BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 15.03.2018. n/z Rozliczenie podatku.

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Świetne wieści dla tysięcy Polaków. Nie będą musieli płacić PIT

6 Lipca 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Odpłatne zbycie nieruchomości nie jest opodatkowane. Kto oddaje komuś mieszkanie w zamian za rentę dożywotnią, nie musi płacić podatku PIT od otrzymywanych pieniędzy. W celu pobrania podatku należałoby określić wysokość dochodu, co jest jednak niemożliwe,

Renta dożywotnia z podatkiem PIT?

Dziennik Gazeta Prawna donosi o decyzji Krajowej Informacji Skarbowej dotyczącej rozliczania renty dożywotniej. Starsza kobieta zawarła umowę dożywocia z wnuczkiem, polegającą na przepisaniu na niego prawa własności do nieruchomości w zamian za dożywotnie utrzymanie.

"Co do zasady nabywca powinien przyjąć dożywotnika jako domownika, dostarczać mu wyżywienie, ubrania, mieszkania, światła i opał, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym. Strony umowy mogą jednak postanowić, że utrzymanie będzie polegało na wypłacaniu co miesiąc, aż do śmierci dożywotnika, ustalonej kwoty pieniężnej" - tłumaczy Patrycja Dudek w Gazecie Prawnej.

Zgodnie z umową wnuczek w kwietniu 2019 roku zaczął wypłacać kobiecie rentę w wysokości 500 zł. Jednak kobieta nabyła nieruchomość, którą przekazała wnuczkowi, jeszcze w tym samym 2019 roku, a zgodnie z ustawą PIT zbycie nieruchomości przed upływem pięciu lat od jej nabycia skutkuje koniecznością odprowadzenia podatku od uzyskanego w ten sposób dochodu. Istniało więc podejrzenie, że kobieta musi odprowadzać PIT od otrzymywanej comiesięcznie renty dożywotniej, która miałaby składać się na dochód ze zbycia nieruchomości. Starsza kobieta postanowiła wyjaśnić tę sprawę w KIS.

Nieokreślona wysokość dochodu z renty wyklucza PIT

Dyrektor KIS uznał, że świadczenie otrzymywane w ramach renty dożywotniej nie może być uznane za dochód ze zbycia nieruchomości. "Ważne świadczenia otrzymywane na podstawie umowy dożywocia nie są ceną za przeniesienie własności nieruchomości lub prawa" - czytamy w Gazecie Prawnej. Wynika to z faktu, że aby odprowadzić podatek PIT od dochodu uzyskanego w związku z przeniesieniem własności nieruchomości na drugą osobę, należałoby określić wysokość tego dochodu.

Jednak ze względu na to, że nieokreślony jest czas, przez jaki wypłacana będzie kobiecie renta w ramach umowy dożywocia, nie sposób określić jaka będzie finalna suma całości świadczeń. W chwili zawarcia umowy dożywocia nie da się określić długości jej trwania. Dożywotnik - czyli osoba zbywająca nieruchomość - nie musi więc płacić podatku dochodowego od renty, jako że otrzymywane świadczenie w momencie podpisywania umowy było niepoliczalne.

Tagi:

rentaPIT

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Koszty pozaodsetkowe kredytów

Finanse

Polacy masowo biorą pożyczki. Takiego wyniku nie było od 5 lat

Czytaj więcej >
US President Donald Trump departs the White House in Washington, DC, on December 12, 2020. - Trump travels to West Point, New York, to attend the Army-Navy football game. (Photo by US President Donald Trump departs the White House in Washington, DC, on December 12, 2020. - Trump travels to West Point, New York, to attend the Army-Navy football game. (Photo by ANDREW CABALLERO-REYNOLDS / AFP) / AFP)

Finanse

Donald Trump oraz jego dzieci oskarżeni o masowe oszustwa. Grozi im gigantyczna kara

Czytaj więcej >
Od Nowego Roku na terenie UE zakaz wprowadzania m.in. plastikowych sztućców

Finanse

5 mld euro dla Ukrainy. Ministrowie UE wyrazili zgodę

Czytaj więcej >

Finanse

Soboń: Samorządy powinny jak najszybciej wypłacać dodatek węglowy

Czytaj więcej >

Finanse

Tarcza 1000 plus. Rząd szykuje nowy dodatek dla odbiorców ciepła

Czytaj więcej >

Finanse

Marszałek Sejmu: Rząd nie jest odpowiedzialny za wysokie ceny prądu oraz wysoką inflację

Czytaj więcej >