Podróż samolotem w czasie pandemii
Pixabay/StockSnap
Autor Maria Glinka - 29 Maja 2020

Jedni w maseczkach, a drudzy bez. Czekają nas kontrowersyjne przepisy w samolotach

Podróżowanie samolotem w czasie pandemii będzie odbywało się na specjalnych zasadach. Projekt rozporządzenia w tej sprawie opracowała już Rada Ministrów. Z dokumentu wynika, że nie wszyscy będą musieli mieć założone maseczki w trakcie lotu. Kto będzie zwolniony z obowiązku zakrywania nosa i ust w samolocie?

Nowe reguły dla pasażerów samolotów

Na pierwsze podróże samolotem czekają tysiące Polaków – pierwsze krajowe rejsy LOT-u zostaną wznowione już 1 czerwca. Dlatego też rząd przygotował projekt rozporządzenia, w którym znalazły się zalecenia, dzięki którym ryzyko zakażenia koronawirusem podczas podróży samolotami zostanie ograniczone do minimum.

Lipiec sądnym miesiącem dla tysięcy polskich kierowców. Szykują się zmiany przepisów, możesz stracić prawo jazdyLipiec sądnym miesiącem dla tysięcy polskich kierowców. Szykują się zmiany przepisów, możesz stracić prawo jazdyCzytaj dalej

Zgodnie z projektem przepisów, przewoźnicy lotniczy będą zobowiązani do zapewnienia płynów do dezynfekcji rąk na pokładzie samolotów. Obowiązkowo raz na dzień cały statek powietrzny będzie musiał być dezynfekowany. Jeżeli na pokładzie pojawi się osoba chora na COVID-19 lub pasażer z podejrzeniem infekcji, samolot również będzie poddany dezynfekcji – podaje tvn24.pl.

Ograniczenia względem podróżnych

Na pokładzie samolotu ma obowiązywać limit osób – w tym samym czasie będzie mogło podróżować „nie więcej pasażerów niż wynosi połowa maksymalnej liczby miejsc przeznaczonych dla pasażerów określonej w dokumentacji technicznej statku powietrznego” – czytamy w projekcie rozporządzenia. Dzięki temu podróżni będą mogli zachować bezpieczną odległość między sobą.

Gdzie i kiedy będziemy musieli nadal nosić maseczki? Rząd podał szczegółowe wytyczneGdzie i kiedy będziemy musieli nadal nosić maseczki? Rząd podał szczegółowe wytyczneCzytaj dalej

Maseczki, które stały się znakiem rozpoznawczym pandemii koronawirusa, będą towarzyszyły nam również w trakcie podróży samolotem. Obowiązek zakrywania nosa i ust ma dotyczyć wszystkich pasażerów oraz stewardes i stewardów. Projekt przepisów zakłada jednak kilka wyjątków.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Majątek nowej prezes Sądu Najwyższego zwala z nóg. Ujawniamy

Kto nie będzie musiał zakładać maseczki w trakcie podróży samolotem?

Z obowiązku noszenia maseczek ma być zwolniony personel lotniczy pod warunkiem, że przebywa w kabinie pilota. Autorzy tego zapisu argumentują jego zasadność chęcią umożliwienia bezproblemowej komunikacji między załogą podczas politowania samolotu i zapewnienia „natychmiastowego nałożenia masek tlenowych w przypadku nagłej dehermetyzacji statku powietrznego”.

Poza tym obowiązek noszenia maseczek nie będzie dotyczył dzieci poniżej 4 roku życia. W maseczkach nie będą podróżować także osoby, którym stan zdrowia nie pozwala na zakrywanie nosa i ust.

Nie wszyscy wsiądą na pokład samolotu

Co ciekawe, projekt rozporządzenia przewiduje także zakaz wpuszczania na pokład samolotu niektórych osób. Chodzi o pasażerów, u których wystąpią podejrzenia infekcji koronawirusem. Rząd doprecyzowuje, jakie przesłanki muszą być spełnione, aby załoga samolotu odmówiła podróżnemu wejścia na pokład.

Każdy będzie musiał wymienić bezterminowe prawo jazdy. Rachunek na 100,5 zł zapłacisz jednak tyKażdy będzie musiał wymienić bezterminowe prawo jazdy. Rachunek na 100,5 zł zapłacisz jednak tyCzytaj dalej

Do samolotu nie wejdzie osoba, której temperatura jest równa bądź wyższa niż 38 stopni Celsjusza. Zakaz przemieszczania się samolotami będzie dotyczył także tych pasażerów, którzy podczas odprawy nie złożyli oświadczenia o stanie zdrowia według wzoru wskazanego przez przewoźnika. Poza tym, załoga może odmówić wejścia na pokład, jeśli pasażer nie przestrzega obowiązku noszenia maseczki.

Zgodnie z założeniami, rządowe rozporządzenie miałoby wejść w życie 30 maja 2020 r.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Autobus uderzył w drzewo, 10 osób jest rannych. Trwa akcja ratunkowa. Poważny wypadek pod Warszawą.
  2. Została mamą w wieku 13 lat. Rówieśnicy szydzili z niej i wróżyli ponurą przyszłość, zaskoczyła jednak wszystkich
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Strzelanina z udziałem aż 100 osób pod stolicą. Do akcji wkroczyła policja, dramatyczne doniesienia z Ukrainy
Najzabawniejsze zwierzęta świata. Nie będziesz mógł oderwać od nich wzrokuNajzabawniejsze zwierzęta świata. Nie będziesz mógł oderwać od nich wzrokuCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News