PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa N/Z Flaga bialo czerwona na tle blekitnego nieba
East News, Zofia i Marek Bazak
Autor Kamila Jeziorska - 9 Lutego 2021

Polska awansuje w rankingu innowacji. Nasz kraj 12. na całym świecie

Ranking innowacji przeszedł małe przetasowanie. Na pierwsze miejsce wskoczyła Korea Południowa, z pierwszej dziesiątki wypadły Stany Zjednoczone, a Polska awansowała. Ranking innowacji opublikowany przez Bloomberga zaskakuje.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak Polska wypada na tle innych krajów
  • W jaki sposób tworzony jest ranking innowacji
  • Jakie czynniki był brane pod uwagę tym razem

Ranking innowacji i przetasowanie na szczycie

Najnowszy ranking innowacji Bloomberg Innovation Index przeszedł małe przetasowanie. Na pierwsze miejsce znów wskoczyła Korea Południowa i tym samym zabrała zaszczytny tytuł lidera Niemcom. Z kolei nasi zachodni sąsiedzi znaleźli się na czwartym miejscu

Pierwsze miejsce Korei Południowej w rankingu innowacji nie jest nowością. Jak informuje portal forsal.pl, dotychczas kraj ten znalazł się na pierwszym miejscu siedmiokrotnie. Warto wiedzieć, że rankingów innowacji do tej pory opublikowano dziewięć.

Na drugim miejscu rankingu innowacji znalazł się Singapur, natomiast na trzecim pojawiła się Szwajcaria. Od czego zależy miejsce danego kraju w zestawieniu prezentowanym przez Bloomberg?

"Indeks Bloomberga analizuje dziesiątki kryteriów przy użyciu siedmiu równoważnych wskaźników, w tym wydatków na badania i rozwój, zdolności produkcyjnych i koncentracji zaawansowanych technologicznie spółek publicznych" - tłumaczy portal Forsal.

Ranking innowacji a awans Polski

Obecne zestawienie to efekt popandemicznej rzeczywistości związanej z COVID-19. Tym razem przy tworzeniu rankingu innowacji wzięte zostały także działania rządu w walce z koronawirusem, a także kroki podjęte w celu uratowania gospodarki. Istotnym okazało się także opracowywanie szczepionek przez poszczególne kraje.

Jednocześnie portal zaznacza, że wiele danych analizowanych w rankingu innowacji pochodzi sprzed pandemii. Co więcej, niektóre kraje mimo słabszego ogólnego wyniku, wciąż pozostały liderami poszczególnych kategorii.

Niemcy czy Izrael bardzo dobrze radzą sobie ze szczepieniami, natomiast Stany Zjednoczone, które wypadły z pierwszej dziesiątki, wciąż pozostają liderami technologicznymi. To właśnie amerykańskie koncerny jak Zoom Video Communications Inc. czy Pfizer Inc. pozostają symbolami całego 2020 r. oraz początku obecnego roku.

Drugi w rankingu innowacji Singapur przeznacza mnóstwo państwowych pieniędzy na przejście do gospodarki cyfrowej, a także świetnie radzi sobie w zakresie szkolnictwa wyższego. W tej drugiej kategorii słabo wypadły Stany Zjednoczone, a przecież tamtejsze uniwersytety znane są na całym świecie. Forsal bez ogródek przyznaje, że to efekt braku zagranicznych studentów, którzy zazwyczaj błyszczą w zakresie nauk ścisłych.

Zaskakujący jest także awans Polski, która w całym zestawieniu zajęła zaszczytne 23. miejscei awansowała o dwie pozycje. Nasz kraj bardzo dobrze wypada pod kątem wartości produkcji oraz koncentracji zaawansowanych technologicznie spółek. Gorzej idzie nam w przypadku zdolności produkcyjnej gospodarki.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News