Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Rząd właśnie zakomunikował. Wiemy, ile wyniesie waloryzacja rent i emerytur
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 07.06.2021 02:00

Rząd właśnie zakomunikował. Wiemy, ile wyniesie waloryzacja rent i emerytur

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Obliczanie domowego budzetu, miesieczne koszty utrzymania
East News, Zofia i Marek Bazak

Ledwo zaczął się tegoroczny czerwiec, a rząd już myśli o przyszłorocznej waloryzacji. Z nieoficjalnych informacji wynika, że waloryzacja w 2022 r. wyniesie 4 proc. W połączeniu z postulatami Nowego Ładu emeryci mogą zyskać kilka tysięcy rocznie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile na waloryzacji zyskają emeryci i renciści

  • Jak waloryzacja wpłynie na założenia Polskiego Ładu

Waloryzacja znów wysoka

Tegoroczna waloryzacja rent i emerytur przyniosła polskim seniorom rekordową podwyżkę od lat. Eksperci podkreślali, że z tak wysoką waloryzacją mieliśmy do czynienia kilka lat temu, gdy Prawo i Sprawiedliwość zarządziło waloryzację kwotową, a nie procentową.

Przypomnijmy, że postulat wprowadzenie waloryzacji kwotowej wynoszącej min. 70 zł to jeden z postulatów partii Jarosława Kaczyńskiego. W tym roku nie udało się go zrealizować ze względu na pandemię koronawirusa. Niemniej jednak seniorzy otrzymali min. 50 zł podwyżki, a emerytura minimalna wynosi 1250,88 zł brutto, czyli ok. 1 tys. zł "na rękę".

Jak informuje portal money.pl, rząd przekazał Radzie Dialogu Społecznego najnowszą propozycję waloryzacji rent i emerytur. Przyszłoroczna podwyżka świadczeń miałaby wynieść 4 proc.

Będzie to kolejny rok z rzędu, gdy rząd proponuje beneficjentom waloryzacji świadczeń procentowe podwyżki. Zmiany mają objąć 9 mln Polaków, ale ile pieniędzy zyska każdy z nich?

Waloryzacja zaskoczy emerytów

Podwyżka minimalnej emerytury wyniosłaby ok. 50 zł brutto, a zatem 41 zł netto - wylicza portal. Oznacza to, że w przyszłym roku minimalna emerytura wyniosłaby ok. 1,3 tys. zł brutto.

Pamiętajmy, że założenia Polskiego Ładu zwalniają z podatku emerytury do 2,5 tys. zł brutto. Oznacza to, że osoba posiadająca 2 tys. zł netto emerytury mogłaby zyskać rocznie nawet 3 tys. zł.

Propozycja rządu nie jest jeszcze pewna. Biorąc pod uwagę szybki wzrost cen oraz szalejącą inflację waloryzacja może wynieść więcej. Eksperci prognozują, że może być to nawet 5 proc.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]