BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Rekompensata za prąd tylko dla tych, którzy spełnią warunki. Projekt ustawy gotowy, wiemy do kogo trafią pieniądze

4 Lutego 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Rekompensata za prąd jednak nie dla wszystkich. Aby ją otrzymać, będzie trzeba spełniać pewne warunki. Podczas audycji w RMF FM minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował, że projekt ustawy o rekompensatach jest już gotowy. We wtorek ma trafić

Rekompensata za prąd - ile wyniesie?

W rozmowie z RMF FM wicepremier tłumaczył, że projekt zakłada całkowitą rekompensatę 12 proc. podwyżek rachunków za prąd do gospodarstw domowych. Sasin powiedział, że intencją projektu jest, by 100 proc. nadpłaty względem ubiegłego roku zrekompensować.

Minister aktywów państwowych powiedział, że projekt ustawy o rekompensatach za tegoroczny wzrost opłat za prąd jest już gotowy i że jeszcze dziś skieruje go do zespołu programowania prac rządu, co spowoduje rozpoczęcie ścieżki legislacyjnej.

Rekompensata w przyszłym roku

Jak podaje RMF FM, projekt ustawy zakłada wypłatę rekompensat w 2021 roku. Aby ją uzyskać, konieczne będzie złożenie wniosku, po czym rekompensata zostanie odliczona od pierwszego przyszłorocznego rachunku. Rekompensaty mają być wypłacane w przyszłym roku roku, czyli wraz z pierwszym rachunkiem wystawianym na kolejny rok - tłumaczył Sasin.

Rekompensata za prąd nie dla wszystkich

Rekompensata trafi do klientów spółek państwowych, czyli PGE, Energa, Enea i Tauron. Ale skorzystają też klienci prywatnych firm, takich spółka Innogy, która działa na terenie Warszawy - podaje portal bankier.pl. Ale nie wszystkim będzie przysługiwać rekompensata za prąd. 

Skorzystają z niej tylko te osoby, których miesięczne wynagrodzenie wynosi maksymalnie 7 tysięcy złotych brutto, co daje około 5 tysięcy 100 złotych na rękę. Wicepremier zaznaczył, że rekompensata jest przeznaczona dla osób, które mieszczą się w pierwszym progu podatkowym. I dodał, że oczywiście chodzi o osobę, a którą rachunek za prąd jest wystawiany.

Na rekompensaty pójdą miliardy

Warto przypomnieć, że jeszcze w połowie stycznia Jacek Sasin zapewniał, że rekompensaty obejmą praktycznie wszystkich, ale ponieważ Polska jest ograniczona regulacjami nałożonymi przez Unię Europejską dotyczącymi niedozwolonej pomocy publicznej dla firm energetycznych, to “powszechność tych rekompensat nie może być całkowita” - mówił cytowany przez bankier.pl wicepremier.

Na rekompensaty za prąd budżet państwa przewiduje maksymalnie około 3 miliardów złotych.

Tagi:

rządprądpodwyżki cenJacek Sasinceny prądubudżet

Stanisław WęgrowskiAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

Już za trzy lata najniższa krajowa w Polsce może przekroczyć 5000 zł

Czytaj więcej >

Finanse

Kontrolerzy Poczty Polskiej weryfikują płacenie abonamentu. Kara za zaniedbanie obowiązku jest dotkliwa

Czytaj więcej >
Fot. Pawel Wodzynski/East News

Finanse

Rzecznik rządu zapowiedział termin uruchomienia programu „Pierwsze mieszkanie”

Czytaj więcej >

Finanse

Tegoroczni emeryci mogą dostać więcej pieniędzy od ZUS-u, jeśli złożą wnioski we właściwych miesiącach

Czytaj więcej >
14. emerytura będzie wypłacana co roku, rząd pracuje nad ustawą, to już oficjalne

Finanse

Przekroczysz próg i zmniejszą czternastkę. Ważna granica emerytalna

Czytaj więcej >
zus

Finanse

ZUS rozpoczął już wysyłki listów, niedługo przyjdzie pewnie też do Ciebie. Lepiej nie wyrzucaj listu

Czytaj więcej >