Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Jedni w maseczkach, a drudzy bez. Czekają nas kontrowersyjne przepisy w samolotach
Maria Glinka
Maria Glinka 29.05.2020 02:00

Jedni w maseczkach, a drudzy bez. Czekają nas kontrowersyjne przepisy w samolotach

Podróż samolotem w czasie pandemii
Pixabay/StockSnap

Nowe reguły dla pasażerów samolotów

Na pierwsze podróże samolotem czekają tysiące Polaków – pierwsze krajowe rejsy LOT-u zostaną wznowione już 1 czerwca. Dlatego też rząd przygotował projekt rozporządzenia, w którym znalazły się zalecenia, dzięki którym ryzyko zakażenia koronawirusem podczas podróży samolotami zostanie ograniczone do minimum.

Zgodnie z projektem przepisów, przewoźnicy lotniczy będą zobowiązani do zapewnienia płynów do dezynfekcji rąk na pokładzie samolotów. Obowiązkowo raz na dzień cały statek powietrzny będzie musiał być dezynfekowany. Jeżeli na pokładzie pojawi się osoba chora na COVID-19 lub pasażer z podejrzeniem infekcji, samolot również będzie poddany dezynfekcji – podaje tvn24.pl.

Ograniczenia względem podróżnych

Na pokładzie samolotu ma obowiązywać limit osób – w tym samym czasie będzie mogło podróżować „nie więcej pasażerów niż wynosi połowa maksymalnej liczby miejsc przeznaczonych dla pasażerów określonej w dokumentacji technicznej statku powietrznego” – czytamy w projekcie rozporządzenia. Dzięki temu podróżni będą mogli zachować bezpieczną odległość między sobą.

Maseczki, które stały się znakiem rozpoznawczym pandemii koronawirusa, będą towarzyszyły nam również w trakcie podróży samolotem. Obowiązek zakrywania nosa i ust ma dotyczyć wszystkich pasażerów oraz stewardes i stewardów. Projekt przepisów zakłada jednak kilka wyjątków.

Kto nie będzie musiał zakładać maseczki w trakcie podróży samolotem?

Z obowiązku noszenia maseczek ma być zwolniony personel lotniczy pod warunkiem, że przebywa w kabinie pilota. Autorzy tego zapisu argumentują jego zasadność chęcią umożliwienia bezproblemowej komunikacji między załogą podczas politowania samolotu i zapewnienia „natychmiastowego nałożenia masek tlenowych w przypadku nagłej dehermetyzacji statku powietrznego”.

Poza tym obowiązek noszenia maseczek nie będzie dotyczył dzieci poniżej 4 roku życia. W maseczkach nie będą podróżować także osoby, którym stan zdrowia nie pozwala na zakrywanie nosa i ust.

Nie wszyscy wsiądą na pokład samolotu

Co ciekawe, projekt rozporządzenia przewiduje także zakaz wpuszczania na pokład samolotu niektórych osób. Chodzi o pasażerów, u których wystąpią podejrzenia infekcji koronawirusem. Rząd doprecyzowuje, jakie przesłanki muszą być spełnione, aby załoga samolotu odmówiła podróżnemu wejścia na pokład.

Do samolotu nie wejdzie osoba, której temperatura jest równa bądź wyższa niż 38 stopni Celsjusza. Zakaz przemieszczania się samolotami będzie dotyczył także tych pasażerów, którzy podczas odprawy nie złożyli oświadczenia o stanie zdrowia według wzoru wskazanego przez przewoźnika. Poza tym, załoga może odmówić wejścia na pokład, jeśli pasażer nie przestrzega obowiązku noszenia maseczki.

Zgodnie z założeniami, rządowe rozporządzenie miałoby wejść w życie 30 maja 2020 r.

Tagi: Maseczki LOT