Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Skarbówka będzie do ciebie dzwonić. Powodem PIT
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 04.07.2023 14:22

Skarbówka będzie do ciebie dzwonić. Powodem PIT

Skarbonka na monetach i banknotach
East News

Każdy, kto skorzystał w zeznaniu podatkowym z ulgi, powinien spodziewać się telefonu ze skarbówki. Jak bowiem informuje Ministerstwo Finansów, będzie przeprowadzana weryfikacja prawidłowego korzystania z ulg podatkowych.

Efekt Polskiego Ładu

Tegoroczny sezon na zeznania podatkowe zakończył się dwa miesiące temu. W odróżnieniu od poprzednich był jednak wyjątkowy - powodem były zeszłoroczne zmiany wprowadzone przez Polski Ład.

Jak informuje Onet, wszyscy którzy skorzystali z ulg wprowadzonych przez Polski Ład w tym roku powinni spodziewać się telefonu z urzędu skarbowego. Fiskus musi bowiem zweryfikować uprawnienia oraz prawidłowe rozliczenie ulg.

Nowe ulgi to telefony od fiskusa

Najczęstszymi sprawcami telefonów będą ulgi zerujące podatek do pewnej granicy. Onet podaje, że są to m.in. ulga dla rodzin 4 plus, ulga dla pracujących seniorów, ulga na zabytki, termomodernizacyjna czy na powrót.

W części podanych przypadków urzędy skarbowe mogą sprawdzić dane w bazach, np. w przypadku numeru PESEL (dla ulgi 4 plus). Jednak z niektórymi ulgami jest ten problem, że skarbówka danych na temat ewentualnych uprawnień nie ma w ogóle, jak w przypadku ulgi na zabytki czy termomodernizacyjnej. W tych przypadkach trzeba mieć przygotowane odpowiednie dokumenty potwierdzające poniesione koszty.

Procedury formalne lub nieformalne

Uważać za to muszą ci rodzice, którzy się rozwiedli a skorzystali z ulgi na dzieci. Według Onetu, mogą się spodziewać telefonu w przypadku rozliczenia jako osoby samotnie wychowujące dzieci bądź skorzystanie z ulgi w pełni.

Cytowane przez Onet Ministerstwo Finansów podało również, że telefon ze skarbówki i ewentualna prośba o dokumenty najczęściej są jedynymi krokami podejmowanymi podczas analizy ryzyka. Może się jednak zdarzyć, że zostanie podjęta decyzja o formalnej kontroli podatkowej.