BiznesINFO.pl > Finanse > Raty mogą nagle wzrosnąć o 200 zł. Fatalne wieści, kredyty hipoteczne podrożeją
Radosław Święcki
Radosław Święcki 22.03.2022 09:24

Raty mogą nagle wzrosnąć o 200 zł. Fatalne wieści, kredyty hipoteczne podrożeją

Raty wzrosną o 200 zł?
Biznes Info

Eksperci prognozują, że wkrótce czeka nas podwyżka stóp procentowych. Nie jest to dobra wiadomość dla kredytobiorców. Z wyliczeń zaprezentowanych przez Money.pl wynika, że w niektórych wypadkach trzeba będzie się liczyć ze wzrostem raty o niemal 200 zł.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Wkrótce może nastąpić podwyżka stóp procentowych

  • Co to oznacza dla kredytobiorców

Raty wzrosną nawet o 200 zł?

W mijającym tygodniu minęło 13 miesięcy od rekordowej obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej (główną stopę referencyjną obniżono do poziomu 0,10 proc.). Od tamtej pory kolejne posiedzenia gremium kończą się komunikatem o pozostawieniu stóp na niezmienionym poziomie.

Niskie stopy załamały klientów banków w związku z kompletną nieopłacalnością lokat, a także widmem podniesienia opłat za niektóre usługi. Jeśli kogoś decyzje Rady cieszyła to kredytobiorców. Pojawiające się tu i ówdzie spekulacje, że RPP podniesie wkrótce stopy procentowe nie są dla tej grupy dobrą wiadomością.

Oprocentowanie kredytu o zmiennej stopie procentowej - jak przypomina Money.pl - składa się ze stałej marży, a także stawki WIBOR (najczęściej 3M). O ile z podniesieniem stóp nie będzie się wiązała podwyżka marż, to decyzja w tej sprawie wpłynie na WIBOR, co przełoży się na wyższą ratę kredytu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ekonomiści zgodni. Czeka nas wzrost rat kredytu

Wzrost stóp procentowych prognozują m.in. cytowani przez Money.pl ekonomiści Banku Millennium według których główna stopa referencyjna pod koniec tego roku może wzrosnąć do poziomu 0,25 proc., zaś w końcówce 2022 roku może wynieść 0,75 proc.

Portal przywołuje prognozy rynkowe z których wynika, że w wyniku podwyższenia stóp procentowych stawka WIBOR może wzrosnąć pod koniec przyszłego roku do poziomu 1 proc.

Co to oznacza dla posiadaczy kredytu hipotecznego? Money.pl zwraca uwagę, że w największym stopniu zmiany odczują osoby zadłużone na dłużej i na wysoką kwotę.

Z wyliczeń portalu wynika, że rata kredytu hipotecznego zaciągniętego na 450 tys. zł na 35 lat wzrośnie o niemal 200 zł. W przypadku osób z kredytem na 100 tys. zł na 20 lat, będzie to niecałe 40 zł.

Portal zwraca uwagę, że pocieszeniem dla kredytobiorców może być fakt, że kredyty hipoteczne wciąż będą tańsze niż przed pandemią.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected].

Tagi: raty