Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Polaków czekają kolejne ograniczenia. Rząd bierze się za ruch między miastami
Maria Glinka
Maria Glinka 16.03.2020 01:00

Polaków czekają kolejne ograniczenia. Rząd bierze się za ruch między miastami

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

SARS-CoV-2 paraliżuje Polskę

SARS-CoV-2 objął swoim zasięgiem prawie wszystkie województwa w Polsce. Zagrożenie, jakie stanowi dla zdrowia i życia obywateli, zmusiło rządzących do podjęcia zdecydowanych kroków, których wyrazem jest wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego.

Jednak ograniczenia nałożone do tej pory przez władzę mogą okazać się niewystarczające. We wczorajszej rozmowie z youtuberem o pseudonimie Blowek premier Mateusz Morawiecki zdradził, że rząd rozważa zawieszenie wszelkich krajowych połączeń lotniczych – podaje pikio.pl.

„W niedzielę rządowy zespół zarządzania kryzysowego potwierdził, że ze względu na niewielkie zainteresowanie pasażerów nie warto, żeby samoloty latały wewnątrz kraju. Ruch wewnątrzkrajowy będziemy chcieli wkrótce wyłączyć” – przyznał premier.

Morawiecki pod odstrzałem pytań

We wczorajszym wywiadzie premier odpowiadał na pytania od internautów. Poza tematem zawieszenia lotniczego ruchu międzymiastowego poruszono także kwestię funkcjonowania szkół. Morawiecki oświadczył, że na ten moment nie ma w planach przedłużania roku szkolnego, a edukacja ma bazować na e-learningu w ciągu najbliższych dni.

Szef rządu zdementował pogłoski dotyczące rozmieszczenia wojsk na ulicach i zamknięcia miast. Rząd nie zamierza wprowadzać tak drastycznych środków, ale w dalszym ciągu apeluje do obywateli o ograniczenie przemieszczania się, ponieważ może to uchronić całe społeczeństwo przed rozprzestrzenianiem się epidemii.

Lot do domu

Jedną z najczęściej komentowanych kwestii, związaną z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego, jest zawieszenie międzynarodowych lotów osobowych i połączeń kolejowych, które komplikuje powrót Polaków do kraju. Z pomocą szybko przyszedł LOT, wprowadzając akcję pod nazwą „LOT do domu”.

Zgodnie z informacjami podanymi przez prezesa LOT Rafała Milczarskiego istnieją trzy możliwości powrotu do kraju drogą lotniczą – pisze tvn24.pl.

Po pierwsze, Polacy mogą skorzystać z zaplanowanych lotów czarterowych.

Po drugie, LOT zobowiązał się do zorganizowania dodatkowych, specjalnych czarterów, które przewiozą obywateli do kraju. Rezerwacji i zakupu biletu lotniczego na taki lot można dokonać przez stronę www.lot.com.

Po trzecie, obywatele, którzy przebywają w miejscach, do których specjalne czartery nie dolecą, mogą wystosować prośbę o zorganizowanie takiego przelotu. Zapotrzebowanie będzie można zgłosić na LOTdodomu.com. Jednak prezes zapewnia, że firma będzie na bieżąco analizowała liczbę osób poszukujących powrotnego lotu z poszczególnych państw.

Realizacja tych działań trwa. W weekend po Polaków wyleciało osiem samolotów – trzy do USA, dwa do Wielkiej Brytanii, jeden na Sri Lankę, do Kanady, i Portugalii.