Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Rejestracja samochodu. Do kiedy trzeba zarejestrować auto? Za spóźnienia można otrzymać karę
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 07.04.2021 02:00

Rejestracja samochodu. Do kiedy trzeba zarejestrować auto? Za spóźnienia można otrzymać karę

Kary za spóźnienia przy rejestracji pojazdów w urzędzie
Biznes Info

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak długo trzeba czekać na załatwienie sprawy w urzędzie

  • Jakie kary grożą za niedotrzymanie terminów

  • Skąd takie opóźnienia

Kary za spóźnienia przy rejestracji samochodu

Urzędy przeszły na pracę zdalną, jednak życie toczy się nadal i Polacy w dalszym ciągu muszą załatwiać najróżniejsze sprawy, także rejestrować i wyrejestrowywać swoje samochody. Tymczasem na wszystko trzeba bardzo czekać, a na spóźnialskich (bez względu na to z czyjej winy) czekają kary.

O trudnościach związanych z pracą zdalną urzędników pisała Rzeczpospolita. Dziennik przypomina też, że wraz z początkiem bieżącego roku skrócono ze 180 do 30 dni termin na urzędowe czynności związane ze zbyciem i nabyciem pojazdów. To powrót do rozwiązania z początku 2020 roku. Choć samorządy alarmowały, że wydłużony termin powinien w dalszym ciągu obowiązywać, ich uwagi nie zostały wysłuchane, za co płacą właściciele, ponieważ urzędy pracują na pół gwizdka i nie trzymają terminów.

Zapłacą właściciele samochodów

A kary są wysokie. Na zarejestrowanie pojazdu z zagranicy mamy 30 dni. Tak samo ze zgłoszeniem zbycia lub nabycia pojazdu, który już wcześniej był zarejestrowany w kraju. Za niedotrzymanie terminu jest przewidziana kara - od 200 do nawet tysiąca złotych. Karę może nałożyć starosta i ma ona charakter uznaniowy.

Jak jednak dotrzymywać terminów, skoro urzędy pracują zdalnie i na wszystko trzeba czekać dłużej. W wydziale komunikacji w urzędzie w warszawskim Ursusie na rejestrację samochodu trzeba czekać dwa, trzy tygodnie.

Nieco mniej, bo dwa tygodnie, trzeba czekać na Bielanach. Na Bemowie czy Ursynowie sprawy załatwia się właściwie od ręki - czas oczekiwania to zwykle kilka dni.

Oczywiście, zanim będziemy mogli zdać się na urząd i po prostu czekać, trzeba połączyć się z urzędem telefonicznie (wszelkie próby osobistych wizyt w urzędach kończą się porażką, ponieważ urzędy są zamknięte dla petentów). W Krakowie na połączenie telefoniczne z urzędnikiem trzeba czekać kilkadziesiąt minut, donosi Rz.

Tagi: Kara