Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Status osiedleńca do wzięcia, zostały ostatnie 2 dni. Polacy nie mogą spóźnić się z wnioskami
Radosław Święcki
Radosław Święcki 28.06.2021 02:00

Status osiedleńca do wzięcia, zostały ostatnie 2 dni. Polacy nie mogą spóźnić się z wnioskami

Status osiedleńca - ostatni moment na złożenie wniosku
Pexels/Mathiass Zomer

To już naprawdę ostatni moment dla obywateli Unii Europejskiej, by ubiegać się o status osiedleńca w Wielkiej Brytanii. Dzięki temu możliwe będzie zachowanie praw nabytych uzyskanych przed końcem okresu przejściowego po Brexicie. Termin upływa 30 czerwca.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Tylko do 30 czerwca można ubiegać się o status osiedleńca

  • Kto może ubiegać się o ów status

  • Czy możliwe jest wydłużenie terminu składania wniosków

Status osiedleńca. To już naprawdę ostatni moment

23 czerwca minęło pięć lat od słynnego referendum w którym większość Brytyjczyków opowiedziała się za opuszczeniem Unii Europejskiej. Brexit to konsekwencje również dla znacznego grona Polaków i obywateli innych państw UE mieszkających w Wielkiej Brytanii.

Tylko do 30 czerwca, a zatem do najbliższej środy osoby te mogą ubiegać się o tzw. status osiedleńca. Dzięki temu możliwe będzie zachowanie praw nabytych przed końcem okresu przejściowego po Brexicie (upłynął on 31 grudnia ubiegłego roku) i możliwość legalnego mieszkania w Wielkiej Brytanii.

By uzyskać status osiedleńca trzeba (nieprzerwanie) mieszkać w Wielkiej Brytanii minimum 5 lat. Osoby niespełniające tego wymogu zazwyczaj otrzymują status osoby tymczasowo osiedlonej. 

Wnioski w sprawie uzyskania statusu osiedleńca - jak przypomina Polska Agencja Prasowa - mogą składać jedynie osoby, które przebywały w Wielkiej Brytanii przed końcem okresu przejściowego.

Brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało przed tygodniem, że termin składania wniosków o status osiedleńca nie zostanie wydłużony.

Wiceszef brytyjskiego MSW Kevin Foster tłumaczył, że przesunięcie terminu wywołałoby niepewność. Polityk zapewnił jednak, że osoby, które złożą wniosek przed 30 czerwca, to nawet jeśli nie zostanie on do tego czasu rozpatrzony, zachowają dotychczasowe prawa. Foster podkreślił, że jeśli ktoś będzie w stanie przedstawić uzasadniony powód, dla którego nie złożył wniosku w terminie, będzie miał jeszcze taką możliwość.

Skąd rozbieżności?

Z przywołanych przez PAP danych wynika, że na koniec maja wnioski złożyło 5,61 mln osób, z czego status otrzymała zdecydowana większość, bo 5,27 mln osób (52 proc. - status osoby osiedlonej, 43 proc. - tymczasowy status). Najwięcej wniosków złożyli obywatele Polski, Rumunii, a także Włoch - odpowiednio 975,2 tys., 918,3 tys. i 500,5 tys. osób (stan na koniec marca).

Agencja zwraca uwagę, że liczby te znacząco przewyższają szacunki odnośnie tego, ilu obywateli krajów unijnych w rzeczywistości przebywa w Wielkiej Brytanii. Z danych urzędu statystycznego ONS wynika, że na koniec czerwca było to prawie 3,5 mln osób, z czego 815 tys. to Polacy.

Jak tłumaczyć te rozbieżności? Otóż, możliwość składania wniosków dotyczy również osób, które w przeszłości mieszkały w Wielkiej Brytanii, a później z niej wyjechały. Część z tych osób najwyraźniej uznała, że w razie czego warto ubiegać się o status osiedleńca.

Czasu na złożenie wniosku o status osiedleńca zatem niewiele. Przedstawiciele ambasady RP w Wielkiej Brytanii w komentarzu dla PAP podkreślają, że w ostatnim czasie we wszystkich konsulatach generalnych, jak i w wydziale konsularnym ambasady wydłużono godziny pracy, a urzędy pracowały również w soboty.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi: Brexit