BiznesINFO.pl
Już niedługo prawo jazdy będzie można zostawić w domu

pixabay/bartoszbiront

Ułatwienie, na które kierowcy czekali już od lat, wreszcie jest. Wielu Polaków odetchnie z ulgą

20 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Dobre wieści dla wszystkich kierowców. Wszystko wskazuje na to, że już niedługo będą oni mogli bez problemu zostawić prawo jazdy w domu. Brak konieczności posiadania tego dokumentu zakłada procedowana przez Sejm nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym o

Prawo jazdy zostanie w domu

Projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury jest już po pierwszym czytaniu w Sejmie i został skierowany do komisji infrastruktury. Nowelizacja ustawy zakłada m.in. brak konieczności posiadania dokumentu prawa jazdy podczas poruszania się samochodem. Na takie rozwiązanie wielu - nie tylko zapominalskich - kierowców czekało od lat.

- Prawo jazdy zostaje w domu, nie będzie obowiązku posiadania przy sobie, kierując samochodem i okazywania go w trakcie kontroli drogowej. Będzie to zawarte w systemie elektronicznym i w razie kontroli (...) będzie można odszukać, czy osoba kierująca pojazdem posiada uprawnienia –  wyjaśnia – cytowany przez Polską Agencję Prasową - wiceminister infrastruktury Rafał Weber. Podkreślił on, że przygotowane przez ministerstwo zmiany przyczynią się do likwidacji pewnych obowiązków administracyjnych i do likwidacji pewnych obowiązków związanych z opłatami, kosztami ponoszonymi przez właścicieli pojazdów samochodowych. Nowela zakłada m.in. likwidację obowiązku posiadania karty pojazdu, a także obowiązku posiadania nalepki z z numerem rejestracyjnym, przyklejanej na przedniej szybie pojazdu. - Pozwalamy na to, aby stare tablice rejestracyjne mogły być przypisane do kolejnego właściciela pojazdu - podkreślił Weber.

Mówiąc o nowelizacji ustawy Weber zwrócił również uwagę, że po zmianach przepisów właściciel auta zmieniając miejsce zamieszkania na terytorium Polski nie będzie musiał przedstawiać dowodu własności pojazdu przerejestrowując samochód u innego starosty. Wystarczy wówczas dowód rejestracyjny z aktualnymi badaniami technicznymi i nie będzie już konieczności dostarczania do urzędu umowy kupna pojazdu.

Oszczędności dla kierowców

Przygotowane przez Ministerstwo Infrastruktury nowe przepisy – jak podkreślił Weber – pozwolą kierowcom oszczędzić ok. 100 zł.

Zniesienie konieczności posiadania przy sobie dokumenty prawa jazdy to kolejne w ostatnim czasie ułatwienie dla kierowców. Przypomnijmy, że od października 2018 roku nie musza oni wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Tagi:

Infrastrukturaustawaprawo jazdy

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Fajerwerki w Warszawie

Polska i Świat

Największe polskie miasta odwołują imprezy sylwestrowe. Chcą zaoszczędzić

Czytaj więcej >
Ceny węgla rosną

Polska i Świat

Dłuższy termin wymiany pieców w województwie małopolskim. Do końca kwietnia 2024 roku

Czytaj więcej >
Senat przyjął rezolucję ws. Białorusi

Polska i Świat

Nowa strona internetowa Senatu pochłonie prawie milion złotych

Czytaj więcej >
Niemcy planują kolejne zakazy. Tym razem wszystko dotyczy podróży.

Polska i Świat

Niemcy szykują nowy rodzaj sankcji. Uderzą we własnych obywateli

Czytaj więcej >
Podkomisja smoleńska słono kosztuje polskiego podatnika. W 3 miesiące wydano ponad pół miliona złotych

Polska i Świat

Antoni Macierewicz, Piotr Naimski i Mirosław Chojecki odznaczeni Orderem Orła Białego

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Niemcy za przyjęciem obywateli Rosji, którzy uciekają z Rosji

Czytaj więcej >