Od dziś prawo budowlane po nowemu
Pixabay/borevina
Autor Radosław Święcki - 21 Września 2020

Prawo budowlane od nowa. 19 września weszły w życie ważne zmiany

Od soboty obowiązuje nowe prawo budowlane. Nowelizacja ma uprościć i przyspieszyć procesy inwestycyjne, a także wyeliminować biurokratyczne absurdy.

Prawo budowlane po nowemu

Nowelizacja prawa budowlanego weszła w życie w sobotę 19 września. Celem nowych przepisów jest m.in. uproszczenie i przyspieszenie procedur, co według wicepremier, minister rozwoju Jadwigi Emilewicz sprawi, że mieszkania i domy będą trafiać do Polaków w krótszym okresie.

Cytowany przez Business Insider Polska wiceszef resortu rozwoju Robert Nowicki wskazuje, że nadmierna liczba dokumentów, które wymagane są na początku inwestycji wydłużają proces budowy. Wiceminister przekonuje, że po wejściu w życie noweli prawa budowlanego projekt techniczny będzie mógł być wykonany po uzyskaniu pozwolenia na budowę, ale przed rozpoczęciem prac budowlanych. Obowiązkiem kierownika budowy będzie posiadanie aktualnego projektu technicznego na placu budowy, zaś projektant będzie składał oświadczenie o jego poprawności i sporządzeniu przed rozpoczęciem robót budowlanych.

Polacy zadecydują o ponownym wyborze Trumpa? Pojawią się takie głosy z USAPolacy zadecydują o ponownym wyborze Trumpa? Pojawią się takie głosy z USACzytaj dalej

Nowelizacja prawa budowlanego, jak zauważa Business Insider Polska wprowadza również uproszczony proces legalizacji starych samowoli budowlanych, dzięki czemu nadzór budowlany uzyska informację o ich istnieniu i będzie mógł sprawdzić ich bezpieczeństwo.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Stało się, w aptekach obowiązuje nowe prawo. Polacy muszą być gotowi na duże ograniczenia
2. Rząd ogłosił nowe zasady w szkołach. Mają chronić uczniów, wielu rodziców jest jednak niezadowolonych
3. Sejm podjął decyzję, wiele psów również dostanie emeryturę. Ile wyniesie?

Pozwolenie na budowę paczkomatu nie będzie konieczne

Wchodzące dziś w życiu zmiany eliminują biurokratyczne absurdy jak konieczność uzyskania pozwolenia na budowę biletomatów, wpłatomatów, paczkomatów, czy automatów służących do wykonywania innego rodzaju usług. Urządzenia do wysokości do 3 metrów włącznie będą zwolnione z obowiązku pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia.

PAP: Znany jest najpewniejszy zastępca Zbigniewa Ziobry na stanowisku ministra sprawiedliwościPAP: Znany jest najpewniejszy zastępca Zbigniewa Ziobry na stanowisku ministra sprawiedliwościCzytaj dalej

Nowela wprowadza też 5-letni termin dla stwierdzenia nieważności decyzji pozwolenia na budowę i decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Tym samym nie będziemy mieli już do czynienia z sytuacją, że nieważność decyzji o pozwoleniu na budowę będzie można stwierdzić jeszcze wiele lat po tym, jak budynek już powstał i był użytkowany.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dramatyczne sceny w Brazylii. Piłkarz zadźgał prezesa własnego klubu
  2. Muzyk odleciał na antenie TVP. Prowadzący próbował go uspokoić, musiał przerwać jego wypowiedź
  3. Najczęściej oszczędzamy na dwóch kategoriach produktów. Można liczyć na wiele rabatów
  4. Zmiana czasu 2020: kiedy zmieniamy godzinę z czasu letniego na zimowy?
  5. Wyjdziesz tylko do kiosku i się zdziwisz. Wycieczka do sklepu w piątek wieczorem już nie będzie potrzebna
  6. Egipskie ciemności na głównej ulicy. Nie naprawią latarni, bo złodzieje kradną kable
Stało się, w aptekach obowiązuje nowe prawo. Polacy muszą być gotowi na duże ograniczeniaStało się, w aptekach obowiązuje nowe prawo. Polacy muszą być gotowi na duże ograniczeniaCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News