BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Już dziś w Sejmie rządowy projekt ws. koronawirusa. Wprowadzi nowe zasady działania dla wszystkich
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 22.03.2022 09:05

Już dziś w Sejmie rządowy projekt ws. koronawirusa. Wprowadzi nowe zasady działania dla wszystkich

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Sejm pracuje nad ustawą dot. koronawirusa

Komisja zdrowia rozpocznie prace w poniedziałek o godz. 8.45. Uzasadnienie projektu przedstawi szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. Jak podaje Business Insider Polska, Sejm przeanalizuje także dwa inne poselskie projekty dotyczące działań dotyczących zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa autorstwa Lewicy i Koalicji Obywatelskiej.

"Ustawa określa (...) zasady i tryb zapobiegania oraz zwalczania zakażenia i rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej u ludzi, wywołanej wirusem SARS-CoV-2, w tym zasady i tryb podejmowania działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych w celu unieszkodliwienia źródeł zakażenia (...), zadania organów administracji publicznej w zakresie zapobiegania oraz zwalczania tej choroby, uprawnienia i obowiązki świadczeniobiorców, świadczeniodawców oraz osób przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (...) oraz zasady pokrywania kosztów realizacji zadań związanych przeciwdziałaniem COVID-19, w szczególności tryb finansowania świadczeń opieki zdrowotnej dla osób z podejrzeniem zakażenia lub zakażeniem tą chorobą" - napisano w uzasadnieniu projektu cytowanym przez BIP.

Ustawa rozpatrywana przez Sejm wprowadza m.in. obowiązkową kwarantannę

W projekcie znalazł się też zapis (art. 3) mówiący o tym, że “w celu przeciwdziałania COVID-19 pracodawca może polecić pracownikowi wykonywania obowiązków wobec pracodawcy, w określonym czasie w domu - praca zdalna".

Poza tym złożony w Sejmie projekt wprowadza regulacje gwarantujące prawo otrzymania dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców, którzy zostali zwolnieni od wykonywania pracy ze względu konieczność opieki nad dziećmi w sytuacji zostaje zamknięty żłobek, klub dziecięcy, przedszkole lub szkoła, do których chodzą dzieci.

Ustawa zawiera także opis sytuacji, w której stan epidemii dochodzi do takich rozmiarów, gdy przekroczy "możliwości działania właściwych organów administracji rządowej i organów jednostek samorządu terytorialnego".

Wtedy rząd mógłby wprowadzić m.in. "nakaz i zakaz przebywania w określonych miejscach", "obowiązek poddania się kwarantannie", "obowiązek poddania się badaniom lekarskim przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie""obowiązek poddania się badaniom lekarskim przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie", "czasowe ograniczenia działalności określonych przedsiębiorców" czy "czasową reglamentację zaopatrzenia w określonego rodzaju artykuły".

Sejm spotka się o 10

Jak podaje BIP, w poniedziałek, o godz. 10.00 odbędzie dodatkowe posiedzenie Sejmu, w trakcie którego rząd przedstawi nowe informacje na temat koronawirusa i podjętych działaniach i planach dotyczących zapobiegania chorobie. W niedzielę Główny Inspektorat Sanitarny podał najnowsze dane na temat koronawirusa. Do tej pory zachorowało ponad 87 tys. osób, z czego zmarło 2979 osób.

Tagi: ustawa Sejm