Rejestracja samochodu będzie możliwa przez internet. To spore udogodnienie kierowców
pixnio.com
Autor Stanisław Węgrowski - 1 Stycznia 2020

Przełom w rejestrowaniu auta. Zrobisz to bez wychodzenia z domu

Rejestracja samochodu będzie możliwa za pośrednictwem internetu lub w dowolnym urzędzie. W rozmowie z “Rzeczpospolitą” minister Marek Zagórski opowiedział, czemu ma służyć cyfryzacja urzędów.

Rejestracja samochodu w dowolnym miejscu jednym z priorytetów

W rozmowie z “Rzeczpospolitą” minister cyfryzacji Marek Zagórski o pracach nad nowymi rozwiązaniami, które doprowadzą do odmiejscowienia urzędów. Coraz więcej usług ma być dostępnych do załatwienia przez internet. Zapytany o to, kiedy będzie można załatwić swoje sprawy w dowolnym urzędzie, niezależnie od miejsca zamieszkania, odparł, że część rozwiązań już funkcjonuje.

“Prosty przykład - wniosek o dowód osobisty. Gotowy dokument może pani odebrać w dowolnym urzędzie gminy, który pani wskaże. Mamy system +Źródło+, który pozwala nam obsługiwać rejestr dowodów osobistych i cały proces z tym związany. Podłączone są do niego wszystkie urzędy gmin. Takim samym systemem jest zresztą centralna ewidencja pojazdów. Dzięki temu, że ją mamy, nie musimy już wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego” - tłumaczył na łamach “Rz” minister.

Wyższe kary dla kierowców już od dzisiaj. Zapomnisz, zapłacisz 5200 zł mandatuWyższe kary dla kierowców już od dzisiaj. Zapomnisz, zapłacisz 5200 zł mandatuCzytaj dalej

Marek Zagórski opowiada “Rz” o różnych aspektach cyfryzacji urzędów i o zmianach, jakie to przynosi, ale dla kierowców najważniejszą informacją powinno być to, że priorytetem resortu będzie rejestracja samochodu będzie możliwa w każdym urzędzie. Minister zapowiedział, że, formalności będzie można dokonać w dowolnym miejscu w kraju. “Odmiejscowiliśmy już akty stanu cywilnego. Ich odpisy można otrzymywać w każdym urzędzie” - dodał Zagórski.

Prawo jazdy w telefonie

Minister został też zapytany, kiedy można się spodziewać prawa jazdy w telefonie. Zagórski stwierdził, że rozwiązanie jest już gotowe technicznie. “Ja już je widziałem. Mogę powiedzieć, że będzie fajnym rozwiązaniem. Aby móc jeździć bez prawa jazdy, musimy jednak wyeliminować przepis, który nakłada na nas mandat za jego brak. Teraz sankcja wynosi 50 zł. Minister infrastruktury zgodził się już na jej zniesienie, ale nie udało nam się przyjąć nowelizacji odpowiednich przepisów przed wyborami. Mam więc nadzieję, że rezygnacja z konieczności wożenia prawa jazdy zostanie uchwalona niebawem - myślę, że w pierwszym kwartale nowego roku” - stwierdził szef resortu cyfryzacji.

Zaznaczył, że prawo jazdy w aplikacji mObywatel będzie sporym udogodnieniem i przyspieszy proces kontroli drogowej. “Choć warto pamiętać, że aplikacja daje też pewne dodatkowe korzyści. mPojazd, czyli odwzorowanie danych z dowodu rejestracyjnego, przypomina np. o zbliżającym się końcu badania technicznego czy polisy OC. Kto o tym pamięta? Mobilne prawo jazdy będzie nam natomiast przypominać o punktach karnych. O nich też szybko zapominamy… A na pewno chcielibyśmy” - powiedział minister.

Proboszcz chciał 30 tys. zł od parafian na wymianę drzwi. Teraz wyzywa, bo dostał tylko 10 tys. złProboszcz chciał 30 tys. zł od parafian na wymianę drzwi. Teraz wyzywa, bo dostał tylko 10 tys. złCzytaj dalej

Rejestracja pojazdu online

Jakich jeszcze można spodziewać się zmian? Rejestracja samochodu będzie możliwa przez internet. “Teraz nie ma takiej możliwości. W pierwszej kolejności rejestracji online będzie mógł dokonać dealer. Chcemy też umożliwić online zgłoszenie zbycia auta. Warto już o tym pamiętać. Choćby dlatego, by nie dziwić się, że przychodzą do nas zagraniczne mandaty nowego właściciela” - powiedział minister Zagórski na łamach “Rzeczpospolitej”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Działacz ostrzega Kurskiego przed tragedią na Sylwestrze Marzeń. Nagranie, dające do myślenia
  2. Objawy raka płuc, które widać na twarzy. Nie wolno ich lekceważyć
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od 1 stycznia zmiany w kontrolach drogowych. Policja sprawdzi jedną, ważną rzecz więcej w twoim aucie
  5. Fiskus zapuka do ciebie i zabierze pieniądze. Będziesz płacił podatki za zmarłych
  6. ZUS przekazał smutną wiadomość dla emerytów. Sprawdza się najczarniejszy scenariusz

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News