BiznesINFO.pl > Finanse > Rząd rozważa przedłużenie ważnej ulgi. Niektórzy przedsiębiorcy będą mogli zaoszczędzić
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 30.05.2023 10:10

Rząd rozważa przedłużenie ważnej ulgi. Niektórzy przedsiębiorcy będą mogli zaoszczędzić

kalkulator
East News

Posłowie PiS zgłosili poprawkę do projektu do ustawy o świadczeniu wspierającym dotyczącą małego ZUS plus. Uchwała wydłużająca Mały ZUS Plus musi jeszcze tylko zostać przegłosowana w Senacie i tracić do podpisu prezydenta - informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.  

Mały ZUS Plus przedłużony

Mały ZUS plus został wprowadzony w 2020 roku. Ulga ta jest dobrowolna i obejmuje przedsiębiorców, których składki są liczone proporcjonalnie do dochodu. 

Z ulgi mogą skorzystać przedsiębiorcy, których przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej przez cały poprzedni rok kalendarzowy nie przekroczyły 120 tys. zł, a działalność ta była prowadzona w poprzednim roku kalendarzowym nie mniej niż 60 dni kalendarzowych. Z ulgi nie mogą jednak skorzystać przedsiębiorcy na samym początku działalności, tzn. w pierwszym roku prowadzenia działalności. Należy podkreślić, że Mały ZUS plus nie obejmuje składki zdrowotnej, ją trzeba płacić w pełnej wysokości. 

Aktualnie niższe składki w ramach “małego ZUS plus” można opłacać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej. Co ważne, do okresu 36 miesięcy wlicza się okres korzystania z Małego ZUS. 

Mały ZUS Plus przedłużony

Posłowie PiS zaproponowali poprawkę, zgodnie z którą mały ZUS plus miałby zostać przedłużony o kolejne 12 miesięcy. Ponadto przepis zawiera możliwość odnowienia prawa do ulgi dla osób, którym w tym roku skończył się podstawowy okres 36 miesięcy małego ZUS. 

Aby móc płacić niższe składki, uprawnieniu będą musieli złożyć wniosek do ZUS.  Nie zgłoszenie się do ulgi oznacza rezygnację z niej, w każdej chwili można także z ulgi zrezygnować. 

 

Etap legislacyjny

Na wydłużeniu okresu opłacania składek może skorzystać nawet kilkaset tysięcy mikroprzedsiębiorców. 

Uchwała wydłużająca Mały ZUS plus trafiła do Senatu. 

Tagi: składki ZUS
Polecane