Prawo jazdy zawiera kody informujące o konieczności wprowadzenia pewnych modyfikacji w pojeździe. Warto znać ich znaczenie
publicdomainpictures.net
Autor Stanisław Węgrowski - 21 Grudnia 2019

Mało kto zwraca uwagę na oznaczenia na prawie jazdy. Podczas kontroli czeka cię wysoki mandat

Prawo jazdy jest dokumentem, który potwierdza uprawnienia do jazdy, jednak oprócz naszych danych osobowych znajdują się w nim także inne informacje. W dokumencie znajdują się kody, których znaczenie warto znać. Szczególnie przed świętami. Kontroli drogowych będzie sporo.

Prawo jazdy i tajemnicze kody

Prawo jazdy zawiera kilkadziesiąt kodów, które zazwyczaj oznaczają konieczność wprowadzenie pewnych zmian lub napraw w samochodzie lub wyposażenia go w odpowiedni sprzęt. Inne mogą oznaczać kwalifikacje zawodowe, ale są też takie, które nie mają znaczenia. Jeżeli jednak nasze prawo jazdy zawiera kod, to warto znać jego znaczenie, tym bardziej jeśli zatrzyma nas kontrola drogowa.

W sytuacji, gdy zatrzyma nas policja i sprawdzi prawo jazdy, w którym zawarte będą informacje np. o tym, że samochód nie spełnia wymagań do jazdy, możemy zostać ukarani mandatem. Kara może wynieść 500 złotych, dlatego warto się zabezpieczyć przed tym ryzykiem i sprawdzić, jakie kody ma nasze prawo jazdy. Gazeta Współczesna przygotowała znaczenia kilkudziesięciu kodów, które mogą być ważne dla każdego kierowcy.

Znaczenia kodów

Poniżej lista znaczeniowa kodów, jakie może zawierać prawo jazdy:

 • Kody 01 oznaczają, że wymagana jest korekta lub ochrona wzroku. Z kodem 01.01 nie można wsiadać za kierownicę bez okularów.
 • Z kodem 02 wymagana jest korekta słuchu
 • Z kodem 03 wymagane są protezy lub szyny ortopedyczne kończyn
 • Z kodem 05 wymagane jest ograniczone korzystanie z pojazdu, co wynika ze stanu zdrowia kierowcy. W zależności od rozszerzenia kodu, kierowca nie może prowadzić pojazdu po zmroku, wyjeżdżać po dany obszar administracyjny bądź przewozić pasażerów. Z kodem 05 można też mieć zakaz jazdy po autostradach albo prowadzenia pojazdu bez towarzystwa innej osoby z uprawnieniami.
 • Kody w prawie jazdy zaczynające się od 10 wymagają modyfikacji w układzie zmiany biegów
 • Kody w prawie jazdy zaczynające się od 15 wymagają modyfikacji w sprzęgle.
 • Kody w prawie jazdy zaczynające się od 20 wymagają modyfikacji w układzie hamulcowym
 • Kody w prawie jazdy zaczynające się od 25 wymagają modyfikacji w układzie przyspieszenia
 • Kody w prawie jazdy zaczynające się od 30 wymagają modyfikacji w układzie hamowania i przyspieszenia.
 • Kody w prawie jazdy zaczynające się od 35 wymagają modyfikacji w urządzeniach sterowania
 • Kody w prawie jazdy zaczynające się od 40 wymagają modyfikacji w układzie kierowniczym
 • Kody w prawie jazdy zaczynające się od 42 wymagają modyfikacji lusterka wstecznego
 • Kody w prawie jazdy zaczynające się od 43 wymagają modyfikacji w fotelu kierowcy.
 • Kody w prawie jazdy zaczynające się od 44 wymagają modyfikacji w motocyklach i motorowerach

Kodów jest znacznie więcej. Inne kody mogą dotyczyć m.in. pozwoleń na prowadzenie tylko określonego pojazdu bądź wydania wtórnika prawa jazdy czy konkretnych rodzajów pojazdów, jakie może prowadzić kierowca. Oprócz tego kod może dotyczyć kwalifikacji zawodowych (kierowców pojazdów ciężarowych), konieczność dodatkowego oznakowania prawa jazdy, a także obowiązek specyficznego dostosowania pojazdu w związku ze schorzeniem kierowcy.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News