Czas pracy w Polsce bije na głowę liczbę godzin przepracowanych np. przez Niemców
Pxhere/robertcarlson
Autor Radosław Święcki - 28 Lipca 2020

400 h więcej niż Niemiec, 300 h niż Brytyjczyk. Polacy harują jak woły, rocznie przepracowujemy ogromną liczbę godzin

Praca w Polsce nie tylko gorzej płatna niż na Zachodzie, ale też jak się okazuje również znacznie dłuższa. Dane Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wskazują, że pracujemy rocznie ok. 400 godzin więcej niż Niemcy. Czy to oznacza, że wykazujemy się znacznie większą pracowitością niż nasi zachodni sąsiedzi? Nie do końca.

Czas pracy w Polsce znacznie dłuższy niż w Niemczech

Z wyliczeń OECD wynika, że czas pracy w Polsce jest znacznie dłuższy niż w krajach Europy Zachodniej. Organizacja prezentuje dane za rok 2016. W tamtym czasie roczny czas pracy przypadający na jedną zatrudnioną osobę w Polsce wynosił 1832 godziny, podczas gdy w Niemczech było to 1448 godzin, czyli prawie o 400 godzin mniej.

Na grzyby lepiej na piechotę, inaczej możliwa grzywna. Zażądają zapłaty nawet 500 złNa grzyby lepiej na piechotę, inaczej możliwa grzywna. Zażądają zapłaty nawet 500 złCzytaj dalej

Money.pl zwraca uwagę, że to tak jakby Niemiec miał 10 tygodni wolnego więcej niż Polak. Czy to oznacza, że jesteśmy bardziej pracowici niż nasi zachodni sąsiedzi bądź dajemy się wykorzystywać? Nie do końca, o czym mówi w rozmowie z portalem prezes Instytutu Badań Rynkowych (IBS) Piotr Lewandowski, komentując dane Organizacji.

Polska zapracowana najbardziej wśród rozwiniętych gospodarek

Szef IBS wyjaśnia, że OECD analizowała czas pracy jedynie w najbardziej rozwiniętych gospodarkach przez co nie uwzględniła mniej rozwiniętych państw Azji czy Afryki, gdzie pracuje się znacznie dłużej niż w Europie. Co istotne również, statystyki Organizacji obejmowały nie tylko pracowników zatrudnionych na pełny etat, ale także na jego część.

Urzędnicy zapukają do 1,4 mln polskich rodzin. Zapytają o majątki i zarobki, odpowiedzi są obowiązkoweUrzędnicy zapukają do 1,4 mln polskich rodzin. Zapytają o majątki i zarobki, odpowiedzi są obowiązkoweCzytaj dalej

- Ze statystyk wynika, że przeciętny czas pracy jest znacznie krótszy w krajach Beneluksu czy w Skandynawii. Tam jednak odsetek pracowników zatrudnionych na część etatu jest kilkukrotnie wyższy niż w Polsce, gdzie prawie wszyscy pracują na pełen etat - wyjaśnia Lewandowski.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Polskę obiegły tragiczne informacje. Nie żyje Ewa Tyburczyk
2. Lidl na półki rzuci absolutny hit sezonu. Znamy już ceny
3. Brat Jacka Kurskiego nie chce go znać? Wielki konflikt, o którym się nie mówi: "Odreagowujesz kłamliwym atakiem na rodzinę"

Lidl szarżuje z promocjami. Kiełbasa po złotówce, ćwiartki z kurczaka za niecałe 3 złLidl szarżuje z promocjami. Kiełbasa po złotówce, ćwiartki z kurczaka za niecałe 3 złCzytaj dalej

Praca w Polsce dłuższa niż na Zachodzie głównie przez zarobki

Prezes IBS zwraca uwagę, że pracownicy z zachodniej Europy pracują na część etatu, gdyż mogą sobie na to pozwolić z racji tego, że zarabiają dużo. Tymczasem w Polsce choć zarobki rosną, to są zdecydowanie mniejsze niż chociażby u naszych zachodnich sąsiadów. Lewandowski podkreśla również, że gdyby statystyki OECD odnośnie czasu pracy dotyczyły wyłącznie osób pracujących na cały etat, wówczas znaleźlibyśmy się w okolicach średniej i znaleźliby się przed nami np. Brytyjczycy, którzy według przyjętych przez Organizację zasad pracują ponad 300 godzin rocznie krócej niż Polacy.

Z danych OECD wynika, że prawdziwymi rekordzistami, jeśli chodzi o liczbę przepracowanych godzin są mieszkańcy Turcji, którzy pracują rocznie aż 2200 godzin. Mniej więcej tyle samo czasu co Polacy pracują Amerykanie, Węgrzy czy Grecy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Z ostatniej chwili: Nie żyje Kinga Domańska
  2. Tuż przed śmiercią Kotulanka wykonała telefon. Prawda na temat treści rozmowy zasmuca, wiadomo co powiedziała
  3. IMGW wydał pilne ostrzeżenie. Na południu Polski będzie niebezpiecznie
  4. Polacy zaczęli niemal masowo kupować dwa produkty. Hurtownie nie nadążają
  5. Trwają poszukiwania wyjątkowego Polaka. Czeka na niego ponad milion zł, niesamowita wiadomość
  6. Przyjmiesz spadek, a bank weźmie się nawet za twoją pensję. Możesz wpaść w spore tarapaty
  7. Dziś po wejściu do Biedronki możesz zaniemówić. Wystarczy mieć przy sobie jedną monetę
1400 zł świadczenia z ZUS czeka. Czas masz tylko do końca sierpnia1400 zł świadczenia z ZUS czeka. Czas masz tylko do końca sierpniaCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News