Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Przełom w badaniach nad koronawirusem. Osoby po pospolitej infekcji mogą być odporniejsze
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 05.10.2020 02:00

Przełom w badaniach nad koronawirusem. Osoby po pospolitej infekcji mogą być odporniejsze

Przeziębienie chroni przed koronawirusem. Eksperci mają nową teorię.
pixabay, fotoblend

Przeziębienie sposobem na COVID-19?

Przeziębienie może okazać się świetnym sposobem na ochronę przed koronawirusem. Jest to efekt badania przeprowadzonego przez naukowców z University of Rochester Medical Center w USA, którzy poddali próbie 26 ozdrowieńców COVID-19 przechodzących wirusa bardzo łagodnie lub w sposób umiarkowany. Próbki zostały porównane z 21 osobami zdrowymi.

"Autorzy badania zmierzyli w nich poziom komórek B pamięci oraz stężenie przeciwciał celujących w określone części białka Spike obecnego we wszystkich koronawirusach", podaje bankier.pl. Wyniki badań są zaskakujące.

Przeziębienie może pomóc w walce z koronawirusem. Badanie wykazało, że białko Spike, czyli te odpowiedzialne za interakcję z receptorem, które wywołują infekcję ma kluczowe znaczenie w przypadku koronawirusa. Co więcej, z badania wynika, że jeden ze składników białka Spike pozostaje taki sam w każdym z koronawirusów. Naukowcom jedynie nie udało się udowodnić poziomu ochrony limfocytów i ich wpływu na przeciwdziałanie koronawirusowi.

- Musimy sprawdzić, czy posiadanie puli wcześniej istniejących komórek B pamięci koreluje z łagodniejszymi objawami i krótszym przebiegiem choroby oraz czy też pomaga zwiększyć skuteczność szczepionek COVID-19, powiedział jeden z naukowców cytowany przez bankier.pl.

Przeziębienie może nas ochronić przed koronawirusem

- Kiedy przyjrzeliśmy się próbkom krwi od osób, które dochodziły do siebie po COVID-19, zauważyliśmy, że wiele z nich miało istniejącą już wcześniej pulę komórek pamięci B, które potrafiły rozpoznawać SARS-CoV-2 i szybko wytworzyć przeciwciała przeciwko niemu, mówi autor badaniadr Mark Sangster. Czym są komórki typu B? Są to po prostu komórki, które już w przeszłości miały styczność z jakimś koronawirusem. Mogło być to zwykłe przeziębienie.

Czy przeziębienie pomaga w leczeniu koronawirusa? Naukowcy zapowiadają, że badanie jeszcze trzeba doprecyzować. Chociażby kwestia poziomu ochrony limfocytów wymaga dalszego rozpracowania, jednakże jeśli naukowcy dojdą do wniosku, że ludzki organizm uodparnia się na COVID-19 dzięki przeziębieniu to będzie to ogromna rewolucja w kwestii pandemii.