Ustawa w Sejmie przegłosowana
Flickr.com/Sejm RP/CC2.0
Autor Kasper Starużyk - 28 Października 2020

Sejm w nocy przyjął nową ustawę. Wysokie kary m.in za brak maseczki. Teraz już nikt się nie wywinie

Nocne głosowanie nad ustawą covidową przyniosło odrzucenie senackich poprawek. Nie będzie pieniędzy na testy dla seniorów, będą za to mandaty za brak maseczek.

W nocy z wtorku na środę Sejm głosował nad tzw. ustawą covidową. Odrzucono senackie poprawki, które wprowadzały odrębny fundusz na testy dla określonych grup, m.in. seniorów. Posłowie zaakceptowali natomiast propozycję Senatu by o 100 proc. podwyższyć pensje pracowników służby zdrowia, którzy pracują przy leczeniu chorych na COVID-19 – wskazuje portal Wprost.

Sejm przegłosował nową ustawę covidową

Uchwalona 22 października przez parlamentarzystów ustawa o przeciwdziałaniu sytuacjom kryzysowym w związku z wystąpieniem COVID-19 przewiduje m.in. dodatek dla pracowników służby zdrowia, którzy zostaną skierowani do walki z pandemią koronawirusa. Ustawa znosi także odpowiedzialność karną tych osób za popełnione przy pracy błędy.

Będą też kary. Nowelizacja ustawy przewiduje karę grzywny za nieprzestrzeganie obostrzeń, chodzi między innymi o obowiązek noszenia maseczek. Ponadto broń otrzymują kasjerzy pracujący w sklepach. Jak informuje Wprost w noweli znalazł się zapis stanowiący, że niezasłanianie ust i nosa jest uzasadnioną przyczyną odmowy sprzedaży.

Przepisy zakładają ułatwienia podjęcia pracy w Polsce przez medyków, którzy uzyskali swoje kwalifikacje zawodowe poza Unią Europejską. Chodzi o to, by uzupełnić braki kadrowe w służbie zdrowia specjalistami z krajów ościennych, jak nietrudno się domyślić posłowie spoglądają na lekarzy z Ukrainy i Białorusi.

Poprawki w większości odrzucone

Senat zgłosił do nowelizowanej ustawy 41 poprawek. Sejm większość z nich odrzucił. Co nie spodobało się posłom? Zablokowany został między innymi zapis o utworzeniu specjalnego Funduszu Pomocy. Jego zadaniem miałoby być celowe zabezpieczenie funduszy na finansowanie testów sprawdzających obecność wirusa SARS-CoV-2 dla wybranych grup. Opozycyjny Senat chciał, by z Funduszu mogli skorzystać pracownicy służby zdrowia, pomocy społecznej, rodzice i opiekuni dzieci poniżej 1.roku życia oraz seniorzy powyżej 60 lat. Będący w kontroli Prawa i Sprawiedliwości Sejm nie przyjął tej poprawki.

Wiceminister Zdrowia, Sławomir Gadomski wskazał, że przesiewowe badanie populacji mija się z celem. Stanowisko wiceministra było zgodne z rekomendacjami Komisji Zdrowia. Polityk wskazał, że obecne rozwiązania są wystarczające i pozwalają wykonać bezpłatne testy wszystkim, którzy mają objawy wirusa lub są narażone na styczność z nim.

Ruszyły kontrole w całej Polsce. Urzędnicy sprawdzą dokładnie jak wydajesz pieniądzeRuszyły kontrole w całej Polsce. Urzędnicy sprawdzą dokładnie jak wydajesz pieniądzeCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Niestety, Boże Narodzenie będzie wyglądać zupełnie inaczej w tym roku. Minister zdrowia z nieprzyjemnymi informacjami
2. Uwaga rodzice i uczniowie, od dziś od rana nagła zmiana. Trzeba się przygotować, każdy musi wiedzieć
3. Segregacja śmieci znowu do zmiany? Nie wypełnisz obowiązku, spodziewaj się grzywny albo aresztu

Sejm nie zgodził się z zaproponowaną przez Senat poprawką, by samorządy lekarskie miały obowiązek przekazywania listy osób, które mogą być skierowane do pracy przy zwalczaniu skutków pandemii – informuje portal Wprost. Zdaniem posłów wykaz osób oraz ich zawodów to za mało by kogoś skierować do przeciwdziałania epidemii.

Senacka propozycja, by samorządy mogły uczestniczyć w walce z pandemią również nie spotkała się z przychylnością posłów. Wyższa Izba Parlamentu zaproponowała, by to prezydent miasta, burmistrz lub wójt dokonywał ostatecznej akceptacji decyzji wojewody, by Straż Miejska mogła działać wspólnie z policją przy zwalczaniu pandemii.

Zaakceptowano podwyżki

Sejm zgodził się z wnioskiem Senatu, by wypłacać dodatek w wysokości 100 proc. pensji wszystkim zaangażowanym w leczenie chorych na COVID-19. Izba Niższa poparła poprawkę mimo negatywnego stosunku Komisji Zdrowia. Ta chciała, by taki dodatek przysługiwał wyłącznie osobom skierowanym do pracy z chorymi.

Ponadto, jak wskazuje Wprost posłowie zgodzili się z senacką poprawką by zmienić plany finansowe NFZ na ten rok. Jak czytamy w portalu, chodzi o podwyższenie o co najmniej 15 proc. opłaty zryczałtowanej przeznaczanej na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej wykonywanej w związku z przeciwdziałaniem COVID-19.

Uczestniczki Powstania Warszawskiego oburzone na Kaczyńskiego. Wszystko przez mało dostrzegalny element podczas przemówieniaUczestniczki Powstania Warszawskiego oburzone na Kaczyńskiego. Wszystko przez mało dostrzegalny element podczas przemówieniaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Jurek Owsiak zakażony koronawirusem. "Apeluję: dbajcie o siebie"
  3. Dziś obchodziłaby urodziny. Agnieszka Kotulanka przegrała z niezwykle niebezpieczną chorobą, nie wolno jej lekceważyć
  4. Wpływ pandemii na bankomaty jest ogromny. Wypłaty gotówki rekordowo niskie
  5. Znakomite informacje dla rodziców. Dodatkowe zasiłki opiekuńcze wracają, wiemy na jakich zasadach
  6. Biedronka przygotowuje się na Wszystkich Świętych. Nie tylko kupisz znicze za pół darmo, ale jeszcze ci dopłacą
  7. Nie żyje wschodząca gwiazda futbolu. 17-latek zmarł w tajemniczych okolicznościach, opłakują go czołowi piłkarze świata
  8. Niebiańska przyjemność spod ręki wybitnej kucharki. Rogaliki z przepisu siostry Anastazji nie mają sobie równych
Miliony złotych na seniorów. Rząd zrobi naprawdę dużo, żeby zatrzymać emerytów w domuMiliony złotych na seniorów. Rząd zrobi naprawdę dużo, żeby zatrzymać emerytów w domuCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News