BiznesINFO.pl
Santander Bank Polska i Getin Bank podniosą wkrótce opłaty

Pikist

Skok na naszą kasę. Kolejne banki śrubują opłaty

21 Września 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Po rekordowej obniżce stóp procentowych eksperci nie mieli wątpliwości, że podniesienie przez banki opłat za prowadzenie rachunku jest kwestią czasu. Niestety nie mylili się. Podwyżki wprowadziły już m.in. Credit Agricole, Alior Bank czy BNP Paribas. Tera

Santander Bank Polska podnosi opłaty od grudnia 

Aż o 85 proc. mają zmniejszyć się w tym roku wyniki banków - prognozuje Związek Banków Polskich. To efekt m.in. decyzji Rady Polityki Pieniężnej o rekordowej obniżce stóp procentowych. Banki ratują się podwyżką opłat za prowadzenie rachunków, a także obsługę kart. Na zmianę cennika zdecydował się pod koniec sierpnia Citi Handlowy, a wcześniej podwyżki wprowadziły m.in.  Credit Agricole, Alior Bank czy BNP Paribas. Teraz podobny ruch zamierzają przeprowadzić Santander Bank Polska i Getin Bank. 

W Santander Bank Polska, jak podaje serwis Bankier.pl nowa taryfa opłat i prowizji ma zacząć obowiązywać od grudnia i obejmie m.in. flagowy rachunek z oferty banku - Konto Jakiego Chcę. Rachunek ten dotychczas był bezpłatny, natomiast od grudnia pojawi się w nim opłata warunkowa w wysokości 6 zł. Więcej, bo 8 zł będzie wynosić wysokość opłaty warunkowej za obsługę karty. Obu prowizji będzie jednak można uniknąć zasilając konto wpływami na poziomie 500 zł miesięcznie i dokonując minimum jednej transakcji kartą lub Blikiem. 

Santander Bank Polska ma również podnieść niektóre opłaty w kontach walutowych. Opłata warunkowa za Konto24 walutowe wzrośnie o 2 zł - z dotychczasowych  8 zł na 10 zł. Do 10 zł wzrosną też opłaty za przelewy w tym rachunku zlecane w placówkach, w tym przelewy SEPA. Konta walutowe będą mogły być prowadzone bezpłatnie, ale przy średnim miesięcznym saldzie wynoszącym co najmniej 20 jednostek walutowych.

Są jednak i dobre informacje dla klientów Santander Banku Polska. Od grudnia pakiet walutowy dołączany do karty będzie darmowy  – użytkownik będzie mógł podpiąć kartę debetową do dowolnego konta walutowego. Dotychczas pakiet kosztował 7 zł miesięcznie. Bank planuje również poszerzenie pakietu wypłat w bankomatach o wypłaty z bankomatów za granicą bez zmian stawki (nadal 7 zł), a także obniżenie do zera opłaty za wpłaty i wypłaty gotówki w placówce.

W Getin Banku zmiany już w październiku

Zmiany w opłatach w Santander Banku Polska pod koniec roku, natomiast już w październiku z podobnymi zmianami muszą się liczyć klienci Getin Banku. Jak informuje Bankier.pl, bank planuje podnieść z 8 do 9 zł opłatę za Konto Proste Zasady dla klientów powyżej 26 roku życia. Klienci nadal będą mogli ominąć tę opłatę, jeśli wykonają jedną dowolną transakcję kartą lub Blikiem. Od przyszłego miesiąca klienci Getin Banku nie będą już mogli za darmo korzystać z bankomatów Euronetu. Na tym jednak nie koniec, bowiem w ramach rachunków Konto Proste Zasady oraz Konto Proste Zasady Junior pojawi się opłata za korzystanie z obcych bankomatów (3,5 proc. nie mniej niż 5 zł). Bez opłat pozostanie natomiast sieć Planet Cash.

Wzrośnie natomiast stawka za wpłatę gotówki we wpłatomacie, ulokowanym poza placówką - z 0,6 proc. min. 1 zł od kwoty wpłaty na 0,8 proc. min. 1 zł. Dla posiadaczy Kont Osobistych Noble oraz Noble Private Banking te wpłaty pozostają bezpłatne. Pojawi się również opłata za wpłatę gotówki na ROR oraz wypłatę środków z ROR w placówce w wysokości 10 zł za transakcję, przy czym pierwsze dwie transakcje w miesiącu (2 wpłaty i 2 wypłaty) będą bez opłat. Dla posiadaczy Kont Osobistych Noble oraz Noble Private Banking te transakcje pozostają bezpłatne.

Tagi:

Opłatakonta bankowe

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >