Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Rolnicy muszą się spieszyć. Zostało mało czasu na wnioski
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 12.01.2023 20:44

Rolnicy muszą się spieszyć. Zostało mało czasu na wnioski

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. Mazowsze 29.08.2018. n/z Traktor na polu uprawnym cebuli.
East News

Rolnicy, którzy chcą się ubiegać o wsparcie mające na celu zapobieganie zniszczeniu potencjału produkcji rolnej muszą się spieszyć. Czas na złożenie wniosków w tej sprawie upływa w II połowie lutego. Na inwestycje można otrzymać kilkaset tysięcy złotych.

Jest to już dziewiąty raz, gdy Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zbiera wnioski o wsparcie dla rolników. W poprzednich rolnicy otrzymali łącznie ponad ćwierć miliarda złotych.

Dwie grupy mogą otrzymać pieniądze

Szanse na uzyskanie funduszy z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 mają dwie grupy rolników. W pierwszej z nich są ci, którzy hodują co najmniej 50 świń w gospodarstwie oraz rolnicy, którzy chcą inwestować w ochronę gospodarstwa przed wirusem afrykańskiego pomoru świń. Pieniądze mogą przeznaczyć na ogrodzenie chlewni lub urządzenia do dezynfekcji.

Jak informuje portal Interia.pl, w drugiej grupie znalazły się spółki wodne oraz związki spółek wodnych, w których większością są rolnicy z gruntami rolnymi. Kwalifikują się również te spółki, w których rolnicy posiadają ponad połowę zmeliorowanych gruntów, na których spółka prowadzi działalność.

Pieniądze dla drugiej grupy mogą zostać wykorzystane zabezpieczenie roli i budynków przed skutkami powodzi lub suszy. Obejmuje to zatem inwestycje związane z rowami melioracyjnymi czy sieciami drenarskimi.

Refundacja inwestycji

W jaki sposób są wypłacane pieniądze? Według Interii, jest to refundacja maksymalnie 80 proc. środków przeznaczonych na konkretne inwestycje.

Jeżeli o środki ubiega się rolnik indywidualnie, to jak podaje Interia może otrzymać 100 tys. zł. Warunkiem jest kwalifikacja do pierwszej grupy, czyli np. chęć ochrony przed ASF.

Druga grupa - czyli spółki wodne oraz ich związki, mogą otrzymać nawet milion złotych refundacji. Wysokość zależy od inwestycji spółki lub związku.

Każdy kwalifikujący się do uzyskania wsparcia musi się spieszyć. Interia podaje, że termin na składanie wniosków drogą pocztową, ePUAP lub elektronicznie upływa 24 lutego.

Tagi: rolnictwo