Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Przebadali ziemniaki z Lidla i Biedronki. Wyniki zaskakują
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 13.05.2024 22:02

Przebadali ziemniaki z Lidla i Biedronki. Wyniki zaskakują

ziemniaki
Fot. Republica/Pixabay

Niedawne badania przeprowadzone przez Fundację Pro-Test rzucają nowe światło na jakość polskich ziemniaków dostępnych w popularnych sieciach handlowych. Wyniki analiz ziemniaków z Lidla i Biedronki mogą być zaskakujące dla wielu konsumentów.

Odkrycia badań

Według raportu Fundacji Pro-Test, ziemniaki zakupione w sieci Lidla wykazały obecność propamokarbu, środka grzybobójczego wykorzystywanego w zapobieganiu zarazie ziemniaka. Zaskakujące jest to odkrycie, zwłaszcza że zgodnie z badaniami, ziemniaki z Biedronki nie zawierały żadnych pozostałości pestycydów, spełniając normy dla produktów ekologicznych.

Wzrost cen kakao na światowych rynkach szybko nie odpuści. Wkrótce Polacy mocniej to odczują Największe grzechy klientów Lidla. Filmik hitem internetu

Reakcja sklepu Lidl

W odpowiedzi na te wyniki, Lidl Polska podkreśla swoje zobowiązanie do zapewnienia wysokiej jakości produktów spożywczych. Przedstawiciele firmy wyjaśniają, że ich procedury kontroli jakości obejmują regularne testy oraz współpracę z certyfikowanymi dostawcami. Ponadto, informują o restrykcyjnych standardach jakościowych, które przekraczają często obowiązujące przepisy prawne, co ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa i satysfakcji klientów.

ZOBACZ TAKŻE: Biedronka znowu to zrobiła. Klienci będą zachwyceni, związkowcy mniej

Wnioski i zalecenia

W obliczu tych wyników, eksperci zalecają konsumentom zachowanie ostrożności i świadomości przy wyborze warzyw. Pomimo że ilość pozostałości pestycydów w ziemniakach z Lidla nie przekraczała dopuszczalnej normy, zaleca się preferowanie produktów, w których szkodliwych substancji jest jak najmniej. Warto również podkreślić potrzebę dalszych badań i monitorowania jakości dostępnych na rynku warzyw, aby zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe dla wszystkich konsumentów.