Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Prezydent podpisał odpowiedni dokument. Tańszy węgiel stanie się faktem
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 13.07.2022 14:34

Prezydent podpisał odpowiedni dokument. Tańszy węgiel stanie się faktem

EN 01301975 0033
EAST NEWS

Będą dopłaty do cen węgla w 2022 roku. 11 lipca prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o szczególnych rozwiązaniach chroniących odbiorców niektórych paliw stałych. Oznacza to, że gospodarstwa domowe kupią węgiel taniej, natomiast sprzedawcy węgla otrzymają rekompensatę. 

Astronomiczne ceny węgla w 2022 roku

Od 2021 roku węgiel drastycznie podrożał. Do wzrostu cen przyczyniły się wojna na Ukrainie oraz embargo na rosyjski surowiec. Problemem jest również fizyczny brak węgla. Już teraz Polacy obawiają się, że w najbliższym sezonie grzewczym węgla może zabraknąć.

Warunki skorzystania z niższej ceny węgla

Ustalona cena wyniesie 996,60 zł brutto za tonę węgla, na 3 tony. Dopłatami zostaną objęte produkty zawierające w składzie co najmniej 85 % węgla kamiennego, takie jak węgiel kamienny, a także ekogroszek. Co ważne dotyczy ona surowców wydobytych lub sprowadzonych na teren Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od 16 kwietnia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. 

 Z programu mogą skorzystać odbiorcy indywidualni, ale także spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, które korzystają do ogrzewania. Projekt zakłada utworzenie bazy osób zainteresowanych kupnem paliwa stałego. Rejestracja będzie odbywać się elektronicznie lub przez placówki Poczty Polskiej.

Przed zakupem konieczne jest przedstawienie sprzedawcy oświadczenia o ilości kupionego już węgla oraz udokumentowania faktu, że pod adresem budynku znajduje się źródło spalania paliw stałych, np. kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, kuchnia węglowa, piec kaflowy na paliwo stałe, trzon kuchenny, piecokuchnia. Źródło ciepła musi być zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków

Rekompensaty dla sprzedawców

Zakup tańszego węgla będzie możliwy w składach prywatnych, które są wpisane do Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych oraz przystąpią do programu.

 Po nowym roku przedsiębiorcy będą mogli otrzymać rekompensatę po złożeniu odpowiedniego wniosku do Zarządcy Rozliczeń SA. Wnioski będzie można składać między 1 a 20 stycznia 2023 r

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.