Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Prace ruszyły. W Polsce powstaje najgłębszy taki odwiert na świecie
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 15.03.2023 14:04

Prace ruszyły. W Polsce powstaje najgłębszy taki odwiert na świecie

Odwiert
Domena publiczna

W Polsce rozpoczęły się prace nad najgłębszym odwiertem geotermalnym na świecie. 

Odwiert na Podhalu

W Szaflarach, na Podhalu, rozpoczęły się prace przy ustawianiu wieży wiertniczej, która posłuży do wykonania najgłębszego na świecie odwiertu geotermalnego, o głębokości ok. 7 km. 

„Na miejscu są już wszystkie elementy wieży, a także sama głowica wiertnicza. Konstrukcja ma stanąć do końca marca i wtedy rozpocznie się drążenie” - powiedział PAP wójt gminy Szaflary Rafał Szkaradziński.

Spore opóźnienie

Wójt Szaflar wyjaśnił, że obecnie trwa ustawianie wieży i maszyny do drążenia otworu. Mówił, że jest to największe tego typu urządzenie na świecie, przy okazji wspominając przewóz maszyny, który był bardzo wymagający. 

Trzymiesięczne opóźnienie było skutkiem problemów z warunkami geologicznymi. Planowo odwiert miał rozpocząć się na początku roku, ale konieczne okazało się utwardzenie gruntu. Miejscami trzeba było wybrać ziemię nawet do głębokości czterech metrów, a następnie ją utwardzić. Pod koniec marca zaplanowane jest rozpoczęcie drążenia siedmiokilometrowego otworu, informuje portal wnp.pl. 

Podhale inwestuje w geotermię

Woda z głębokości 7 km będzie mieć temperaturę przekraczającą 100 stopni Celsjusza. Docelowo zasili sieć grzewczą o długości kilkudziesięciu kilometrów w Szaflarach i okolicznych miejscowościach.

Wójt gminy Szaflary informował, że źródła ciepłych wód będą wykorzystywane do ogrzewania domów, produkcji energii elektrycznej oraz rekreacji. Tzw. niecka podhalańska uważana jest za jeden z najbardziej obiecujących terenów geotermalnych w Polsce. 

Inwestycja pochłonie ponad 100 mln zł, a gmina Szaflary otrzymała całościowe finansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Tagi: Energetyka