BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Przełom w rejestrowaniu auta. Zrobisz to bez wychodzenia z domu

1 Stycznia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Rejestracja samochodu będzie możliwa za pośrednictwem internetu lub w dowolnym urzędzie. W rozmowie z “Rzeczpospolitą" minister Marek Zagórski opowiedział, czemu ma służyć cyfryzacja urzędów.

Rejestracja samochodu w dowolnym miejscu jednym z priorytetów

W rozmowie z “Rzeczpospolitą” minister cyfryzacji Marek Zagórski o pracach nad nowymi rozwiązaniami, które doprowadzą do odmiejscowienia urzędów. Coraz więcej usług ma być dostępnych do załatwienia przez internet. Zapytany o to, kiedy będzie można załatwić swoje sprawy w dowolnym urzędzie, niezależnie od miejsca zamieszkania, odparł, że część rozwiązań już funkcjonuje. 

“Prosty przykład - wniosek o dowód osobisty. Gotowy dokument może pani odebrać w dowolnym urzędzie gminy, który pani wskaże. Mamy system +Źródło+, który pozwala nam obsługiwać rejestr dowodów osobistych i cały proces z tym związany. Podłączone są do niego wszystkie urzędy gmin. Takim samym systemem jest zresztą centralna ewidencja pojazdów. Dzięki temu, że ją mamy, nie musimy już wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego” - tłumaczył na łamach “Rz” minister.

Marek Zagórski opowiada “Rz” o różnych aspektach cyfryzacji urzędów i o zmianach, jakie to przynosi, ale dla kierowców najważniejszą informacją powinno być to, że priorytetem resortu będzie rejestracja samochodu będzie możliwa w każdym urzędzie. Minister zapowiedział, że, formalności będzie można dokonać w dowolnym miejscu w kraju. “Odmiejscowiliśmy już akty stanu cywilnego. Ich odpisy można otrzymywać w każdym urzędzie” - dodał Zagórski.

Prawo jazdy w telefonie

Minister został też zapytany, kiedy można się spodziewać prawa jazdy w telefonie. Zagórski stwierdził, że rozwiązanie jest już gotowe technicznie. “Ja już je widziałem. Mogę powiedzieć, że będzie fajnym rozwiązaniem. Aby móc jeździć bez prawa jazdy, musimy jednak wyeliminować przepis, który nakłada na nas mandat za jego brak. Teraz sankcja wynosi 50 zł. Minister infrastruktury zgodził się już na jej zniesienie, ale nie udało nam się przyjąć nowelizacji odpowiednich przepisów przed wyborami. Mam więc nadzieję, że rezygnacja z konieczności wożenia prawa jazdy zostanie uchwalona niebawem - myślę, że w pierwszym kwartale nowego roku” - stwierdził szef resortu cyfryzacji.

Zaznaczył, że prawo jazdy w aplikacji mObywatel będzie sporym udogodnieniem i przyspieszy proces kontroli drogowej. “Choć warto pamiętać, że aplikacja daje też pewne dodatkowe korzyści. mPojazd, czyli odwzorowanie danych z dowodu rejestracyjnego, przypomina np. o zbliżającym się końcu badania technicznego czy polisy OC. Kto o tym pamięta? Mobilne prawo jazdy będzie nam natomiast przypominać o punktach karnych. O nich też szybko zapominamy… A na pewno chcielibyśmy” - powiedział minister.

Rejestracja pojazdu online

Jakich jeszcze można spodziewać się zmian? Rejestracja samochodu będzie możliwa przez internet. “Teraz nie ma takiej możliwości. W pierwszej kolejności rejestracji online będzie mógł dokonać dealer. Chcemy też umożliwić online zgłoszenie zbycia auta. Warto już o tym pamiętać. Choćby dlatego, by nie dziwić się, że przychodzą do nas zagraniczne mandaty nowego właściciela” - powiedział minister Zagórski na łamach “Rzeczpospolitej”.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >