BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Limit liczby klientów sklepów ulegnie zmianie? Jest apel do premiera

11 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Nie liczba zainstalowanych kas, a powierzchnia jaką mają sklepy będzie decydująca dla liczby klientów, którzy mogą przebywać w placówce jednocześnie? Takiego rozwiązania chcą samorządowcy z Częstochowy, którzy wystosowali pismo w tej sprawie do premiera M

Sklepy zmienią limity? Tego chcą samorządowcy z Częstochowy

Przypomnijmy, że od ubiegłego tygodnia sklepy wpuszczają na swój teren trzy razy więcej klientów niż posiadają kas. Takie rozwiązanie – zdaniem władz Częstochowy – nie sprawdza się. Prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk i przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Niesmaczny podzielili się swoimi wątpliwościami w liście skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego. Fragmenty pisma ujawnia Polska Agencja Prasowa.

 - Z niepokojem obserwujemy bowiem mieszkanki i mieszkańców Częstochowy stojących w kolejkach do sklepów spożywczych, dyskontów, marketów, aptek, urzędów pocztowych i targowisk – piszą władze Częstochowy, podkreślając, że przed drzwiami punktów handlowych ustawiają się długie kolejki, w których nie zawsze zachowywane są zalecane odległości między ludźmi.

- Oczywiście część osób stoi w odległości 1,5-2 metrów od siebie, ale część nie zwraca na to uwagi i staje tuż za plecami sąsiada. Czasami trudno o bezpieczne odległości także z uwagi na lokalizację sklepu i brak wystarczającego miejsca przed sklepem  - uważają Matyjaszczyk i Niesmaczny.

Sposób na krótsze kolejki?

Samorządowcy sugerują, że problem można rozwiązać przez określenie maksymalnej liczby klientów w sklepie o danej powierzchni handlowej, a nie przeliczanie limitu osób robiących zakupy w zależności od liczby kas. - Wtedy kolejki na zewnątrz byłyby krótsze, a mieszkanki i mieszkańcy mieliby czas na wybór potrzebnych towarów – proponują władze Częstochowy.

W ich ocenie pomiędzy półkami łatwiej jest utrzymać wymagany dystans 1,5-2 metrów, a ewentualne „bliższe spotkania” związane z mijaniem się wewnątrz sklepu mają charakter krótkotrwały. - Takie rozwiązanie stwarza zdecydowanie mniejsze zagrożenie epidemiczne, niż długotrwałe przebywanie w długiej kolejce przed sklepem – piszą samorządowcy.

Podobne artykuły

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Handel

Mecz z Hiszpanią i specjalną akcją w Lidlu. Sieciówka 4 piwa daje za darmo

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Handel

Ceny warzyw znów zaskakują. Tym razem tanie jak nigdy

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Handel

Warzywa tak drogie chyba jeszcze nie były. Przez zimną wiosnę płacimy krocie

Czytaj więcej >
Biedronka przyznała podwyżki pracownikom

Handel

Biedronka - zarobki 2021. Pensje poszły w górę i to na wielu szczeblach

Czytaj więcej >
Zinu

Handel

Ofensywa Zinu. Otwarto drugi bezobsługowy sklep firmy, ma mieć koncesję na alkohol

Czytaj więcej >
PHOTO: JOANNA GAJCY/EAST NEWS N/Z przydrozny handel przy drodze wojewodzkiej nr 801, zwanej Trasa Nadwislanska

Handel

Niemieckie produkty będą niestety drożeć. Zapowiedzieli sami Niemcy

Czytaj więcej >