BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Program mieszkaniowy Tuska. 600 zł dopłaty do najmu. Kredyt 0 proc. na pierwsze mieszkanie
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 28.02.2023 21:31

Program mieszkaniowy Tuska. 600 zł dopłaty do najmu. Kredyt 0 proc. na pierwsze mieszkanie

Tusk
Domena publiczna

 - Wprowadzenie kredytu 0 proc. ma sprawić, że bank nie będzie zarabiał na odsetkach. Bank nie będzie zarabiał na waszych chudych portfelach – mówił w Pabianicach Donald Tusk. Zaprezentował tam szczegóły dotyczące nowego programu mieszkaniowego.

Kredyt 0 procent

Tusk mówił, że jego partia zaproponuje kredyt 0 proc. dla ludzi, którzy będą kupować swoje pierwsze mieszkanie. Planuje on przygotować mechanizm, dzięki któremu jak wspomniał, banki nie będą szczególnie zagrożone.

Program będzie dotyczył ludzi do 45. roku życia.

Tusk o mieszkaniach

- Mówimy dziś dużo o mieszkaniach. Chciałbym, żebyśmy nie musieli w Polsce rozmawiać o mieszkaniach, willach i pałacach rozkradanych przez władzę, tylko chcę porozmawiać konkretnie o mieszkaniach dla młodych – powiedział Tusk.

Dodał, że jego partia będzie proponowała politykę, która rzeczywiście spowoduje, że mieszkanie będzie „prawem, nie towarem”. 

„Nikt nie ma zamiaru za darmo rozdawać mieszkań, ale uczciwa władza musi uznać, że każda Polska rodzina ma prawo do mieszkania” – kontynuował.

Lider PO podał przykład, jak tak program miałby działać. Przy kredycie około 500 tys. zł na mieszkanie 60-65 m kw. na 25 lat rata miesięczna wynosi dziś 4-4,2 tys. zł. 

„Spłacacie przez długie, długie lata odsetki, w ogóle nie dotykając zasadniczego kapitału” – skomentował.

600 zł dopłaty do najmu mieszkania

W programie PO znajdują się również dopłaty do najmu mieszkań. Mają one wynieść 600 zł. Pieniądze będą mogły zostać przeznaczone również na remont mieszkania.
 

„Jeśli wygramy i wprowadzimy ten program kredyt 0 proc., to nie będzie się płaciło 4,2 tys. zł za wymarzone mieszkanie 60-metrowe, tylko 1,7 tys. zł miesięcznie i będzie to spłata kapitału” – mówił Tusk.