Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Polska 2050 czarnym koniem kolejnych sondaży. Koalicjanci PiS poza Sejmem
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 23.01.2021 01:00

Polska 2050 czarnym koniem kolejnych sondaży. Koalicjanci PiS poza Sejmem

Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 22.01.2021. Prezentacja Ruchu Polska 2050 pod haslem "Wiemy jak" Plan dla Polski. N/z: lider ruchu Szymon Holownia.
East News, Piotr Molecki

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak prezentuje się rozkład sił w parlamencie według najnowszego sondażu

  • Czy PiS ma szansę utrzymać władzę przy okazji następnych wyborów

  • Czy jest szansa na porozumienie między Szymonem Hołownią a Koalicją Obywatelską

Sondaż nie pozostawia złudzeń

Najnowszy sondaż przeprowadzony przez IBRIS dla "Faktu" rozwiewa wszelkie wątpliwości dotyczące władzy w Polsce. Wciąż największym poparciem cieszy się rządzące Prawo i Sprawiedliwość. Jednakże czy to wystarczy, aby utrzymać to, co cenniejsze od pieniędzy w rękach?

Niestety, ale tutaj może pojawić się problem, gdyż koalicjanci PiS znaleźli się poza Sejmem. Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry uzyskałaby 1,2 proc., natomiast Porozumienie Jarosława Gowina 1 proc., a to nawet nie jest granica progu wyborczego.

Mimo wszystko oponenci władzy nie mogą spać spokojnie. Nie od dziś wiadomo, że Jarosław Kaczyński tak łatwo broni nie składa, a politykiem także jest bardzo sprawnym. W wyborach w 2019 r. członkowie obu partii wystartowali z list Prawa i Sprawiedliwości, a to zaowocowało dobrze nam znanym rządem Zjednoczonej Prawicy.

O ile PiS może się cieszyć, ale nie tracić czujności, to Koalicja Obywatelska nadal znajduje się w zapaści. Mowa tutaj nie tylko o odchodzących posłach z szeregów ugrupowania, ale także o wynikach sondażowych, które raz po raz są po prostu kiepskie.

"Opozycja totalna" popularnie zwana tak przez polityków PiS w polskim parlamencie może liczyć na 20 proc. poparcia w sondażu. Niestety, ale wynik na podobnym poziomie utrzymuje się od dłuższego czasu, a KO nie może "przebić się" ponad PiS.

Sondaż a nastroje społeczne

Koalicji Obywatelskiej nie pomogły nawet protesty kobiet oraz strajki związane z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. Wówczas poparcie dla PiS-u spadło do zaledwie 25 proc., a opozycji pozostawało na tym samym poziomie.

Nowością na polskiej scenie politycznej może okazać się ugrupowanie Szymona Hołowni - Polska 2050. Z sondażu wynika, że partia polityczna mogłaby liczyć na 13,5 proc. głosów i byłaby trzecią siłą w parlamencie.

"Fakt" zauważa, że Szymon Hołownia mógłby zjednoczyć siły z Koalicją Obywatelską pokonując tym samym Prawo i Sprawiedliwość. Jednakże czy jest to realny scenariusz do zrealizowania? Wszak tuż po wyroku TK media spekulowały o wielkiej koalicji obu ugrupowań z Lewicą, a nic z tego nie wyszło.

Jeśli już o Lewicy mowa, ta znalazłaby się w Sejmie z sondażowym poparciem na poziomie 7,7 proc. Stałą liczbę swoich zwolenników ma także Konfederacja, gdyż poparcie na poziomie 6,6 proc. utrzymuje się od kilku sondaży.

W ławach sejmowych zasiadłoby także PSL-Koalicja Polska z wynikiem 5 proc. Ciekawym jest, iż wybory parlamentarne pokazują, że Polacy w głosowaniu kierują się sympatiami partyjnymi, natomiast w przypadku wyborów prezydenckich uruchamia się mechanizm głosowania na konkretnego kandydata, a nie partię. Na kolejne wybory parlamentarne poczekamy jeszcze niecałe trzy lata i do tego czasu wszystko może się zmienić. Przypomnijmy, że start "Nowej Solidarności" zapowiadał także Rafał Trzaskowski.