Droższy przekop Mierzei Wiślanej
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Autor Maria Glinka - 27 Listopada 2020

Zamiast 880 mln aż 2 mld zł, przekop Mierzei Wiślanej ostro drożeje. Czy projekt jest naprawdę potrzebny?

Przekop Mierzei Wiślanej będzie dużo droższy niż zakładał pierwotny plan. Według najnowszego projektu uchwały inwestycja pochłonie aż 2 mld zł. Planowany kanał ma sprawić, że port w Elblągu stanie się alternatywą dla obleganego Gdańska czy Gdyni. Wobec zdecydowanego wzrostu nakładów finansowych na ten cel rodzi się pytanie, czy przedsięwzięcie jest konieczne.

Droższy przekop Mierzei Wiślanej. Kluczowe dwa czynniki

Przekop Mierzei Wiślanej miał pierwotnie kosztować 880 mln. Jednak po czterech lat od tych wyliczeń pojawił się projekt zmiany uchwały Rady Ministrów w sprawie planowanej inwestycji. „Wartość programu ulegnie zmianie z obecnej kwoty 880 mln zł na kwotę 1 mld 984 mln 51 tys. 500 zł”, czytamy w dokumencie.

Płaca minimalna 2021 do góry, znamy stawki. Uwaga, wzrosną także kary dla wszystkichPłaca minimalna 2021 do góry, znamy stawki. Uwaga, wzrosną także kary dla wszystkichCzytaj dalej

Dlaczego władza postanowiła zwiększyć nakłady na przekop Mierzei Wiślanej aż o 1 mld 107 mln 465 tys. 980 zł? Portal forsal.pl podaje, że na tę decyzję wpłynęły dwa czynniki. Po pierwsze, wzrost cen materiałów i robót budowalnych o 26 proc. w porównaniu z 2015 r. Po drugie, rozszerzenie inwestycji o nowe rozwiązania.

Nowy plan przekopu Mierzei Wiślanej zakłada likwidację mostu pontonowego na rzece Elbląg w miejscowości Nowakowo i budowę w tym miejscu nowego mostu. Pojawiła się potrzeba zamontowania także mostu zwodzonego obrotowego na Mierzei Wiślanej zamiast mostu zwodzonego podnoszonego. Zaktualizowany wykaz prac budowlanych wskazuje również na konieczność wybudowania sztucznej wyspy do odkładania urobku z aktywności pogłębiarskich.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Obostrzenia podczas świąt 2020 już pewne. Niestety potwierdziło się to, czego się wszyscy obawiali
  2. Ważny apel Episkopatu. Wiele osób będzie nim oburzonych
  3. Godziny dla seniorów ograniczone. W jeden dzień przed Świętami zrobisz spokojnie zakupy
W Polsce będzie nowy system i emerytury jakich jeszcze nie było. Rząd już szykuje zmianyW Polsce będzie nowy system i emerytury jakich jeszcze nie było. Rząd już szykuje zmianyCzytaj dalej

Czy przekop Mierzei Wiślanej jest naprawdę potrzebny?

Przekop Mierzei Wiślanej to jedno z flagowych przedsięwzięć partii PiS, którego orędownikiem jest sam wicepremier Jarosław Kaczyński. Prace zainaugurowano w 2019 r. Oddanie inwestycji jest planowane na 2022 r. Według Urzędu Morskiego w Gdyni Kanał żeglugowyNowy Świat na Mierzei Wiślanej ma mieć 23 km długości i 5 m głębokości.

Mierzeja Wiślana to piaszczysty wał, który jest słabo zurbanizowany i zagospodarowany, dlatego też partia PiS postanowiła wykorzystać jego potencjał i planuje wybudować drogę wodną. Dzięki temu ma wzrosnąć prestiż portu w Elblągu, który będzie mógł przyjmować jednostki morskie o długości do 100 m i szerokości do 20 m.

Arkadiusz Zgliński, dyrektor Zarządu Portu Morskiego w Elblągu, wyznał Gazecie Wyborczej, że kanał stanie się dzięki temu portem pomocniczym, ale nie konkurencyjnym wobec Gdańska i Gdyni.

Klienci dwóch banków muszą być gotowi na utrudnienia w weekend. Właśnie wtedy dojdzie do poważnej operacjiKlienci dwóch banków muszą być gotowi na utrudnienia w weekend. Właśnie wtedy dojdzie do poważnej operacjiCzytaj dalej

Przeciwnicy przekopu Mierzei Wiślanej wskazują, że inwestycja stanowi zagrożenie dla tamtejszych zwierząt i zakłóci proces odkładania piasku na Mierzeję, co może przełożyć się na stopniowe zanikanie plaż. Krytycy podnoszą, że koszty inwestycji, która ma ożywić handel i turystykę w tym regionie, są zdecydowanie zbyt wysokie.

Czy uważasz, że przekop Mierzei Wiślanej za 2 mld zł to dobra inwestycja?

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Para prezydencka zachęca do pomocy przed świętami. Warszawski Bank Żywności potrzebuje wsparcia
  2. Samochód ciężarowy z wielka siłą wbił się w osobówkę. Koszmarny finał nieudanego wyprzedzania - Wideo
  3. Monstrualna obniżka cen w Rossmannie. Niemal wszystko kupisz prawie za darmo
  4. Świetne wiadomości dla naszych przyszłych emerytur. ZUS ujawnił nowe dane, mamy się z czego cieszyć
  5. Planujesz teraz zakupy? Mogą prosić cię o jedną rzecz, która okaże się wielkim oszustwem
  6. Przywiązali Małysza do kaloryfera, zaczęli bez wytchnienia ciągnąć za nogi. Apoloniusz Tajner przerwał milczenie
  7. Doskonale smakuje i świetnie wygląda. Ciasto bez pieczenia „Góra lodowa” już jest wielkim hitem
Biedronka bezkompromisowa jak nigdy wcześniej. Klienci mogą być oszołomieni nową ofertą sieciówkiBiedronka bezkompromisowa jak nigdy wcześniej. Klienci mogą być oszołomieni nową ofertą sieciówkiCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News