Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Przebadali pomidory z Dino, Aldi i Auchana. Wyniki niepokoją
Michał Górecki
Michał Górecki 14.05.2024 12:41

Przebadali pomidory z Dino, Aldi i Auchana. Wyniki niepokoją

Pomidory
Fot. Wikimedia Commons (commons.wikimedia.com) Sebastian Drejkarz /Aw58/BKP/Phil Windley/ Vincent van Zeijst

Pomidory w polskich marketach zbadane. Najpopularniejsze sieci dyskontów, dystrybuujące pomidory z importu, trafiły pod lupę naukowców z Fundacji Pro Test. W którym sklepie pomidory są najzdrowsze: Aldi, Auchan, Dino, Kaufland?

Test pomidorów: Aldi, Auchan, Dino, Kaufland

Fundacja Pro-Test z siedzibą w Warszawie zajmuje się testowaniem produktów z naszego codziennego koszyka zakupowego w laboratoriach. Naukowcy porównują ich jakoś i publikują raporty, z których możemy wyciągnąć wnioski i… zmienić zakupowe zwyczaje. Fundacja opublikowała niedawno wyniki badań pomidorów z kilku popularnych sieci handlowych: Aldi, Auchan, Dino i Kaufland.

Zobacz też: Przebadali ziemniaki z Lidla i Biedronki

Przede wszystkim - wszystkie przebadane pomidory zawierały pestycydy, a precyzyjniej “pozostałości pestycydów”. Dotyczy to zarówno pomidorów sprzedawanych luzem, jak pomidorów koktajlowych, pakowanych. Które pomidory, i w jakim sklepie wypadły najgorzej?

Przebadali ziemniaki z Lidla i Biedronki. Wyniki zaskakują

Testy pomidorów: które warto kupować?

Wśród pomidorów sprzedawanych luzem, w badaniu wzięły udział warzywa importowane z:

 • Turcji (Kaufland): Osiem różnych związków pestycydów - rekord. Ponadto naukowcy wykryli imidachlopryd, który jest środkiem nielegalnym na terenie UE, ale legalnym w kraju pochodzenia - Turcji. Nie ma zatem mowy o działalności nielegalnej, otwarta dyskusja mogłaby dotyczyć tej prozdrowotnej [produkt najbardziej zanieczyszczony]
   
 • Holandii (Aldi): jon bromkowy [produkt najmniej zanieczyszczony]
   
 • Maroka (Dino): Pozostałości dwóch związków po pestycydach (m.in. jon bromkowy) do tego chlorfenapyr, czyli pestycyd wycofany z UE, niemniej dozwolony w zakresie pewnych stężeń. (drugie miejsce)
   
 • Belgii: (Auchan): cztery pestycydy i jom bromkowy.

Test pomidorów koktajlowych

W przypadku pomidorów koktajlowych sytuacja wygląda podobnie. 

 • Auchan: pomidory koktajlowe “Sugarino” - pozostałości czterech pestycydów (+spirotetramat, w Polsce dopuszczony do stosowania, ale nie w uprawie pomidorów. Niemniej, legalny w uprawie pomidora w Hiszpanii, skąd pomidory pochodzą). [PRODUKT NAJBARDZIEJ ZANIECZYSZCZONY]
   
 • Kaufland: mini pomidorki rzymskie z Maroka - pozostałości dwóch pestycydów [PRODUKT NAJMNIEJ ZANIECZYSZCZONY]
   
 • Aldi: pomidorki truskawkowe z Maroka - pozostałości trzech pestycydów,
   
 • Auchan: pakowane pomidory koktajlowe Sugarino - pozostałości czterech pestycydów.

Fundacja podaje przy tym, kontrastowo, wynik minionych badań, uwzględniających pomidory z Lidla i Biedronki - w przypadku pomidorów malinowych z upraw w Polsce odnotowano obecność pozostałości po jednym pestycydzie.

Pestycydy w pomidorach. Czy jest się czego bać?

Pod względem metodologicznym; badacze przekazują, że pod uwagę brali 540 różnych pestycydów. Przy tej liczbie wynik stwierdzający pozostałość po 8 z nich był najgorszy. We wnioskach fundacja podnosi, że - choć pojedynczo żaden z pestycydów nie przekroczył dopuszczalnej normy - łączna zawartość szkodliwych substancji “staje się wielokrotnie wyższa”.

Co więcej, próżno szukać wyników badań, które odpowiadałyby na pytanie, jak pestycydowy koktajl, czyli mieszkanka różnych składników łącznie przekraczających dopuszczalne normy wpłynie na nasze zdrowie. A do dziennej normy należałoby jeszcze uwzględnić pozostałe produkty, także nie są wolne od pozostałości po pestycydach. Wiadomo, że - co do zasady - obecność pestycydów w naszej diecie może przekładać się na zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwory, chorobę Parkinsona lub Alzcheimera.

Pestycydy w pomidorach. Co robić?

Jeść, odstawić? Z drugiej strony pomidory, co powszechnie wiadomą, są świetnym źródłem choćby potasu. Naukowcy punktują, że rzecz jasna powinniśmy robić wszystko, by pozostałości po pestycydach nie trafiały do naszego organizmu. Skoro jednak są wszędzie, jak to zrobić? Część pestycydów usuniemy mechanicznie, wystarczy więc dokładnie umyć warzywo przed zjedzeniem (rekomendowana jest nawet szczoteczka). W ten sposób wyeliminujemy jakieś 50 proc. toksyn. Reszta, rzecz jasna, jest w samym pomidorze. Dobrym pomysłem jest po prostu ugotowanie pomidora - a ten sposób ma też uboczne zalety, bo pomidor ugotowany lepiej dystrybuuje likopen, czyli antyoksydant. Prawdziwą perełkę antypestycydową opracowali naukowcy z uniwersytetu w Massachussets (południowy zachód USA). Jak dotąd najbardziej efektywnym sposobem, poza wszystkimi wymienionymi, jest… soda oczyszczona. Pięć łyżeczek rozpuścić w litrze wody i moczyć owoc przez 15 minut. To wciąż nie wyeliminuje 100 proc. pozostałości, ale jest najbliższe sukcesu.

Dokonywanie świadomych wyborów tych produktów, w których znajduje się najmniej pozostałości pestycydów oraz odpowiednie przygotowanie ich przed zjedzeniem, to podstawa, do której namawiamy - puentują badawcze.