BiznesINFO.pl

Domena publiczna

Prawie 100 000 Polaków otrzymuje emerytury i renty z Niemiec. Kwoty zaskakują

16 Marca 2023

Autor tekstu:

Paweł Makowiec

Świadczenia z Niemiec otrzymuje już blisko 100 tys. Polaków. Średnio nie przekraczają one 650 euro w miesiącu, co jest kwotą znacznie mniejszą od emerytur w Niemczech.

Pieniądze z niemieckiego systemu

Dane udostępniło Niemieckie Ubezpieczenie Emerytalno-Rentowe, czyli instytucja odpowiedzialna za kwestię ubezpieczeń społecznych w kraju. Według informacji Interii, świadczenia niemieckie otrzymywało 99 tys. Polaków - pięć lat temu było to 55,4 tys.

Najwięcej z tychże świadczeń to emerytury - ponad 71 tys. Dalej na liście znajdują się świadczenia dla wdów i wdowców w liczbie 13,4 tys., czy 11 tys. rent za niezdolność do pracy. Pozostałe dwie kategorie to renty wychowawcze (173) i renty sieroce (2,79 tys.).

Średnia kwota jest stawką głodową

Zdecydowana większość polskich beneficjentów mieszka w Niemczech - jest ich ok. 71 tys. Średnia wysokość świadczenia to okolice kwoty 640 euro.

Jak powiedział Interii Andrzej Kaluza z Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt, ta kwota jest stawką głodową. Płacenie czynszu i opłat m.in. za ogrzewanie przejąłby w takiej sytuacji urząd socjalny.

Nie wszyscy mają takie świadczenie

Co jest przyczyną takiej sytuacji? Kaluza wskazuje, że przyczyną jest m.in. późne dokonywanie wpłat przez ubezpieczonych i ich niska wysokość. Średnia kwota nie oznacza jednak, że wszyscy Polacy otrzymują takie świadczenia.

W celu uzyskania emerytury z Niemiec, według Interii trzeba spełnić kilka warunków. Są nimi posiadanie dowodu pracy w tym kraju przez co najmniej 12 miesięcy, opłacanie składek przez minimum 5 lat i osiągnięcie progu emerytalnego wynoszącego 65 lat i 11 miesięcy.

Tagi:

Niemcyemerytura

Podobne artykuły

Finanse

Terlecki mówi o podwyższeniu świadczenia 500 plus. „Mamy jeszcze parę asów w rękawie”
Czytaj więcej >

Finanse

Ulga na internet, można zaoszczędzić nawet 760 zł. Konieczny jest jednak pewien dokument
Czytaj więcej >

Finanse

Premier zapewnia, że wkrótce otrzymamy wielkie pieniądze, a później będzie ich jeszcze więcej. „To ogromny sukces Polski”
Czytaj więcej >

Finanse

Poznanianin pracował przez 57 lat. Takiej emerytury może mu pozazdrościć niejeden senior
Czytaj więcej >

Finanse

14. emerytura będzie przysługiwać z mocy prawa. Jest projekt ustawy, dobre wieści dla seniorów
Czytaj więcej >

Finanse

Siedem popularnych banków zapowiada przerwy w dostępie do usług. Problemy z płatnościami kartą i wypłatą gotówki
Czytaj więcej >
Paweł Makowiec

Paweł Makowiec

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]