Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Rodzinne Ogródki Działkowe w 2024 roku. Co trzeba wiedzieć?
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 09.06.2024 12:29

Rodzinne Ogródki Działkowe w 2024 roku. Co trzeba wiedzieć?

ROD
Fot. Marek BAZAK/East News

Rodzinne Ogródki Działkowe (ROD), to miejsca cieszące się w ostatnich latach dużą popularnością. Kojarzone dotychczas głównie z osobami w podeszłym wieku, znalazły zainteresowanie również wśród ludzi młodszych. Co trzeba wiedzieć, jeśli chcemy zostać działkowcem?

Niezwykła popularność ROD w ostatnich latach

Rodzinne Ogródki Działkowe, czyli ROD lub nieco humorystycznie "RODOS", to w ostatnich latach na rynku dość pożądany obiekt. Duży wpływ na taki stan rzeczy miała pandemia COVID-19, na skutek której działki, dotychczas kojarzone głównie z osobami w podeszłym wieku, zaczęły zyskiwać na popularności również wśród ludzi młodszych. 

W wielu miastach stały się wręcz rozchwytywane. Można było mówić o pewnego rodzaju modzie na działki. Miało to również swoje odzwierciedlenie w ich cenach, które w dogodnych lokalizacjach sięgały nawet 200 tys. zł. 

W I kwartale br. 1 mkw. działki kosztował średnio 331 zł, co stanowi wzrost o 38 proc. rdr. Pierwszy oraz ostatni kwartał roku charakteryzuje się zazwyczaj niższymi cenami gruntów o przeznaczeniu rekreacyjnym, co oznacza, że w najbliższych miesiącach ceny będą rosnąć - podaje money.pl

Zmiany w handlu internetowym. Co trzeba wiedzieć?

Kto może zostać działkowcem?

Warto więc trochę miejsca poświęcić formalnościom, jakie trzeba spełnić, by zostać szczęśliwym działkowcem. Pierwsze co należy zaznaczyć to, że działki w ROD nie można kupić. Może to być dla niektórych zaskakujące, ale należące do Polskiego Związku Działkowców ROD, można jedynie dzierżawić. 

Co kryje się pod terminem - dzierżawa? W odróżnieniu od własności, pole naszego działania jest znacząco ograniczone, choćby w tym zakresie, że takiej działki nie można dziedziczyć. Dzierżawa nie oznacza prawa do własności gruntu, a jedynie jego użytkowania. Można jedynie przejąć dzierżawę. 

Nabywcą prawa do dzierżawy działki może być osoba, która:

  • ukończyła 18 lat
  • ma stałe miejsce zamieszkania w Polsce
  • dzierżawcą działki może być tylko jedna osoba, z wyjątkiem małżeństw, które mają prawo do wspólnej działki.

Jak zostać działkowcem?

Skoro wiemy już, kto może zostać działkowcem, warto kilka słów poświęcić również na to, jak można to uczynić. Nie jest to skomplikowany proces. Nabyć prawo do dzierżawy działki w ROD możemy w drodze sporządzenia umowy działkowej z zarządem ROD. Taka sytuacja możliwa jest jedynie w przypadku istnienia wolnej działki w danym ROD. Chyba, ze zostanie utworzona nowa. 

Drugim sposobem jest przeniesienie prawa do działki. Potrzebujemy jednak do tego działkowca, który zechce przenieść na nas swoje prawo. Umowa musi być sporządzona w formie pisemnej, za pośrednictwem notariusza. 

Po wszystkich formalnościach wpłacamy wpisowe w wysokości około 300 zł. Działkowiec płaci również roczną składkę członkowską i zobowiązany jest do przestrzegania regulaminu danego ROD.