Fot. Kancelaria Sejmu/Krzysztof Białoskórski, CC BY 2.0
https://www.flickr.com/photos/sejmrp/37048026596
Autor Stanisław Węgrowski - 2 Marca 2020

Już dziś w Sejmie rządowy projekt ws. koronawirusa. Wprowadzi nowe zasady działania dla wszystkich

Sejm zajmie się dziś rządowym projektem ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Projekt został przekazany do pierwszego czytania.

Sejm pracuje nad ustawą dot. koronawirusa

Komisja zdrowia rozpocznie prace w poniedziałek o godz. 8.45. Uzasadnienie projektu przedstawi szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. Jak podaje Business Insider Polska, Sejm przeanalizuje także dwa inne poselskie projekty dotyczące działań dotyczących zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa autorstwa Lewicy i Koalicji Obywatelskiej.

"Ustawa określa (...) zasady i tryb zapobiegania oraz zwalczania zakażenia i rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej u ludzi, wywołanej wirusem SARS-CoV-2, w tym zasady i tryb podejmowania działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych w celu unieszkodliwienia źródeł zakażenia (...), zadania organów administracji publicznej w zakresie zapobiegania oraz zwalczania tej choroby, uprawnienia i obowiązki świadczeniobiorców, świadczeniodawców oraz osób przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (...) oraz zasady pokrywania kosztów realizacji zadań związanych przeciwdziałaniem COVID-19, w szczególności tryb finansowania świadczeń opieki zdrowotnej dla osób z podejrzeniem zakażenia lub zakażeniem tą chorobą" - napisano w uzasadnieniu projektu cytowanym przez BIP.

Wchodzi w życie wyższa opłata paliwowa. Jednak kierowców czeka zaskoczenie na stacjachWchodzi w życie wyższa opłata paliwowa. Jednak kierowców czeka zaskoczenie na stacjachCzytaj dalej

Ustawa rozpatrywana przez Sejm wprowadza m.in. obowiązkową kwarantannę

W projekcie znalazł się też zapis (art. 3) mówiący o tym, że “w celu przeciwdziałania COVID-19 pracodawca może polecić pracownikowi wykonywania obowiązków wobec pracodawcy, w określonym czasie w domu - praca zdalna".

Poza tym złożony w Sejmie projekt wprowadza regulacje gwarantujące prawo otrzymania dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców, którzy zostali zwolnieni od wykonywania pracy ze względu konieczność opieki nad dziećmi w sytuacji zostaje zamknięty żłobek, klub dziecięcy, przedszkole lub szkoła, do których chodzą dzieci.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Wielu Polaków w ogóle nie ma pojęcia. Ty też możesz dostać zwrot z kredytu
2. Monika Olejnik jednym wpisem straciła w oczach fanów. "Nie wierzę, że pani tak napisała"

Ustawa zawiera także opis sytuacji, w której stan epidemii dochodzi do takich rozmiarów, gdy przekroczy "możliwości działania właściwych organów administracji rządowej i organów jednostek samorządu terytorialnego".

Wtedy rząd mógłby wprowadzić m.in. "nakaz i zakaz przebywania w określonych miejscach", "obowiązek poddania się kwarantannie", "obowiązek poddania się badaniom lekarskim przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie""obowiązek poddania się badaniom lekarskim przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie", "czasowe ograniczenia działalności określonych przedsiębiorców" czy "czasową reglamentację zaopatrzenia w określonego rodzaju artykuły".

Kiedyś nieodzowni, dziś niewielu o nich pamięta. TOP 10 zawodów sprzed latKiedyś nieodzowni, dziś niewielu o nich pamięta. TOP 10 zawodów sprzed latCzytaj dalej

Sejm spotka się o 10

Jak podaje BIP, w poniedziałek, o godz. 10.00 odbędzie dodatkowe posiedzenie Sejmu, w trakcie którego rząd przedstawi nowe informacje na temat koronawirusa i podjętych działaniach i planach dotyczących zapobiegania chorobie. W niedzielę Główny Inspektorat Sanitarny podał najnowsze dane na temat koronawirusa. Do tej pory zachorowało ponad 87 tys. osób, z czego zmarło 2979 osób.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pociąg potrącił pieszego. Policja przyjechała, ofiary nie było
  2. Trzy osoby zmarły w Bytomiu na skutek zatrucia. Niebezpieczny gaz wydobywał się wadliwego pieca
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Sprawa Suntago Park of Poland trafi do prokuratury? Media: podejrzenie przestępstwa
TOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonTOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News