Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Sprzedaż mąki ze świerszczy. Przewodniczący Rady ds. Rolnictwa mówi o ataku na rolników
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 04.02.2023 14:37

Sprzedaż mąki ze świerszczy. Przewodniczący Rady ds. Rolnictwa mówi o ataku na rolników

rolnictwo
Domena publiczna

Przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich skomentował dopuszczenie przez UE produktów, które zawierają mąkę ze świerszcza domowego. Jego zdaniem decyzja UE to atak na rolników.

Rolnicy dostrzegają zagrożenie 

“Nasz Dziennik” zapytał przewodniczącego Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich, jaki wpływ na rolnictwo będzie mieć decyzja UE o dopuszczeniu do sprzedaży produktów, które mają w składzie mąkę ze świerszcza domowego. 

Jego zdaniem ta decyzja jest bezpośrednim atakiem w rolników, którzy nie będą w stanie wprowadzić zmian w produkcji rolnej.

"Jest tak dlatego, że pola uprawne czy budynki gospodarskie nie nadają się do hodowli robaków. One nie będą się pasły na łąkach lub grzecznie chodziły po zagrodzie. Przeprowadzenie tej zmiany jest okazją do zarobienia gigantycznych pieniędzy przez międzynarodowe koncerny. (...) Bardzo szybko mogą postawić i rozbudować fabryki" - powiedział Jan Krzysztof Ardanowski.

Mąka ze świerszczy

Hodowla owadów nie degraduje planety, jest też bardziej wydajna niż produkcja wieprzowiny czy wołowiny, dlatego FAO (Organizacja Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa od lat prowadzi badania dotyczące wykorzystania owadów w żywieniu człowieka.

 Mąka ze świerszczy wytwarzana jest z suszonych, a następnie zmielonych owadów pochodzących z certyfikowanych hodowli. Taki produkt można kupić także w Polsce.

Tagi: rolnictwo