Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Rząd rozdaje dodatkowe pieniądze. Sam możesz wybrać w jakiej formie dostaniesz
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 08.04.2023 10:32

Rząd rozdaje dodatkowe pieniądze. Sam możesz wybrać w jakiej formie dostaniesz

pieniądze
Biznesinfo

Od 1 stycznia 2022 roku obowiązuje ustawa o rodzinnym kapitale opiekuńczym. Rodzice mogą otrzymać dodatkowe pieniądze na drugie i kolejne dziecko. 

Rodzinny kapitał opiekuńczy

Świadczenie to przysługuje na drugie lub kolejne dziecko od 12. do 35. miesiąca.  

Rodzinny kapitał opiekuńczy może otrzymać matka dziecka, ojciec dziecka, a także osoba, która przyjęła dziecko na wychowanie i wystąpiła do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie jego przysposobienie i jeśli rodzic mieszka z tym dzieckiem i je utrzymuje.

Świadczenie przysługuje także w przypadku, gdy rodzic sprawuje opiekę naprzemienną - każde z rodziców może otrzymać wsparcie w wysokości połowy przysługującej kwoty. 

W przypadku rodzinnego kapitału opiekuńczego nie ma kryterium dochodowego.

Wysokość rodzinnego kapitału opiekuńczego

Jako rodzic masz możliwość wyboru między dwoma opcjami wypłaty świadczenia: 500 złotych przez 24 miesiące lub 1000 złotych przez 12 miesięcy. W trakcie okresu wypłaty świadczenia możesz zmienić swoją decyzję w sprawie wysokości miesięcznej kwoty świadczenia.

W przypadku jeśli złożysz wniosek po miesiącu, w którym dziecko ukończy 13. miesiąc, kapitał ten zostanie pomniejszony 500 zł za każdy miniony miesiąc od ukończenia przez dziecko 12. miesiąca. 

Wniosek

Aby otrzymać świadczenie  należy złożyć wniosek do ZUS przez aplikację mZUS, portal Em@tia lub poprzez bankowość elektroniczną. 

We wniosku trzeba wskazać pierwsze dziecko - jest nim najstarsze dziecko, jego wiek nie ma znaczenia.

Jeśli przyjąłeś dziecko na wychowanie, do wniosku musisz dołączyć zaświadczenie sądu opiekuńczego lub ośrodka adopcyjnego o prowadzeniu postępowaniu sądowym, a w przypadku ustanowienia opieki naprzemiennej stosowne orzeczenie sądu w tej sprawie.