fot: Arkadiusz Ziolek/ East News 12.08.2019. n/z Zarowki na tle pieniedzy.
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Stanisław Węgrowski - 4 Lutego 2020

Rekompensata za prąd tylko dla tych, którzy spełnią warunki. Projekt ustawy gotowy, wiemy do kogo trafią pieniądze

Rekompensata za prąd jednak nie dla wszystkich. Aby ją otrzymać, będzie trzeba spełniać pewne warunki. Podczas audycji w RMF FM minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował, że projekt ustawy o rekompensatach jest już gotowy. We wtorek ma trafić do zespołu programowania prac rządu, co będzie początkiem ścieżki legislacyjnej.

Rekompensata za prąd - ile wyniesie?

W rozmowie z RMF FM wicepremier tłumaczył, że projekt zakłada całkowitą rekompensatę 12 proc. podwyżek rachunków za prąd do gospodarstw domowych. Sasin powiedział, że intencją projektu jest, by 100 proc. nadpłaty względem ubiegłego roku zrekompensować.

Minister aktywów państwowych powiedział, że projekt ustawy o rekompensatach za tegoroczny wzrost opłat za prąd jest już gotowy i że jeszcze dziś skieruje go do zespołu programowania prac rządu, co spowoduje rozpoczęcie ścieżki legislacyjnej.

Zaoszczędź nawet 1520 złotych przy rozliczaniu PIT. Ulga, z której może skorzystać każdyZaoszczędź nawet 1520 złotych przy rozliczaniu PIT. Ulga, z której może skorzystać każdyCzytaj dalej

Rekompensata w przyszłym roku

Jak podaje RMF FM, projekt ustawy zakłada wypłatę rekompensat w 2021 roku. Aby ją uzyskać, konieczne będzie złożenie wniosku, po czym rekompensata zostanie odliczona od pierwszego przyszłorocznego rachunku. Rekompensaty mają być wypłacane w przyszłym roku roku, czyli wraz z pierwszym rachunkiem wystawianym na kolejny rok - tłumaczył Sasin.

Rekompensata za prąd nie dla wszystkich

Rekompensata trafi do klientów spółek państwowych, czyli PGE, Energa, Enea i Tauron. Ale skorzystają też klienci prywatnych firm, takich spółka Innogy, która działa na terenie Warszawy - podaje portal bankier.pl. Ale nie wszystkim będzie przysługiwać rekompensata za prąd.

Skorzystają z niej tylko te osoby, których miesięczne wynagrodzenie wynosi maksymalnie 7 tysięcy złotych brutto, co daje około 5 tysięcy 100 złotych na rękę. Wicepremier zaznaczył, że rekompensata jest przeznaczona dla osób, które mieszczą się w pierwszym progu podatkowym. I dodał, że oczywiście chodzi o osobę, a którą rachunek za prąd jest wystawiany.

Na rekompensaty pójdą miliardy

Warto przypomnieć, że jeszcze w połowie stycznia Jacek Sasin zapewniał, że rekompensaty obejmą praktycznie wszystkich, ale ponieważ Polska jest ograniczona regulacjami nałożonymi przez Unię Europejską dotyczącymi niedozwolonej pomocy publicznej dla firm energetycznych, to “powszechność tych rekompensat nie może być całkowita” - mówił cytowany przez bankier.pl wicepremier.

Na rekompensaty za prąd budżet państwa przewiduje maksymalnie około 3 miliardów złotych.

Plebiscyt Plebiscyt "Mistrzowie parkowania". Straż miejska zachęca do głosowania na najgorzej zaparkowane auto [ZDJĘCIA]Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tadeusz Rydzyk jest niewierzący? Padły przypuszczenia, które doprowadzą go do szału
  2. Objawy padaczki to nie tylko drgawki. Każdy powinien je znać
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Polacy dostaną od banku nawet po 10 tysięcy złotych "na głowę". Jest tylko jeden warunek\
Bajecznie piękne i zjawiskowe, aż trudno od nich oderwać wzrok. Najdroższe rasy kotów [GALERIA]Bajecznie piękne i zjawiskowe, aż trudno od nich oderwać wzrok. Najdroższe rasy kotów [GALERIA]Czytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News