Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Węgrzy zwrócili się do Rosji. Będą szczepić obywateli Sputnikiem V
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 22.01.2021 01:00

Węgrzy zwrócili się do Rosji. Będą szczepić obywateli Sputnikiem V

Rosyjska szczepionka Sputnik V kusi Węgrów
Piotr Molecki/East News

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czy rosyjska szczepionka jest bezpieczna

  • Co o szczepionce Sputnik V sądzi Komisja Europejska

  • Ile osób zostało zaszczepionych na Węgrzech

Sputnik V trafi na Węgry

- W zeszłym tygodniu węgierski urząd leków (Krajowy Instytut Leków i Żywności, OGYEI) wydał tymczasową zgodę na (preparaty) AstraZeneca i Sputnik - poinformował w czwartek na konferencji prasowej szef kancelarii premiera Węgier Gergely Gulyas i wyraźnie podkreślił, że z tego względu uzasadnione jest kontynuowanie rozmów z Rosjanami.

- Te rozmowy trwają. (Minister spraw zagranicznych) Peter Szijjarto dziś leci w tej sprawie do Moskwy i mamy nadzieję, że będziemy na Węgrzech dysponować jak największą ilością szczepionek z jak największej liczby źródeł - poinformował cytowany przez PAP Gulyas.

W opinii szefa kancelarii premiera Europejska Agencja Leków (EMA) działa zbyt wolno i do tej pory nie wydała pozwolenia na szczepionkę AstraZeneca, mimo że w Wielkiej Brytanii zaszczepiono już nią tysiące osób. Jednak, jak powiedział, “jeśli Komisja Europejska rozpocznie dostawy, nie będzie żadnych przeszkód, aby szczepić (tym preparatem)”.

Za mało szczepionek

Zdaniem Gulyasa liczba szczepionek, które otrzymały Węgry od Unii Europejskiej na kolejne tygodnie, jest wciąż niewystarczająca, by rozpocząć szczepienia na masową skalę. Jak dotąd dostarczone na Węgry szczepionki Moderny i Pfizera wystarczyły do zaszczepienia 165 tys. osób.

- Oczywiście doceniamy wysiłki KE, która w imieniu wszystkich państw członkowskich rozmawia i kupuje szczepionki, ale rezultaty uważamy za niewystarczające [...] Dlatego jesteśmy zmuszeni poszukiwać innych źródeł i rozmawiamy ze wszystkimi (tam), gdzie widzimy szansę zdobycia szczepionki alternatywną drogą. Rozmawiamy z Chinami i Rosją - przekazał Gulyas.

Podczas konferencji przekazano także, że planuje się wprowadzenie plastikowych kart identyfikacyjnych, które będą zaświadczeniem odporności koronawirusa, którą nabyli przez szczepienie lub są ozdrowieńcami.

Posiadacze karty otrzymaliby kilka przywilejów, m.in. nie musieliby przestrzegać godziny policyjnej, która obowiązuje na Węgrzech w godzinach 20:00-6:00. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem rządu, pierwsze karty Węgrzy otrzymają już w połowie lutego.

Gulyas podkreślił, że dopóki liczba osób zakażonych nie zacznie spadać i nie będzie można rozpocząć nowych szczepień, obostrzenia nie zostaną poluzowane.

Komisja Europejska ostrzega przed rosyjską szczepionką

Komisja Europejska ostrzegła Węgry przed importem rosyjskiej szczepionki Sputnik V, przekazała PAP. Powodem mają być zastrzeżenia w sferze bezpieczeństwa. Szef węgierskiej dyplomacji powiedział jednak, że Węgry otrzymały już próbki rosyjskiej szczepionki.

- Powstaje pytanie, czy państwo członkowskie zamierza podawać swoim obywatelom szczepionkę, która nie została jeszcze zaopiniowana przez Europejską Agencję Leków [EMA] - powiedział cytowany przez agencję Reutera rzecznik Komisji, zapytany o plany Węgier dotyczące testowania i ewentualnej produkcji na terenie kraju rosyjskiej szczepionki Sputnik V.

EMA przypomniała, że zgodnie z obowiązującym europejskim prawem, aby możliwa była sprzedaż rosyjskiej szczepionki w jakimkolwiek kraju członkowskim, konieczna jest zgoda Komisji.