Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Sprzedawała wiśnie z sadu dziadka, pojawiła się kontrola. GIS zmienia zdanie ws. ukaranej 16-latki
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 10.09.2023 08:59

Sprzedawała wiśnie z sadu dziadka, pojawiła się kontrola. GIS zmienia zdanie ws. ukaranej 16-latki

Wiśnie, komunikat
Domena publiczna, GIS

W sobotę, 9 września, Główny Inspektor Sanitarny wydał komunikat, w którym odniósł się do interwencji w Lubnie. Przypomnijmy, że 16-latka sprzedawała wiśnie z sadu dziadka, by zarobić na wycieczkę szkolną. Na jej ojca nałożono mandat, a sprawa wywołała oburzenie opinii publicznej.

Dziewczynka chciała zarobić na wycieczkę

Ogólnopolska afera wybuchła po publikacji Gazety Wałeckiej. Dziennik przedstawił historię 16-letniej Marysi z Lubna, która za namową rodziców postanowiła własnoręcznie zerwać wiśnie z sadu dziadka, a następnie je sprzedać. Dziewczynka chciała zapobiec marnowaniu się owoców i odłożyć pieniądze na wycieczkę szkolną. Przy stoisku przed sklepem dziadka, gdzie sprzedawała zebrane owoce, pojawiła się kontrola sanepidu w asyście policji.

O sprawie 16-letniej Marysi pisaliśmy w sobotę.

Darmowa komunikacja miejska dla seniorów. Jest jeden warunek

Ojciec 16-latki odmówił przyjęcia mandatu

Mama dziewczynki mówiła w rozmowie z dziennikiem, że kontrola trwała ponad 2 godz., a urzędniczki nie chciały poprzestać na pouczeniu. Ojciec 16-latki usłyszał, że złamał przepisy, bo m.in. zatrudnił ją bez orzeczenia lekarskiego do celów sanitarno-epidemiologicznych. Mężczyzna odmówił przyjęcia mandatu, a sprawa trafiła do sądu.

Seniorzy dostaną list od ZUS-u. Lepiej go nie przegapić.

GIS zmienia zdanie

Po nagłośnieniu całej sprawy w mediach GIS zmienił zdanie. W sobotę, 9 września, Główny Inspektor Sanitarny wydał komunikat w sprawie interwencji w Lubnie. 

- Po gruntownej analizie oraz zbadaniu wszystkich okoliczności dotyczących zdarzenia ukarania mandatem 16-latki w Lubnie (pow. wałecki) informujemy, że w ocenie Głównego Inspektora Sanitarnego podjęte wówczas przez kontrolerów środki nie były współmierne do przewinienia. W związku z tym Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wałczu zawnioskuje w postępowaniu sądowym o zastosowanie łagodniejszego środka, jakim jest pouczenie - czytamy w oświadczeniu. 

- Zdecydowano także o oddelegowaniu do pełnienia innych obowiązków kontrolerów bezpośrednio uczestniczących w tej sprawie - dodano. 

Telewizja za darmo i bez anteny. Do oferty bezpłatnych kanałów w języku polskim dołącza stacja dokumentalna.

Instrukcja postępowania w takich przypadkach

GIS wskazał również, że podejmie środki, aby podobne sytuacje nie miały w przyszłości miejsca. - Ponadto wojewódzkie i powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne otrzymają instrukcję postępowania w takich zdarzeniach. W przypadku proprzedsiębiorczych drobnych inicjatyw, zwłaszcza podejmowanych przez najmłodszych, podstawą powinno być edukowanie o potencjalnych zagrożeniach i zastosowanie pouczenia, nie zaś karanie mandatem - czytamy.

Tagi: Mandat Policja