BiznesINFO.pl > Praca > Rewolucja w urzędach pracy. Ministerstwo pracuje nad reformami
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 22.03.2022 08:25

Rewolucja w urzędach pracy. Ministerstwo pracuje nad reformami

Urzędy pracy do zmiany
Piotr Molecki/East News

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie zmiany planuje ministerstwo w urzędach pracy

  • Jakie narzędzia otrzymają bezrobotni

  • Co jeszcze zmieni się w ustawie

Urzędy pracy do zmiany

Urzędy pracy i cały rynek pracy mają przejść gruntowne zmiany. Puls Biznesu poinformował o tym, że rząd pracuje nad nowelizacją ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku.

Obecna ustawa obowiązuje od 2004 roku, a w związku z tym, że na rynku pracy zaczyna pojawiać się nowe pokolenie, urzędy pracy wymagają modernizacji, która pozwoli dostosować je do obecnych realiów.

- Widzimy potrzebę realizowania bardziej aktywnej polityki — chcemy pomagać nie tylko tym, którzy chcą pracować, ale nie mogą znaleźć zatrudnienia, lecz także osobom, które są już długo bezrobotne. Przed nami zatem wyzwanie, jak je zaktywizować i przywrócić na rynek - tłumaczyła wiceminister Iwona Michałek.

Prawdziwa rewolucja

Według portalu najważniejszym zadaniem, które stanie przed rządem, będzie usprawnienie obsługi dzięki cyfryzacji.

MRPiT ma stworzyć program kojarzący potencjalnych pracowników i pracodawców, których oczekiwania są podobne. Osoby zgłaszające się do urzędów pracy mają mieć też do dyspozycji aplikację mobilną.

W nowej ustawie mają także pojawić się zmiany dotyczące usprawnienia obsługi przez uproszczenie warunków nabywania statusu bezrobotnego. Łatwiejsza ma się stać także procedura przyznawania zasiłku, a także zatrudniania cudzoziemców.

Sekretarz stanu w MRPiT podkreśliła też, że priorytetem ministerstwa jest ścisła współpraca urzędów z pracodawcami, którzy mieliby pomagać ustalić, w jakich branżach brakuje kandydatów i jakie kwalifikacje są najbardziej pożądane na rynku pracy.

Tagi: praca
Polecane