BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Licznik energii elektrycznej.

East News, Arkadiusz Ziolek

Rekompensaty za wzrost cen prądu. Rząd ma przedstawić nowy plan pomocy

23 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Rekompensaty za podwyżki cen prądu stają się coraz głośniejszym tematem. Dotychczas rządzący podkreślali, że nie ma planów w sprawie rekompensat, ale wygląda na to, że wszystko się zmieniło. Minister klimatu i środowiska, Michał Kurtyka chce, aby pakiet rekompensat pomógł najuboższym uchronić się przed podwyżkami energii.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co o rekompensatach mówił minister klimatu i środowiska

  • Co w sprawie rekompensat uważa premier

  • Kto może liczyć na rekompensaty

Rekompensaty za podwyżki cen prądu znowu w grze

Podwyżki cen prądu związane są nie tylko z transformacją energetyczną kraju, ale również z instalacjami energetycznymi, które w większości pochodzą z lat 60. i 70. ubiegłego stulecia. Szef resortu przyznał, że rząd musi zainwestować w nowe instalacje, bo obecne zbliżają się do kresu wytrzymałości.

Michał Kurtyka wskazał również na kwestie związane z nowymi technologiami. Podkreślił, że fotowoltaika w Polsce rozwinęła się bardzo mocno na przestrzeni ostatnich lat. Dodał, że poza tym są jeszcze takie inwestycje jak termomodernizacja budynków, czy transmisja energii. W Polsce już 457 tys. gospodarstw domowych posiada panele fotowoltaiczne.

Jedną z najważniejszych kwestii poruszonych przez szefa resortu są rekompensaty za podwyżki cen prądu. Przypomnijmy, że dotychczas rządzący podkreślali, że te nie są planowane, jednakże wszystko wskazuje na zmiany w ich podejściu.

Minister klimatu i środowiska poinformował, że rząd pracuje nad ustawą rekompensacyjną. Michał Kurtyka w piątkowej audycji Radia Warszawa powiedział, że problem ubóstwa energetycznego w Polsce dotyczy kilku procent gospodarstw domowych. Pomimo tego, że odsetek jest niski, nie należy go lekceważyć, a rząd w połowie roku ma zamiar przedstawić rozwiązania chroniące najuboższych przed podwyżkami energii.

Jednocześnie szef resortu zastrzegł, że ustawą będą objęci tylko najubożsi. Dodał, że w ciągu ostatnich lat odsetek ubóstwa energetycznego w Polsce udało się zmniejszyć z 10 proc. do 6 proc.

Rekompensaty efektem transformacji energetycznej

O podwyżkach cen prądu, które w dużej mierze wynikają z transformacji energetycznej Polski mówił premier Mateusz Morawiecki. Podczas szczytu klimatycznego podkreślił, że wszystkie działania muszą być tak rozłożone, aby grupy mniej uposażone miały perspektywę zmiany. Dodał, że koszty muszą być rozłożone właściwie - cytuje szefa rządu portal bankier.pl.

Mateusz Morawiecki tłumaczył, że w Polsce pewne kręgi społeczeństwa nie mogą ponosić kosztów za transformację energetyczną. Podkreślił, że celem polskiego rządu jest rozłożenie kosztów w sposób sprawiedliwy społecznie.

Zdaniem szefa rządu sprawiedliwość społeczna musi być uwzględniona w środkach wydatkowanych na transformację energetyczną z budżetu Unii Europejskiej, ale także w ramach pieniędzy dysponowanych w kraju. Jednocześnie na transformacji energetycznej mają skorzystać wszyscy Polacy.

Ze strategii energetycznej przyjętej przez rząd wynika, że transformacja energetyczna Polski wyniesie ponad 1,6 bln zł w przeciągu najbliższych 30 lat. Koszty inwestycji w ramach energetyki mają pochłonąć nawet 342 mld zł.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Przerwy techniczne w 6 bankach. Dostęp do usług ograniczony nawet w ciągu dnia

CZYTAJ DALEJ

Podobne artykuły

pixabay, piviso

Twój portfel

500 plus na zdrowie. Nowy program resortu zdrowia obejmie tylko osoby powyżej 40. roku życia

Czytaj więcej >
Trwają prace nad europejską płacą minimalną

Twój portfel

Europejska płaca minimalna. Poprawki w dyrektywie korzystne dla pracowników

Czytaj więcej >
Emerytura

Twój portfel

Pomoc też dla emerytów, mogą dostać 2080 zł. Warunek jest jeden

Czytaj więcej >
Zmiana cen gazu o kilka procent

Twój portfel

Musimy przygotować się na zmianę cen gazu. Czeka nas już od lipca

Czytaj więcej >
Abonament nadal trzeba płacić. KRRiT poinformowała wszystkich.

Twój portfel

KRRiT wydała specjalny komunikat dotyczący abonamentu. Polacy będą wściekli na jego treść

Czytaj więcej >
Banki nie mają innego wyjścia i muszą podnosić opłaty?

Twój portfel

Banki drastycznie podnoszą ceny swoich usług. Będziemy płacić znacznie więcej

Czytaj więcej >