Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > Sejm zdecydował w sprawie 14. emerytury. Niektórzy mogą nie być zadowoleni
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 26.05.2023 19:32

Sejm zdecydował w sprawie 14. emerytury. Niektórzy mogą nie być zadowoleni

pieniądze
Biznesinfo

Sejm zdecydował w sprawie 14. emerytury. Świadczenie będzie wypłacane co roku, będzie także obowiązywać w nim próg dochodowy. Teraz ustawą zajmie się Senat. 

14. emerytura co roku, ale z progiem dochodowym

 Sejm zdecydował, że czternasta emerytura będzie wypłacana co roku. Zgodnie z projektem świadczenie będzie wypłacane co roku emeryturę będą mogły utrzymać osoby uprawnione do kwoty najniższej emerytury, których wysokość świadczenia podstawowego przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń nie przekracza kwoty 2900 zł.  

Sejm odrzucił poprawki opozycji. Jak wskazywała posłanka KO Joanna Frydrych, jedna z nich dotyczyła zniesienia kryterium dochodowego uprawniającego do otrzymania pełnej kwoty świadczenia. W przypadku wyższej kwoty seniorzy otrzymają czternastkę pomniejszoną na zasadzie “złotówka za złotówkę”.

W założeniu kwota 14. emerytury będzie wynosić co najmniej 50 zł. Teraz projektem zajmie się Senat. 

Wypłata bez składania wniosku

Aby otrzymać “czternastkę” nie trzeba składać wniosku. ZUS sam przelewa pieniądze. Według danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej czternastkę w pełnej wysokości otrzyma 6,8 mln emerytów, a 1,5 mln osób świadczenie w pomniejszonej kwocie. 

Wypłata czternastek w 2023 roku

Czternasta emerytura po raz pierwszy została wypłacona w 2021 roku. Początkowo miała być jednorazowym wsparciem dla seniorów, jednak w 2022 roku w związku z wysoką inflacją rząd zdecydował o ponownej wypłacie oraz planuje wprowadzić 14. emeryturę na stałe.

Wypłata “czternastek” w 2023 roku zaplanowano na koniec sierpnia oraz na wrzesień. W tym roku koszt samych czternastek wyniesie 11,6 mln zł. 

Tagi: Emerytura