BiznesINFO.pl
Przełomowy wyrok Sądu Najwyższego ws. zwolnień lekarskich

Biznes Info

Sąd zdecydował. Pominięcie kontroli lekarskiej nie może pozbawić chorobowego

20 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Przełomowy wyrok Sadu Najwyższego w sprawie zwolnień lekarskich. Sąd zdecydował w tym tygodniu, że pominięcie kontroli lekarskiej nie może pozbawić ubezpieczenia chorobowego.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Sąd Najwyższy wydał wyrok ws. zwolnień lekarskich

  • Czego dotyczyła sporna kwestia

Przełomowy wyrok sądu ws. zwolnień lekarskich

W tym tygodniu zapadł przełomowy wyrok Sądu Najwyższego w sprawie zwolnień lekarskich. Sprawa, której szczegóły opisuje "Dziennik Gazeta Prawna" dotyczyła kobiety, która do 30 września 2018 roku była zatrudniona na umowie o pracę. Po jej rozwiązaniu, a tym samym utracie ubezpieczenia, kobieta otrzymała trzy zaświadczenia lekarskie o niezdolności do pracy za okresy.

Zaświadczenia dotyczyły następujących okresów: 8-28 października, 29 października - 18 listopada i 19 listopada - 9 grudnia 2018 roku.

W międzyczasie, a konkretnie 26 października 2018 roku ZUS wyznaczył kobiecie badanie kontrolne, na które się nie stawiła, a już po tym terminie przedstawiła kolejne zwolnienia lekarskie.

W konsekwencji kobiecie przyznano prawo do zasiłku chorobowego od 8 października do 26 października, czyli terminu badania kontrolnego na które się nie stawiła.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

ZUS tłumaczy: nie ma aktualnego badania, nie ma zasiłku

Za dalszy okres (od 27 października do 18 listopada i od 19 listopada do 9 grudnia) prawa do zasiłku nie przyznano. ZUS wyjaśniał, że skoro kobieta nie stawiła się na badanie kontrolne, to pierwsze L4 (za okres 27-28 października) utraciło ważność i zasiłek za ten czas się nie należy.

Spór dotyczył tego, dlaczego kobieta utraciła prawo do świadczenia za kolejne miesiące. Ostatecznie sprawa trafiła do sądu i Sąd Rejonowy dla Krakowa-Nowej Huty w Krakowie zmienił zaskarżone odwołaniami decyzje i przyznał kobiecie zasiłek chorobowy od 27 października do 9 grudnia 2018 roku.

ZUS złożył apelację i sprawa trafiła na ręce Sądu Okręgowego w Krakowie, który zwrócił się do Sadu Najwyższego z pytaniem, czy w sytuacji gdy osoba uprawniona do zasiłku po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, która nie stawiła się na badanie kontrolne, traci prawo do tego świadczenia bezpowrotnie również za okresy niezdolności do pracy potwierdzone zwolnieniem lekarskim, które zostały wydane po upływie 14 dni od daty utraty tytułu ubezpieczenia i po terminie wspomnianego badania.

Sąd Najwyższy uznał w tym tygodniu, że utrata ważności zaświadczenia lekarskiego nie oznacza odzyskania zdolności do pracy przez osobę, która wcześniej nabyła prawo do zasiłku chorobowego, co nie powoduje ustania prawa do zasiłku za dalszy okres niezdolności do pracy, a jedynie za czas objęty unieważnionym L4 następującym po terminie badania.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl.

Radosław Święcki

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z List z ZUSu.

Praca

ZUS prosi o dopilnowanie ubezpieczenia. Inaczej zostaniemy z niczym

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Mezczyzna wyjmuje korespondencje z ZUS-u

Praca

ZUS nadal przypomina o ważnej aktualizacji. Inaczej możemy wpaść w tarapaty

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Napis ZUS i pieniadze.

Praca

ZUS ma informacje dla przedsiębiorców. Chodzi o ich emerytury

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Dokumenty ZUS.

Praca

ZUS ostrzega: masz 3 dni na wskazanie poprawnego adresu. Potem możesz stracić zwolnienie lekarskie

Czytaj więcej >
ZUS ostrzega

Praca

ZUS ostrzega: nieuwaga może nas pozbawić zwolnienia lekarskiego

Czytaj więcej >
/EAST NEWS

Praca

Związkowcy piszą list do niemieckiego ministra, bo polski rząd nie reaguje od dawna

Czytaj więcej >