich oraz zagranicznych stron internetowych jako dziennikarz naukowo - technologiczny. Autor tekstów o tematyce ekonomicznej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: patryk.solarczyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Energetyka

NIK skontrolowała biomasę. Widzi w niej potencjał dla produkcji energii

Czytaj więcej >

Energetyka

Baltic Pipe osiągnął pełną przepustowość

Czytaj więcej >

Energetyka

Tauron apeluje do części klientów. Jeśli chcą płacić mniej za prąd, muszą zmienić umowy

Czytaj więcej >
Dostawcy kombinują, podwyżki ceny prądu stają się faktem

Energetyka

Rachunki za prąd będą wyższe pomimo zamrożenia cen

Czytaj więcej >
Program "Mój prąd" rozpocznie się już wkrótce. Fot. pxhere.com

Energetyka

Urząd Regulacji Energetyki wyzerował stawkę opłaty OZE

Czytaj więcej >

Energetyka

Biedaszyby w Wałbrzychu. Mieszkańcy wykopują węgiel z… ogródka

Czytaj więcej >