Rząd zapowiada rekompensaty
BiznesInfo
Autor Radosław Święcki - 7 Stycznia 2021

Właśnie padło potwierdzenie. Rekompensata wyniesie 80%, wiceminister zdradził szczegóły

Ważna deklaracja wiceministra spraw wewnętrznych i administracji. Podczas czwartkowej konferencji prasowej Paweł Szefernaker przekazał, że samorządy będą mogli liczyć na rekompensatę finansową za dowóz na szczepienie osób niepełnosprawnych. Rekompensata wyniesie 80 proc. średnich kosztów dowozu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Będą rekompensaty za przewóz osób niepełnosprawnych na szczepienia,
  • Jaka będzie konkretna stawka za przewóz jednej osoby niepełnosprawnej,
  • Ilu Polaków do tej pory zaszczepiono.

Dla kogo 80 proc. rekompensaty?

W czwartek odbyło się posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, w którym uczestniczyli przedstawiciele strony rządowej jak i samorządu. Dotyczyło ono programu szczepień. O ustaleniach, jakie zapadły podczas posiedzenia poinformował podczas konferencji prasowej wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker. Jedno z ustaleń z pewnością zainteresuje osoby niepełnosprawne, które będą chciały zaszczepić się na Covid-19.

Wiceszef resortu spraw wewnętrznych poinformował podczas konferencji, że rząd dofinansuje samorządom dowóz osób niepełnosprawnych na szczepienia. Rekompensata wyniesie 80 proc. średnich kosztów dowozu. Z wyliczeń przedstawionych przez Szefernakera wynika, że stawka za przewóz jednej osoby niepełnosprawnej w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców to 75 zł.

- Jeżeli chodzi o stawkę za przewóz jednej osoby niepełnosprawnej w gminie poniżej 100 tysięcy mieszkańców w gminie miejskiej, miejsko-wiejskiej i wiejskiej to 65 zł. Na reszcie terenów stawka za przewóz jednej osoby sprawnej ruchowo, która ma problem z dojazdem, to jest 30 zł – powiedział wiceszef MSWiA.

Szefernaker podkreślił, że transport „powinien być przeznaczony dla osób mających orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym", ale w gminach poniżej 100 tys. mieszkańców i na terenach wiejskich na dowóz będą mogły liczyć także osoby mające trudności z dostępem do punktu szczepień (np. osoby starsze).

11 stycznia niezwykle ważny dla tysięcy emerytów. Jeśli się spóźnią przepadnie im wiele pieniędzy11 stycznia niezwykle ważny dla tysięcy emerytów. Jeśli się spóźnią przepadnie im wiele pieniędzyCzytaj dalej

Wiceminister, jak zauważa Polska Agencja Prasowa, nie krył, że według części samorządowców stawki ryczałtu rządowego wsparcia powinny być wyższe niż 80 proc. gdyż w niektórych miejscach koszty będą wyższe, niż szacuje rząd. Szefernaker podkreślił jednak, że „co do zasady stawki zostały przez większość zaakceptowane”.

Podczas Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego ustalono również, że samorządy włączą się w akcję informacyjną dotyczącą szczepień i będą docierać w pierwszej kolejności do grup, które powinny być w pierwszej fazie zaszczepione.

Szefernaker zapowiedział również, że na poziomie urzędów wojewódzkich każdy z wojewodów ustanowił pełnomocnika ds. szczepień. Jak powiedział wiceszef MSWiA, pełnomocnicy ci odbędą w najbliższych tygodniach spotkania w każdym z powiatów z wójtami, burmistrzami czy przewodniczącymi rad gmin, informując ich na temat tego jak będzie wyglądać akcja szczepień.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji podziękował podczas konferencji samorządowcom za ponadpartyjną współpracę w kwestii szczepień.

Prawie 180 tys. zaszczepionych

Uczestniczący w konferencji szef kancelarii premiera Michał Dworczyk poinformował, że na chwilę obecnie zaszczepiono 177 863 osoby w naszym kraju (szczepienia w Polsce rozpoczęły się 27 grudnia zeszłego roku).

Dworczyk podkreślił również, że stworzony system „"pozwala dzisiaj na szczepienie od strony organizacyjnej między 3,5 a 4 miliony osób". Z prognoz przedstawionych przez szefa kancelarii premiera wynika, że do końca kwartału Polska otrzyma prawie 6 mln szczepionek, co pozwoli na zaszczepienie blisko 3 mln pacjentów.

Przypomnijmy, że z sondażu pracowni UCE RESEARCH i SYNO wynika, że nieco ponad 43 proc. Polaków deklaruje, że zaszczepi się na Covid-19. Niemal tyle samo ankietowanych twierdzi, że nie przyjmie preparatu.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News